Ознака: Деловник
Македонија 03.03.21 | 17:00

Заев сака да ја искористи дупката во Деловникот и без расправа да остане уште неколку месеци на власт

Провидна е играта на премиерот Зоран Заев со барањето да се гласа доверба на владата. Веќе на сите им е јасно дека Владата пука по сите шавови, тенкото парламентарно...

Македонија 03.12.20 | 20:35

СДСМ во 2007 година спречуваше измена на Деловникот со 2300 амандмани кои предвидуваа задолжителен аплауз и 350 пати пpaво на збop

Тоа што денес СДСМ го посочува како опструкција и блокада на собранието во 2007 година од нивна страна беше сметано за „борба за демократија со хартија“, „придонес за...

Македонија 03.12.20 | 14:32

Mицевски: Кога СДСМ беше во опозиција поднесе 5.000 амадмани за блокирање на Деловникот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ има поднесено 1350 амандмани, а вкупно од целата опозиција имаме околу 3000 амандмани. Тоа е едноставно крик на опозицијата врз основ на...

Македонија 30.11.20 | 18:19

Опозицијата се обедини против Џафери: Со 3.000 амандмани ВМРО-ДПМНЕ, АА, Алтернатива и Левица ставија „вето“ на гласањето „по пижами“

Со поднесувањето на над 3.000 амандмани, парламентарната опозиција, практично ги блокира измените на Деловникот што ги предложи спикерот Талат Џафери, со цел да се бајпасираат...

Македонија 23.11.20 | 18:06

И настинати пратеници ќе гласаат од кауч и по пижами

Иако поводот за измените на Деловникот што ги предлага претседателот на Собранието Талат Џафери се поттикнати од корона-кризата, сепак зборовите корона и ковид воопшто...

Македонија 11.08.20 | 18:47

Џафери: Неуставно би било да се додели мандат без да има избран претседател на Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“ истакна дека според Деловникот, неуставно е доделувањето на мандат без да има избран претседател...

Македонија 16.02.20 | 15:17

Што вика Деловникот: Одлуката за повторено гласање е нелегална

Tочката 8 од Деловникот јасно го утврдува начинот на гласање во Собранието. Во оваа точка стои дека претседателот на Собранието има право да го констатира исходот од...