Ознака: д-р Горан Кунгуловски
Здравје 15.08.21 | 13:51

Д-р Кунгуловски: Не дозволувајте лоши информации, инает или неукост да доведат до семејни трагедии

Со пандемијава сите живееме и преживуваме низ колективна траума. Постојат рестриктивни мерки што може да ја забават пандемијата, сподели д-р Горан Кунгуловски на својот...

Македонија 09.08.21 | 09:16

Д-р Кунгуловски: Немате право да не се вакцинирате кога го загрозувате правото на живот и нестрадање на другите

Имате право да не се вакцинирате и со тоа самите да ризикувате инфекција и болест, но немате право да не се вакцинирате и да го загрозувате правото на живот и правото...

Македонија 07.07.21 | 12:42

Д-р Кунгуловски: Со делта сојот претстојат тешки месеци, особено за невакцинираните и непрележаните

Д-р Горан Кунгуловски, на својот профил на Фејсбук, предупредува дека има големи шанси делта варијантата на корона вирусот да стане доминантен сој во светот, Европа,...

Македонија 06.07.21 | 20:02

Д-р Кунгуловски: Одговорните да набават доволно високо ефективни вакцини и да спремаат стратегија за вакцинација со бустер дози

Денеска се потврдени 6 случаи (4 во Јавно здравство и 2 во Жан Митрев клиник) позитивни на делта-варијантата на SARS-CoV-2. Голем број на студии досега укажуваат дека овој сој...

Здравје 11.05.21 | 20:44

Д-р Кунгуловски: Апсолутно никаква поврзаност немаат вакцините со стерилитет или со неплодност

Единствен спас во пандемијата е создавањето на колективен имунитет, што можеме да го добиеме преку вакцинирање. Во моментов, ефикасноста на вакцините е сигурно над...

Здравје 04.05.21 | 13:44

Д-р Кунгуловски: Да се стрпиме сите, да се вакцинираме сите – и ќе ставиме крај на ова!

Доктор Горан Кунгуловски, коосновач на Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина при Клиниката „Жан Митрев“, на својот Фејсбук профил напиша дека најдобрата...

Здравје 15.04.21 | 18:29

Д-р Кунгуловски: Верувам дека доколку ги побараме ќе ги најдеме вистинските луѓе за Македонија сама да прозиведува вакцини

Србија доволно ни помогна со вакцините, но сега е вистински момент Македонија сама да се избори и да не зависи од други држави, смета д-р Горан Кунгуловски, кој за „Алфа“...

Здравје 13.04.21 | 13:57

Ако во Македонија влезат бразилскиот и јужно-африканскиот сој најверојатно нема да бидат доминантни, вели д-р Кунгуловски

Д-р Горан Кунгуловски од Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во приватната клиника „Жан Митрев“ го појасни дејството на мутациите во SARS-CoV-2 вирусот...