Ознака: дом за стари
Свет 08.02.21 | 17:27

Вакцинирани штитеници на Дом за стари во Германија се заразиле со британската мутација на корона вирусот

Штитеници во домот за стари лица Санкт Мариен во германскиот град Белм се заразиле со британската мутација на корона вирусот, иако претходно ја добиле и втората доза...

Свет 14.01.21 | 21:12

Тим за вакцинација донел корона вирус во дом за стари во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица инфицирани со корона вирус во дом за стари лица во градот Лихтeнфелс, Германија, се заразиле од тимот за вакцинација, што бил во домот неколку...

Балкан 05.01.21 | 13:47

Починала вакцинирана корисничка на дом за стари лица во Хрватска

Жена на 82-годишна возраст, која примила вакцина против корона вирусот починала во дом за стари лица во Чаковец Министерот за здравство Вили Берош на прес-конференција...

Свет 15.12.20 | 18:37

Дедо Мраз заразил со корона 118 луѓе во дом за стари лица во Белгија

Човек во улога на Дедо Мраз, кој посетил дом за стари лица во Белгија заразил 118 луѓе со корона вирус. Како што објавуваат локални медиуми, син на штитеник на домот за...

Балкан 18.11.20 | 08:48

Коронавирусот потврден во 85 отсто од словенечките домови за стари лица

Случаи на коронавирус се потврдени во 85 отсто од домовите за стари лица во Словенија – изјави синоќа владиниот портпарол Јелко Кацин, наведувајќи дека домовите за...

Балкан 01.10.20 | 15:15

Најмалку 40 позитивни на Ковид-19 во дом за стари лица во Атина

Во дом за стари лица во центарот на Атина се регистрирани над 40 позитивни случаи на Ковид-19, а дел од заразените веќе се пренесуваат во болници. Претседателот на Националната...

Македонија 17.04.20 | 11:50

Три позитивни случаи на коронавирус во дом за стари лица во Куманово

Една корисничка и две вработени од Домот за стари лица „Зафир Сајто“ во Куманово се позитивни на коронавирус, соопштија од установата. Резултатите ги потврдил Центарот...

Свет 12.04.20 | 09:09

Во дом за стари лица во Монтреал, 31 починат, персоналот „исчезнал“

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал...

Здравје 09.04.20 | 11:44

85 годишно лице заразено од коронавирус во Дом за стари лица во Битола

Едно лице на 85 годишна возраст кое било сместено во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивно на коронавиурс. По потврдениот тест, веднаш е сместен на инфективното...