Ознака: д-р Александар Стојанов
Здравје 28.05.21 | 11:38

Д-р Стојанов: Свадби не треба да има, зашто нема доволно вакцинирани и луѓето сè уште умираат од ковид

Мерките кои ги предложи Комисијата за заразни болести, да се дозволат свадби со половичен капацитет на присутни и да се зголеми бројот на присутни на една маса во рестораните...

Македонија 26.05.21 | 09:35

Д-р Стојанов: Неприфатливо е што од граѓаните се бара да носат маски и кога пешачат на Водно или шетаат на Кеј на Вардар

Од Комисијата за заразни болести најавуваат дека следната недела ќе одржат состанок и ќе одлучат какви мерки за заштита од корона вирусот ќе бидат активирани од 1 јуни. Бројките...

Македонија 10.11.20 | 15:00

Вакцините против грип кои се наплаќаа 800 денари ги потрошија тие на кои бесплато им следуваа, бидејќи не можат да закажат преку „Мој термин“

Сите 2.000 дози од вакцините против сезонски грип кои чинеа по 800 денари се потрошија за неколку часа откако почна вакцинацијата во Центарот за јавно здравје Скопје, изјави...

Македонија 04.11.20 | 10:35

Стојанов: Итно се потребни построги мерки, имаме уште 1.000 слободни кревети на ниво на држава

Благите мерки донесени од владата нема да помогнат во намалување на бројката на новозаболени, потребни се построги бидејќи сега за сега има само околу 1000 кревети слободни...

Македонија 17.08.20 | 19:28

Стојанов: Полициски час или други рестрикции наесен мора, зошто мерките не се почитуваат

Размислувањата за евентуални рестрикции наесен поради епидемијата од коронавирус, се должат на стравот дека мерките за заштита нема да се почитуваат во затворените...

Здравје 09.08.20 | 11:14

Д-р Стојанов: Младите кои ќе завршат на респиратор ќе имаат големи проблеми

КОВИД-19 ги напаѓа и старите и младите, и со коморбититети и без коморбидитети. Нема правило. Ова е сè уште нова инфекција за сите нас, ни треба повеќе време за да направиме...

Здравје 04.07.20 | 09:34

Д-р Стојанов: Веќе нема познати кластери, вирусот се рашири низ цело Скопје

Инфекцијата е раширена во сите делови на градот и нема познати кластери, вели д-р Александар Стојанов директор на Центарот за јавно здравје Скопје. Во моментов главниот...