Ознака: делта сој
Свет 22.09.21 | 15:14

СЗО забележа пад на новите случаи на ковид

Бројот на нови случаи на ковид-19 продолжи да опаѓа ширум светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) анализирајќи ги бројки на нови случаи на вирусот од...

Здравје 22.09.21 | 07:51

СЗО: Делта сојот, алфа, бета и гама мутираат со текот на времето

Загрижувачката“ делта варијанта на коронавирусот, присутна во 185 земји низ светот, ги замени другите три загрижувачки варијанти – алфа, бета и гама, кои сега претставуваат...

Здравје 10.09.21 | 12:26

Делта сојот има повеќе шилци, бара повеќе антитела, поотпорен на вакцини

Делта-сојот кој за неполна година речиси го замени основниот вид на корона и го воведе светот во нова пандемија има повеќе шилци во неговиот протеин со што подобро се...

Здравје 06.09.21 | 23:43

Oвие пет симптоми од делта сојот се јавуваат кај луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината

Делта сојот, кој исто така е присутен во Македонија, дава различни симптоми кај луѓето кои не биле вакцинирани и кај оние кои ги „засукале ракавите“ и примиле една или...

Здравје 06.09.21 | 16:56

Дали е можно да се постигне колективен имунитет кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти?

Отворено е прашањето – Дали е можно да се постигне колективен имунитет кога станува збор за Ковид-19 поради постојаното појавување на повеќе заразни варијанти? Ако прашањето...

Здравје 05.09.21 | 12:26

Проверете ги симптомите: Еве како да знаете дека вашето дете има делта сој на корона

Кои се главни симптоми кај децата?Како изгледа инфекција со делта сојот кај децата и како да го заштитите семејството? Еве што велат стручњаците.? Прочитајте Најчест...

Здравје 28.08.21 | 22:39

Истражување открило колкав е ризикот од хоспитализација со делта за разлика од претходната варијанта

Научниците од Универзитетот во Кембриџ и Агенцијата за јавно здравје на Англија анализираа повеќе од 40.000 случаи на ковид-19 во Англија од крајот на март до крајот на...

Здравје 28.08.21 | 17:46

Вакцинираните луѓе со „Спутник“ не развиваат тешка клиничка слика

Директорот на Институтот Гамалеја од Москва и креаторот на вакцината Спутник В, професорот Александар Гинзбург, рече дека вакцината Спутник штити 83 проценти од соеви...

Здравје 27.08.21 | 21:59

Ова е нajлошaтa каpaктepистика на делта cojoт на корона вирусот

Луѓето заразени со делта сојот имаат 300 пати поголемо вирусно оптоварување од оние кои биле заразени со оригиналната варијанта, покажа јужнокорејското истражување. Сепак,...

Здравје 25.08.21 | 17:07

Д-р Тајковски: Делта бранот ќе трае, болеста прогресира за само 24 часа

Делта сојот коси низ Македонија, бројот на заразени рапидно расте, болниците се преполни, а пациентите заразени со вирусот мака мачат да добијат преглед во ЈЗУ. Во очај...

Здравје 25.08.21 | 09:56

Ефикасноста на вакцините „Фајзер“ и „Модерна“ против делта сојот се намалила од 91 на 66 проценти

Ефикасноста на вакцините „Фајзер“ и „Модерна“ против инфекцијата Ковид-19 се намалила од 91 на 66 проценти откако во САД преовладува делта варијантата на вирусот, според...

Свет 23.08.21 | 20:51

Кина со строги мерки го запре делта сојот, денеска нема ниту една локална трансмисија на вирусот

Околу еден месец по почетокот на најлошиот бран на коронавирусот во Кина во текот на последната година, денеска за првпат во земјата не е пријавена ниту една локална...

Здравје 20.08.21 | 11:42

Суперзаразната делта продолжува да мутира

Делата (индиската) варијантата на коронавирусот полека почнува да доминира во повеќето земји во светот, потиснувајќи ја мутацијата алфа (британската). Сепак, тоа што...

Здравје 19.08.21 | 18:33

Важно за сите што примиле „Фајзер“ и „Астра Зенекa“: Koja вакцина е поефикасна на Делта сојот

Истражување на Оксфорд покажува дека вакцината на Фајзер е поефикасна против делта сојот на коронавирусот отколку на Астра Зенека, но заштитата што ја обезбедува се...

Здравје 19.08.21 | 08:58

Во Македонија две третини на случаите отпаѓаат на делта сојот, а една третина на британскиот сој

Продолжува зголемувањето на бројот на новозаразени, кој веќе два дена надминува 1000 лица на ден. Расте бројот и на починати како компликација од вирусот. Министерството...

Здравје 14.08.21 | 08:53

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Ризикот од заразување со коронавирус е поголем кај оние што примиле вакцина на „Фајзер“ отколку на „Модерна“, објави непрофитниот медицински центар „Мејо клиник“...

Здравје 13.08.21 | 10:14

Во светот потврдени се девет соеви на корона, се појави и сој делта плус

Светската здравствена организација (СЗО) создаде систем за именување на соевите на ковид-19 според грчката азбука за да ја олесни јавната дискусија за нив, пишува порталот BUKA.com Вирусите...

Здравје 12.08.21 | 23:30

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Ризикот од заразување со коронавирус е поголем кај оние што примиле вакцина на „Фајзер“ отколку на „Модерна“, објави непрофитниот медицински центар „Мејо клиник“...

Здравје 11.08.21 | 13:06

„Спутник В“ е 83 отсто ефикасна против делта-сојот

Руската вакцина против ковид-19 Спутник V ефикасна е околу 83 отсто против делта сојот, што е помалку отколку што се претпоставуваше, потврди рускиот министер за здравство...

Македонија 10.08.21 | 08:49

Во земјава се регистрирани триесетина случаи на делта сојот на корона вирусот

Во земјава досега се детектирани 30-тина случаи со делта варијанта на Ковид-19, информираат од министерството за здравство. Податоците на Министерството покажуваат дека...