Ознака: документи
Македонија 21.09.21 | 13:09

Документи: Општината и директорот на болницата биле надлежни за тетовската модуларна болница

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува...

Скопје 06.09.21 | 13:40

Шилегов: Имам решение за реконструкција на семејната куќа од 2020-та година

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов го покажа одобрението од Општина Карпош за реконструкција на неговата семејна куќа. Тој вели дека со овој документ, лага е тврдењето...

Македонија 01.08.21 | 09:07

Нови документи за илинденскиот период: Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

И по речиси 120 години (прецизно, 118 години се од Илинденското востание), историската приказна за славното време е пак нова. Фактите остануваат, дека на 2 август 1903-тата...

Македонија 09.07.21 | 11:16

Државјаните во дијаспората полесно ќе добиваат лични документи, вели министерот за внатрешни работи

За личен документ повеќе се чека во Скопје, но периодот на чекање веќе значајно се намалува, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето на...

Македонија 05.06.21 | 13:29

Oд 11 до 15 јуни нема да работи системот за прием и издавање лични документи во Скопје

Од 11 јуни по 16 часот до 15 јуни до 20 часот нема да биде во функција системот за прием и издавање на лична карта, пасош и возачка дозвола во Скопје поради надградба на системот...

Сервиси 03.06.21 | 12:23

Од утре до вторник нема ни прием ни издавање пасоши, лични карти и возачки: МВР со важна информација за граѓаните

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, ги информира граѓаните дека поради надградба на системот за лични документи, од 11. 06. 2021 година (петок) започнувајќи...

Македонија 09.04.21 | 00:14

Мицкоски: Ако добијам документи од јавен интерес ќе ги објавам, кривично дело е ако не ги објавам

Лично како претседател на ВМРО-ДПМНЕ ако добијам документи кои се од јавен интерес ќе  ги објавам. Кривично дело ќе биде ако не ги објавам, значи сум соучесник и прикривам,...

Црна хроника 05.04.21 | 23:16

Лефков за издавањето македонски документи на балкански криминалци: До кој степен нарко мафијата од регионот соработува со Владата?

Пратеникот Миле Лефков во емисијата „Филибастер“ на радио Лидер изјави дека јавноста секојдневно е сведок на огромни скандали. Во било која држава во Европа, Владата...

Црна хроника 17.03.21 | 13:26

Косовци со туѓи документи се обиделе да поминат на граничниот премин Табановце

Двајца државјани на Косово вчеравечер биле приведени откако се обиделе да преминат на Граничниот премин Табановце со туѓи патни исправи. На 16.03.2021 во 22.00 часот на Граничен...

Балкан 05.03.21 | 17:38

По Мета и албанската ЦИК побара продолжување на важноста на документите за идентификација за изборите

По претседателот Илир Мета и Централната изборна комисија (ЦИК) побара од Министерството за внатрешни работи да ја продолжи важноста на документите за идентификација...

Македонија 09.02.21 | 18:57

Oд 1 јули годинава патни исправи со новото уставно име: Предложени законските измени

Од 1 јули годинава ќе почне издавањето на новите патни исправи на државјаните на земјава со новото уставно име, предвидува меѓу другото Предлог на законот за изменување...

Македонија 10.12.20 | 14:31

Филипче, нели на повеќе месеци ќе добивавме комисиско ние критичните со малигнитет, или тоа само за на прес?

Пациенти со малигни заболувања го прашуваат министерот за здравство Венко Филипче зошто мора секој месец да обезбедуваат документи, иако тој најави дека теба да добијат...

Македонија 09.07.20 | 14:22

Документи од УБК откриваат отстранување на вработен во АНБ затоа што таткото протестирал против промената на името

Документи кои свиркач ги доставил до редакцијата на „Лидер“, покажуваат политички монтиран случај за отстранување на вработен во УБК преку одземање на неговиот безбедносен...

Калеидоскоп 15.06.20 | 18:06

Луѓето треба да се делат на добри и лоши: Насер ја нашол ташната со документи и пари и ги однел дома кај збунетиот Ѓокица

Скопјанецот Насер нашол чанта со документи и пари на паркингот на Рамстор. Откако ги видел документите кои биле заедно со парите, како и адресата, веднаш отишол и му...

Македонија 13.03.20 | 16:40

Манчевски: Не одете по шалтери, документи се достапни електронски

Најчесто бараните документи ќе можат да се добијат по електронски пат. Да ги избегнеме чекањата по шалтери, апелираше денеска министерот за информатичко општество...

Економија 11.01.20 | 15:46

Документи и нови детали за криминалот со штипската болница

Скандалот со корупција при изградбата на Клиничката болница во Штип до крајност ја отсликува политиката на оваа влада која, во секоја прилика, и тоа без задршка и обид...

Македонија 15.11.19 | 09:49

При претресот во куќата на Ременски најдени се документи, известени се надлежните институции

Обвинителството за организиран криминал ги потврди информациите на МКД.мк дека при претресот во куќата на осомничената пратеничка на СДСМ Фросина Ременски за новата...

Македонија 26.09.19 | 15:26

Пет професори од Правен имаат лажни докторати

По деградирањето на просветниот инспектор Ѓорги Илиевски, кој откри незаконски професорски звања на двајца министри од ДУИ, во најава е и нов скандал во образованието....

Балкан 13.09.19 | 18:53

Жена уапсена со повеќе од 400 туѓи документи

Романска државјанка на 49-годишна возраст е уапсена денеска на атинскиот Меѓународен аеродром „Елефтерос Венизелос“, откако кај неа биле пронајдени стотици пасоши...

Македонија 07.09.19 | 11:46

За Врховниот суд на Шведска упадот во Собранието на 27 април 2017 година е бунт, никако тероризам

Настаните во македонското Собрание на 27 април не се тероризам, потврдува шведскиот Врховен суд, кој одби екстрадиција на Дејан Давидовски за настаните од „27 април“,...