Ознака: датум за проговори
Македонија 29.06.21 | 08:05

Според Заев, преговори ако не во октомври ќе има во декември

Премиерот Зоран Заев посочи дека и по повтореното вето, земјата ќе продолжи со напорите за надминување на блокадата од Софија,  а следната реална можност кога ќе се...

Балкан 23.06.21 | 12:11

Брнабиќ : Опасно е што ЕУ дозволува да се блокираат соседи со билатерални квазипроблеми

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека е направен опасен преседан со тоа што билатерални прашања кои немаат никаква врска со европските интеграции се користат да...

Македонија 11.06.21 | 08:57

Тогаш Меркел, сега Макрон: Заев ваква поддршка доби само пред референдумот за промена на името

Премиерот Зоран Заев вчера на највисоко ниво беше примен од францускиот претседател Емануел Макрон. Првиот човек на Франција и еден од најмоќните во Европската Унија...

Македонија 21.05.21 | 16:03

Пендаровски: Oд исклучителна важност е што поскоро да почнат преговорите

Од исклучителна важност е скорешно одржување на меѓувладината конференција и формалниот почеток на пристапните преговори за членство на  Македонија во Европската...

Македонија 05.05.21 | 07:37

Jасна порака од ЕУ: Без решение на спорот со Бугарија нема преговори

Без напредок во спорот со Бугарија,  Македонија не може да се надева на отворање на преговорите за пристапување во ЕУ, порача вчера за време на посетата во Скопје еврокомесарот...

Македонија 04.05.21 | 13:35

Димитров уште се надева на почеток на преговори

 Време е да почнеме пристапни преговори. Вистински тест за ЕУ е токму нашиот случај, бидејќи ние сме земја кандидат 16 години, изјави денеска вицепремиерот за европски...

Вести 09.02.21 | 15:47

Вархеји се надева дека брзо ќе почнеме преговори

– Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји не сакаше да потврди дали поднел предлог за решавање на спорот помеѓу Скопје и Софија. Како што јави...

Македонија 29.01.21 | 16:04

Договор, но со кого: Eвроамбасадорот вели дека ќе почнеме преговори кога ќе има договор

Патот на којшто сега се наоѓате е двонасочен – првиот е билатерално да продолжи ангажираноста со Бугарија, нешто што и сега Владата го прави, со цел да се постигне заемно...

Македонија 22.01.21 | 19:28

Заев: Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ, истакна во емисијата „Трилинг“ на ТВ...

Македонија 01.12.20 | 11:18

Maричиќ е уште оптимист дека ќе добиеме датум за преговори

Министерот за правда Бојан Маричиќ вели дека треба да бидеме оптимисти до крај во врска можноста за отворање на преговорите со ЕУ во декември зашто е во наш интерес....

Македонија 17.11.20 | 08:05

Потврдено ветото: Бугарија нема да дозволи почеток на преговорите за Македонија

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ денеска виртуелно ќе го одржат долгоочекуваниот Совет за општи работи на кој требаше да се усвои рамката за преговори...

Балкан 21.10.20 | 13:40

„Политико“ тврди дека Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите

Амбасадорите на земјите-членки на ЕУ ќе ги разгледаат преговорите за пристапување на Албанија и Македонија. Според дипломатски извори цитирани од „Политико“,...