Ознака: дебелина
Здравје 07.05.20 | 12:10

Дебелината го зголемува ризикот од лечење со коронавирусот

Дебелината го удвојува ризикот кај луѓето од лечење во болница од коронавирусот, утврдиле научниците од Универзитетот во Глазгов, засновани врз податоците собрани...

Здравје 29.04.20 | 13:47

И дебелината е фактор за ширење на вирусот за грип

Дебелината фактор за ширење на вирусот за грип. Таа може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија,...

Здравје 30.03.20 | 22:26

Зошто прекумерната тежина го зголемува ризикот кај заболените од коронавирус?

Прекумерната тежина е една од причините за смртта на најмладиот починат од коронавирусот во Македонија, соопшти вчера министерот за здравство Венко Филипче. Додаде...

Македонија 29.03.20 | 13:58

Филипче смета дека пациентот починал поради прекумерна тежина

Моите созданија за пациентот на возраст од 31 година која починал е дека прекумерната тежина е една од причините за смртта, лошата клиничка слика и на некој начин распадот...

Здравје 03.03.20 | 17:15

Хрватите се најдебелите во Европа

Хрватска има најголема стапка на дебелина меѓу возрасните мажи во земјите од Европската унија. Според Европската здравствена анкета, во Хрватска секоја втора личност...

Естрада 15.10.19 | 12:00

Има 175 цм и 120 кг: Дарко Лазиќ едвај оди, ќе слабее за 7.000 евра

Дарко Лазиќ има сериозни здравствени проблеми поради тежината. Српскиот пејач моментално тежи околу 120 килограми, а бидејќи диетата лошо му оди, се решил да прави липосукција,...

Здравје 09.05.19 | 23:26

На 2 години пиеше 2 литри млеко, на 6 имаше 95 кг: Никогаш не си играл со другарчињата, не може дури ни да оди

Мохамед Арбрар од Пакистан има само 10 години, а тежи дури 197 килограми. Додека сите негови врсници поголем дел од времето го поминуваат играјќи се или тренирајќи различни...

Здравје 16.01.19 | 16:32

Дали се дебелеете поради храна или поради болест – проверете

Прекумерната телезна тежина и угоеноста се водечки здравствени проблеми на модерното време. Резултат е прекумерното таложење масно ткиво во организмот. Се дефинира...