Ознака: Дебар
Црна хроника 28.01.23 | 16:41

Повредена е малолетничка во тешка сообраќајна несреќа во Дебар

Малолетно девојче е тешко повредено во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу 18.45 часот, на ул.Амди Леши во Дебар, при судир помеѓу патничко возило „цитроен”,...

Црна хроника 28.01.23 | 15:28

Малолетна девојка тешко повредена во сообраќајка

Малолетно девојче е тешко повредено во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу 18.45 часот, на ул.„Амди Леши“ во Дебар, при судир помеѓу патничко возило „цитроен“,...

Калеидоскоп 19.01.23 | 13:23

Малиот Павел Ангеловски го фати светиот крст во Дебар

Големиот христијански празник, Богојавление-Водици се одбележува и во Дебар, традиционално во црквата „Света Петка“, каде света литургија одржа намесникот на Дебарската...

Балкан 16.01.23 | 08:56

Дебарчани вознемирани: Земјотрес од 5,2 степени регистриран во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер синоќа во 22:37 часот е регистриран во Албанија, по што следуваше и друг, но со послаб интензитет. Епицентарот е на 29 километри...

Црна хроника 21.08.22 | 15:20

Драма во овој македонски град: Жена предизвикала пожар откако од тераса фрлила плинска боца врз две паркирани возила кои се запалиле!

Жителка на Дебар предизвикала пожар откако плинска боца фрлила преку балкон, по што биле опожарени два автомобила. – Вчера во 11:20 часот во Одделението за внатрешни работи...

Црна хроника 13.08.22 | 14:48

Нов случај на семејно насилство: Уапсен дебарчанец кој физички ја нападнал сопругата

Полициски службеници од дебарското одделение за внатрешни работи лишиле од слобода жител на село Могорче поради физички напад врз неговата сопруга. Лишен од слобода...

Црна хроника 30.07.22 | 15:25

Во дебарско село откриени 500 стебла марихуана вредна околу пола милион евра

Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Блато, при Регионалниот центар за гранични работи Запад, во месноста Орман, атар на...

Црна хроника 25.06.22 | 21:50

Соседи претепале маж во дебарско

На 24.06.2022 во 14:30 часот во Полициска станица Дебар С.М.(32) од с.Могорче, дебарско, пријавил дека на 22.06.2022 околу 22:30 часот во с.Могорче, поради меѓусебно недоразбирање, бил...

Црна хроника 10.06.22 | 18:18

Се договориле да го проба „мерцедесот“, изманикот не му го вратил, ниту се јавил

На 09.06.2022 во 13.00 часот во ОВР Дебар, 37-годишен жител на Дебар пријавил дека бил измамен од Ф.Ч. од с.Велебрдо, општина Маврово и Ростуше. Според пријавеното, на 18.10.2021 тој...

Црна хроника 21.04.22 | 17:09

Во Дебар откриен гостиварец кој со комбе вршел нелегален транспорт на луѓе

ОВР Дебар поднело кривична пријава против С.С.(43) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење јавен превоз без поседување лиценца”. На...

Црна хроника 21.04.22 | 17:00

Жител на Дебар приведен затоа што со мобилен фотографирал полицајци

Во дебарското одделение за внатрешни работи приведен е жител на градот поради неовластено фотографирање полициски службеници при превземање дејствија. Приведено...

Црна хроника 18.04.22 | 17:33

Измамници од Дебар 12 години мамеле пензионерка, ја „олесниле“ за 13.000 евра

Двајца жители на Дебар во текот на 12 години неколкупати измамиле повозрасна сограѓанка, на која исто така ѝ ги злоупотребиле личните податоци, за на нејзино име да земаат...

Економија 16.03.22 | 12:48

ДПИ казни 11 маркети во Струга и во Дебар

Во само два дена контрола на струшкото одделение за инспекциски надзор при Државниот пазарен инспекторат изрекло 11 мерки над трговски субјекти во Струга и Дебар. Раководителот...

Црна хроника 12.02.22 | 14:34

Во Дебарско откриен превоз на патници без соодветна документација

Полициски службеници од полициската станица за безбедност во патниот сообраќај – Дебар, продолжуваат со акциските контроли во сообраќајот со цел зголемување на...

Црна хроника 06.02.22 | 12:47

Oд сметка на починат вработен во „пошта“ подигнал 3500 евра

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на село Новак, општина Центар Жупа за фалсификување службена исправа. -Поради постоење...

Македонија 19.01.22 | 10:58

Во Дебар симболично осветени водите во базенот во црквата „Света Петка“

Големиот христијански празник, Богојавление-Водици се одбележува и во Дебар, традиционално во црквата „Света Петка“, каде света литургија одржа намесникот на Дебарската...

Здравје 01.01.22 | 15:32

По три месеци во Дебар регистриран е смртен случај како последица на Ковид-19

По цели три месеци, од првите денови на октомври, во Дебар регистриран е смртен случај како последица на Ковид-19. Станува збор за повозрасен пациент, жител на градот,...

Црна хроника 22.12.21 | 11:42

Жител на Дебар без дозвола почнал да си гради зграда на Дебарско Езеро на државно земјиште

Продолжува узурпацијата на земјиште во државна сопственост долж брегот на Дебарско Езеро и бесправна градба на објекти. Дебарското одделение за внатрешни работи по...

Македонија 20.12.21 | 19:51

Во Дебар по еден месец регистриран нов ковид случај

По точно еден месец, вчера во Дебар регистран е еден случај на заразен со Ковид-19. Станува збор за жителка на Дебар, која е со лесна форма на болеста потврдуваат од работната...

Македонија 20.12.21 | 14:55

Дебар усвои буџет од над 5,5 милиони евра

Советот на Општина Дебар на седница со која раководеше претседателот Фуат Спахиу, едногласно го усвои Предлог-буџетот на општината за 2022 година. Буџетот тежи 351 милиони...