Ознака: дива депонија
Скопје 25.08.22 | 10:39

Градоначалникот бесен: Повторно е исчистена дивата депонија на последна 4

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров информира дека повторно е исчистена дивата депонија на последна 4. Реакциите за расфрланиот отпад се оправдани. Но не и неодговорноста...

Скопје 21.04.22 | 20:09

Расчистена долгодишна дива депонија и одложени над 20 кубни метри кабаст отпад во општина Чаир

Град Скопје заедно со јавните претпријатија и во координација со Општина Чаир успешно ја спроведуваат работната пролетна акција на територија на оваа општина. Во рамките...

Скопје 20.03.22 | 18:06

Градоначалникот Ѓорѓиевски чистеше дива депонија заедно со „Не биди ѓубре“

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес го предводеше тимот од Општина Кисела Вода, кој заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре” предводена од актерката и...

Скопје 23.01.22 | 18:21

Исчистена дива депонија од две илјади квадратни метри во Горно Лисиче, собрани 250 кубни метри смет

На мајор коритото на реката Вардар во населбата Горно Лисиче во општина Аеродром во близина на железничкиот мост, службите на Градот Скопје со десетина камиони и механизација...

Македонија 26.10.21 | 11:20

Охрид се дави во смет: Дива депонија на неколку стотини метри од Езерото, кај спортскиот центар

Купишта ѓубре, исечени гранки, шут, санитарен отпад… Ваква е сликата од дивата депонија што се наоѓа на само неколку стотини метри од брегот на Охридското Езеро, во...

Скопје 03.08.21 | 23:46

Возило на општина Бутел истура шут на дива депонија

До нашата редакција пристигна видео за кое се тврди дека возило на општина Бутел истура шут на дива депонија. Според тврдењата видеото е направено деновиве. Дали Општина...

Скопје 12.05.21 | 12:25

Траорни сцени од дивата депонија во Ѓорче, граѓаните алармираат дека цело Скопје е пред еколошка катастрофа

Погледнете ги овие траорни сцени од еколошката катастрофа што ѝ се случува на река Лепенец во Ново Село, ова не е никаде на друго место туку е во нашата општина Ѓорче...

Скопје 26.05.20 | 18:43

„Исчистената“ депонија во Ѓорче Петров сега е голема колку 15 фудбалски игралишта

Површина колку 15 фудбалски игралишта во атарот на с.Ново Село,на што се потрошија 10 милиони денари за расчистување, повторно се полни со отпад. Ново Село скопски Чернобил:...

Скопје 20.05.20 | 15:00

Камион од Општината истура шут на дива депонија, истата за која рекоа дека ја исчистија

Депонијата во Ново Село е поголема од било кога, и не само што не се празни туку не престанува да се полни, алармираат жителите на Општина Ѓорче Петров. Додаваат дека...

Скопје 05.05.20 | 12:53

Додека Шилегов и Наумовски креваат раце, дивата депонија се прошири и во Лепенец

Два месеца поминаа, а градоначалниците на Ѓорче Петров и Скопје, Александар Наумовски и Петре Шилегов,како и Министерството за животна средина, останаа глуви на апелите...

Твитови 09.04.20 | 15:49

Тоа што го видовме пред Држилово е страшно, ѓубрето оди можеби 10-15 метри надоле по падот на планината


Скопје 05.03.20 | 10:28

Нова „Дрисла“ се појави на обиколницата, Шилегов се фали со неговиот инспекторат, граѓаните револтирани

Град Скопје и Општина Ѓорче Петров немаат слух за проблемите на граѓаните – се жалат жителите кои се соочуваат со проблемите од дивата депонија кај Обиколницата,...