Ознака: Чешка и Словачка
Македонија 08.02.21 | 10:19

Чешка и Словачка: Не е прифатливо барањето Македонија да ја поправи наводната погрешна интерпретација на историјата

На смеее да се дозволи ЕУ да стане колективен судија за историски толкувања – за тоа што е правилно, погрешно, точно и лажно во изминатите стотици години од историјата...

Македонија 19.12.20 | 21:01

Заев за Чешка и Словачка: Драго ми е што сѐ уште има европско во ЕУ

Ние политичарите треба да знаеме што правиме со историјата што ја пишуваме денеска за да им оставиме на идните генерации аманет на пријателство и заедништво, а не делби....

Свет 19.12.20 | 20:55

Словачка ѝ одговори на Бугарија: Историските прашања не можат да бидат услов за преговори

Официјална Братислава и одговори на Софија зошто не се согласуваат со документот кој во вид на жалба Бугарија го испрати до сите 26 земји членки на ЕУ во врска со позициите...

Македонија 18.12.20 | 15:53

Благодарение на Чешка и Словачка: Заклучоците на ЕУ со „погрешното толкување на историјата“ не се усвоија

По блокадата на Чешка и Словачка вчера, контроверзните заклучоци за проширувањето не се усвоени од страна на Советот на ЕУ, темата и се остава на Португалија, јави дописничката...

Македонија 18.12.20 | 15:41

На Заев му е драго за поддршката од Чешка и Словачка, но не им се заблагодари

Премиерот Зоран Заев денеска од Ресен  порала дека разговорите со Бугарија продолжуваат, но потенцираше дека за македонскиот идентитет и македонскиот јазик ниту се...

Македонија 18.12.20 | 09:34

Бугарија жали што Чешка и Словачка застанале на страната на Македонија

Бугарија жали што заклучоците на Советот на ЕУ за процесот на асоцијација и стабилизација беа неочекувано блокирани од две земји-членки без образложение за време на...

Македонија 17.12.20 | 23:31

Адеми: Не се три, има повеќе држави во ЕУ кои се против „погрешно толкување на историјата“

Не се три, има повеќе држави во Европската унија кои се против „погрешно толкување на историјата“, изјави Едмонд Адеми, советник на премиерот за надворешна политика,...

Македонија 17.12.20 | 22:57

Чешка и Словачка ја запреа „бугаризацијата на Кирил и Методиј“: Браво, нема предавање, да живее борбата за Македонија!

Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, се израдува по блокирањето на усвојувањето ба заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот...

Македонија 17.12.20 | 22:39

Чешка и Словачка за „ветото врз Бугарија“: Нема да дозволиме ЕУ да ни суди како да се идентификуваме и на кој јазик зборуваме

Нема да дозволиме Европската унија да биде судија за нашата заедничка историја, како се идентификуваме или на кој јазик зборуваме, велат во заедничка изјава чешкиот...

Македонија 17.12.20 | 22:32

Бугарија им ги одзеде Кирил и Методиј и на Словаците – сесловенските просветители се во Преамбулата на Уставот

Во преамбулата на словачкиот устав се спомнуваат браќата Кирил и Методиј, кои Бугарија на 9 декември си ги присвои и официјално како бугарски со гласање во бугарското...

Македонија 17.12.20 | 13:05

Не се согласуваат со заклучоците: Чешка и Словачка ја бранат Македонија од Бугарија

Иако вчера беше дадена начелна согласност за заклучоците за проширувањето на ЕУ, денеска Чешка и Словачка оцениле дека овој текст не е задоволителен, јави дописничката...

Македонија 17.12.20 | 07:52

Чии се солунските просветители кои „су шетали свуда“?

Бугарското присвојување на сесловенската историја и ветото кон Македонија кое ги рпедизвика Чешка и Словачка да возвратат со „вето на бугарското вето“ е добар повод...