Ознака: Дебар
Македонија 06.09.20 | 15:48

Жител на Дебар ја загуби битката со короната

Во последното деноноќие во Дебар, вклучително и општина Центар Жупа, нема новозарзени со Ковид-19, нема оздравени, но едно лице на 63-годишна возраст ја згубило битката...

Македонија 05.09.20 | 17:26

Kороната се врати во Дебар, Струга и Охрид

Седмичните податоци што ги објавува Центарот за јавно здравје од Охрид, а се однесува на населението кое живее на подрачјето на општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани,...

Македонија 22.08.20 | 18:44

Само еден новозаразен: Дебар ја победува короната

Во последното деноноќие во Дебар Ковид-19 е дијагностициран кај едно лице што е 39-ти случај во овој месец. Тоа значи дека во просек дневно регистрирани се по околу 1,8 новозаразени....

Здравје 01.08.20 | 14:45

Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на КОВИД-19

Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот од 25 до 31...

Вести 28.07.20 | 21:15

Од граѓаните бараме строго почитување на мерките, вели дебарскиот градоначалник

Општинскиот Оперативен штаб на Дебар, со кој раководи градоначалникот Хекуран Дука, ја разгледа епидемлошката состојба со Ковид-19, во втората фаза од болеста, која на...

Македонија 26.07.20 | 15:54

Иако вирусот долго време го немаше: Нови осум заразени во Дебар

По вчерашните пет, денеска во Дебар потврдени се осум новозаразени со Ковид-19, со што вкупниот број се доближува до двесте заразени. -Како што и предупредивме, бројот...

Здравје 17.07.20 | 20:36

Дебар бара во градот да се преземат поригорозни мерки против коронавирусот

Општинскиот Оперативен штаб на Дебар, на денешната попладневна седница анализирајќи ја епидемиолошката состојба со Ковид-19 истата ја оценува како сериозна. Тоа, како...

Здравје 17.07.20 | 18:23

Во Дебар 18 новозаболени од ковид, се врати заразата во градот на голема врата

Во Дебар од каде што, практично, почна епидемијата на ковид-19 во земјава и која месец и половина беше во карантин, во последното деноноќие се регистрирани 18 новозаболени....

Македонија 15.07.20 | 20:13

До 19:00 часот во Дебар гласале 38, во Центар Жупа 19,9 отсто

Во општините Дебар и Центар Жупа, кои се дел од петтата изборна единица, до 19:00 часот на вонредните парламентарни избори своето право на глас го искористиле 8.400 од вкупно...

Македонија 15.07.20 | 18:12

Во Дебар 30 отсто излезност

Се зголемува излезноста на гласачите во општините Дебар и Центар Жупа, каде до 17 часот своето граѓанско право го оствариле 30 односно 17,65 отсто. -Од вкупно запишаните...

Здравје 13.07.20 | 18:34

Дебар бара пулмолог и инфектолог

Општинскиот Оперативен штаб на Дебар, денеска достави барање до Главниот кризен штаб за справување со пандемијата од Ковид-19, во градот да се испратат еден пулмолог...

Здравје 09.07.20 | 17:16

Вкупно 7572: Скопје, Куманово и Дебар топ 3 градови по заразени од корона

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7572, бројката на оздравени пациенти е 3624, на починати е 362, а во моментов...

Здравје 05.07.20 | 18:34

Шест новозаболени во Дебар за 24 часа, бројката на заразени сега е поголема од онаа пред карантинот

Во последното деноноќие во Дебар нови дијагностицирани со ковид-19 се шест лица. Со ова во изминатите шест дена вкупно се дијагностицирани 19 лица. Предупредив дека бројот...

Македонија 02.07.20 | 17:17

Мицкоски од Дебар: Да ги вратиме насмевките на нашите лица, доаѓаат најдобрите четири години

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со носителот на изборна единица 5, Игор Дурловски ја посетија општината Дебар и остварија посета со мештаните. При...

Здравје 01.07.20 | 21:40

Во Дебар четири нови случаи со Ковид-19, активни на болеста 44 лица

Се зголемува бројот на заразени со Ковид-19 во општина Дебар,која беше прво жариште на болеста. Во изминатото деноноќие потрдени е уште четворица новозаразени со што...

Македонија 29.06.20 | 20:04

Шекеринска: Во ек на пандемија покажавме дека знаеме да обезбедиме силна здравствена заштита

Носителката на кандидатската листа на коалицијата „Можеме“ во Петтата изборнаа единица и заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денеска во Дебар се...

Скопје 28.06.20 | 16:33

Скопје, Куманово и Дебар во топ три по број на заразени

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6080, бројката на оздравени пациенти е 2315, на починати е 286, а во моментов...

Здравје 20.06.20 | 18:04

Алармантно во Дебар, денеска нови 18 заразени, вкупно 29

Во Дебар, градот кој прв беше ставен под карантин откако стана жариште на коронавирусот, а подолг период немаше нови заболени, ситуацијата алармантно се менува. Во последниве...

Здравје 19.06.20 | 18:51

Коронавирусот се врати во Дебар, меѓу заразените има млади на возраст од 20 до 30 години

Во Дебар од 5 јуни наваму има 12 новозаразени од коронавирусот. Се очекува дека и понатаму ќе има нови случаи. Градоначалникот Хекуран Дука на денешната-прес конференција,...

Здравје 12.06.20 | 15:18

Во Дебар пак има заразени од коронавирус поради непочитување на мерките

Епидемиолошката состојба, како на ниво на држава, така и во нашата општина, според официјалните бројки не е добра, бидејќи бројот на новозаразени постојано расте. Од...