Ознака: дозвола
Здравје 23.10.21 | 12:48

Вакцините „Спутник В“ произведени во Србија добија дозвола за употреба

Вакцините „Спутник В“ произведени на Институтот Торлак во Белград, добија дозвола за употреба од страна на националниот регулатор, Агенцијата за лекови и медицински...

Скопје 08.07.21 | 14:21

Доделена дозвола за градба на првата од трите висококатници кај „Холидеј ин“

Фирмата „Фешн груп“ и Македонската православна црква (МПЦ-ОА) можат да почнат со градење на првата од трите кули кај „Холидеј ин“ во најстрогиот центар на Скопје. Барањето...

Македонија 24.09.20 | 09:05

Само четири средни училишта добија дозвола за настава со присуство во сите четири години

Дозвола за редовна настава од 1 ви октомври добија само 4 средни училишта – средното земјоделско училиште во Битола „Кузман Шапкарев“, каде што ќе се организира настава...

Свет 16.08.20 | 22:40

Израел го укина карантинот при влез за 20 држави, САД изоставени од списокот

Израел го укина задолжителниот карантин по пристигнувањето на аеродромот во Тел Авив за израелските граѓани кои се враќаат од 20 „зелени“ земји, како и за граѓаните...

Балкан 14.07.20 | 15:28

Аја Софија ќе биде отворена за посетители кога нема молитви, христијанските мозаици остануваат

Истанбулската знаменитост Аја Софија, која од музеј е пренаменета во џамија, ќе биде отворена за посетителите кога во неа нема да се одржуваат молитви, а христијанските...

Балкан 29.06.20 | 17:02

Македонија ја нема на списокот земји за кои Кипар дозволи влез во земјата

Кипар објави ажурирана листа со 36 држави, врз чија основа на епидемиолошката слика во секоја земја, поделени во три категории, е дозволен влез во земјата. Врз основа...

Економија 26.03.20 | 21:22

Земјоделците со посебна дозвола ќе одат на нива за време на викендите

Владата на Македонија на денешната 29-та седница го разгледа и го усвои записникот од единаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна...

Калеидоскоп 22.02.20 | 22:46

Пилотот на хеликоптерот во кој загина Коби, веќе бил казнет зошто летал без дозвола при намалена видливост

Пилотот на хеликоптерот во кој својот живот го загуби Коби Брајант, како и осум други патници, Ара Зобајан, пред пет години бил санкциониран откако без дозвола летал...

Македонија 30.01.20 | 14:16

Николовска: По зетот, Заев му даде лиценца за марихуана и на шверцерот Боро!

Скандалот “Канабис – милионите на Заев” го достигна врвот. Денеска ВМРО-ДПМНЕ објави нов скандал во врска со фирма која добила концесија за одгледување марихуана. Фирмата...

Калеидоскоп 29.09.19 | 10:22

Семејствата кои работат на Малта ќе мора да ги вратат децата дома?

Српските медиуми пишуваат дека голем број граѓани кои работат на Малта ќе мораат децата да ги вратат дома согласно новите строги прописи. Имено децата нема да можат...

Свет 27.09.19 | 14:45

Русија ќе го разгледа одземањето на дозволата за работа на Дојче веле

Рускиот Парламент ќе побара од Министерството за надворешни работи да го разгледа одземањето на дозволата за работа на германските соработници на Дојче веле во земјата,...

Патувања 01.04.19 | 16:50

Која е единствената личност во Велика Британија која смее да вози без дозвола?

Британската кралица е подготвена да се откаже од возењето во јавни сообраќајници откако пред два месеца нејзиниот сопруг, принцот Филип, учествуваше во автомобилска...