Ознака: Ден на Ромите
Македонија 08.04.24 | 12:03

Џафери: Ромите се нераскинлив и природен дел од нашето општество

По повод 8 април – Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери упати честитка до припадниците на ромската заедница...

Македонија 08.04.23 | 13:23

Следете во живо: ВМРО-ДПМНЕ организира панел дискусија насловена „Ромите во Македонија во минатото и сега“

Денес со почеток во 13 часот опозициската ВМРО-ДПМНЕ по повод Меѓународниот ден на Ромите ВМРО-ДПМНЕ организира панел дискусија насловена „Ромите во Македонија во минатото...

Македонија 08.04.23 | 12:51

Пецаков: Посакувам заедно да продолжиме да ја негуваме толеранцијата, да ги надминуваме предрасудите и да обезбедиме еднаквост и социјална правда за сите

Меѓународниот ден на Ромите не потсетува дека почитувањето на различностите е нашата најголема сила кон остварување на заедничките стремежи за подобра иднина на новите...

Македонија 08.04.23 | 12:45

Мицкоски на свеченост по повод Денот на Ромите: Нашето мултикултурно општество би било посиромашно без ромскиот јазик, без ромскиот фолклор, без ромската песна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски присуствуваше на свеченоста по повод Денот на Ромите организирана од коалицискиот партнер Шабан Салиу од Демократските сили...