Ознака: дијализа
Здравје 28.03.22 | 10:32

Двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива

Рано утрово двајца пациенти на дијализа добија бубрег од починат донор, направена и експлантација на коскени ткива. На Клиниката за урологија, во раните утрински часови...

Македонија 15.05.21 | 11:59

Од денеска вакцинација на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Денеска ќе почне вакцинацијата на пациенти со трансплантирани бубрези и кои се на дијализа, а по нивната имунизација следуваат оние со потешка форма на хронични болести...

Здравје 07.05.21 | 16:42

Пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација ќе бидат ставени на приоритетната листа за вакцинација

Пациенти на дијализа и оние кои имале трансплантација, ќе бидат приоритетни за вакцинација и планот за нивното приоритетизирање ќе се направи до крајот на неделава,...

Македонија 05.04.21 | 22:04

Четириесет и девет пациенти кои оделе на дијализа починале од корона вирус

Четириесет и девет пациенти кои оделе на дијализа починале како последица од корона вирусот. Тоа е што е за околу пет проценти повеќе во споредба со морталитетот што...

Здравје 05.04.21 | 13:52

Стотина бубрежно болни пациенти на Струшка дијализа прележале Ковид-19, a 16 починале

Стотина пациенти на Заводот за нефрологија во Струга со бубрежни заболувања биле заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата, а 16 од нив ја загубиле битката...

Македонија 09.08.20 | 12:48

Лилјана, Христијан и Емри на кои им беше трансплстиран бубрег веќе не одат ни на дијализа

Лилјана (42), Христијан (19) и Емри (27) се тројца пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег. Тие се во добра здравствена состојба, среќни и задоволни дека повеќе не одат...

Здравје 13.04.20 | 09:46

Препораки за пациенти со бубрежни заболувања во услови на пандемија со Ковид-19

Коронавирус инфекцијата може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран...

Здравје 19.11.19 | 12:28

Затворени девет соби од Дијализа во Струга, болницата се распаѓа

Девет соби во болницата за дијализа во Струга во кои покривот прокиснува се затворени, а пациентите се префрлени во други соби, објави Алсат. Засега нема абер од неговата...

Здравје 11.09.19 | 16:29

Прокисна покривот на болницата во Струга, хорор на одделот за дијализа, тече вода по собите

На социјалните медиуми беше објавено видео од Заводот за нефрологија во Струга, каде што се гледа поплавената болница од вчерашното невреме. На видеото дел од пациентите...