Ознака: доверба на владата
Македонија 06.03.21 | 18:07

Заев знае дека владата ќе му падне: Од вештачка радост за наводно мнозинство во Собранието до молење за широка влада

Вештачка радост за наводно мнозинство во Собранието на Заев денес дојде до молење за широка влада, зошто знае дека владата ќе му падне, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Византиските...

Македонија 04.03.21 | 12:51

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска заменик-координаторот...

Македонија 04.03.21 | 12:35

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Премиерот Зоран Заев денеска од Штип порача дека со довербата за неговата Влада што ја доби вчера во Собранието, расте и неговата одговорност да се одблокира Парламентот,...

Македонија 03.03.21 | 22:35

Заев денес само го превоспитуваше мнозинството

Со барањето на Зоран Заев денес да се гласа за недоверба на Влада, тој само купи три месеци, бидејќи според Уставот најкратко во рок од 30 дена може да се потави прашањето...

Македонија 03.03.21 | 22:30

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Со денешното гласање за доверба на Владата покажавме дека сите тврдења за некакво ново парламентарно мнозинство од страна на ВМРО-ДПМНЕ не било ништо друго освен една...

Македонија 26.11.20 | 22:47

Мицкоски: Ќе поднесеме предлог за гласање доверба на владата на Заев

Ценам дека сите овие порази кои се случуваат на македонската политичка сцена, а кои се резултат на незнаењето, или неработата, или ограничените капацитети на одговорните,...