Ознака: цензура на медиуми
Македонија 07.04.21 | 18:51

Никој не го цензурира Божидар Божиновски: Уморен сум за „министре, сине брате најдобар си“

Блокиран е личниот фејсбук профил на еден од највлијателните фејсбук активисти во Македонија Божидар Божиновски – Моџо Килингтон. Оваа „лоша вест“ силно одекна...

Македонија 02.01.21 | 14:29

Забрчанец за слободата на медиумите: Нема веќе подредени и привилегирани медиуми, ниту нарачани вести

Со промената на власта во 2017 година, и за медиумите, и за граѓаните се случи преврт во медиумскиот етер. Денес, за пробивот на вести и за привлекувањето на интересот на...

Македонија 25.11.20 | 12:59

Политичкото насилство на власта се трансформира во медиумско „замрзнување“ на опозицијата

Спроведувањето отворено политичко насилство во практикувањето на власта, преку замолкнување на опозицијата на чело со најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија 21.02.20 | 20:19

МАН: СДСМ ја нападна државата Унгарија, која е членка на ЕУ и НАТО

Македонската асоцијација на новинари МАН најостро ја осудува последната прес-конференција на СДСМ и изјавите на портпаролката на партијата, Богданка Кузеска. МАН повикува...

Македонија 21.02.20 | 12:27

Терор на фашистичката СДСМ врз критичките медиуми

Со приближувањето на датумот на предвремените парламентарни избори и кога анкетите покажуваат предност на опозицијата, владејачката СДСМ се чини се решава за очајнички...

Македонија 28.10.19 | 22:40

Фејсбук предизвик: Kолку лаги има во едно видео на Заев и Забрчанец

На социјалните мрежи се појави видео од ветувањата и лагите дадени од страна на премиерот Зоран Заев и владиниот ПР Маријан Забрчанец. Во него Заев говори за тоа дека...

Македонија 29.09.19 | 09:25

Следиме слобода на медиумите

Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции. Еден...

Вести 27.09.19 | 14:04

Оркестрираниот напад врз медиумите продолжува: Кирацовски го тужи лично директорот на Република

Пораката од вчерашниот протест на МАН пред Обвинитеството не допре до власта, која е решена по секоја цена да им ја затвори устата и да им го одземе перото на критички...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 26.09.19 | 18:38

Аздисавте: Дали го пуштивте Жарко Пачемски денеска да врши претрес во Нетпрес?

Сега гледаме како на дело се потврдува поговорката дека апсолутната власт, апсолутно расипува. Наместо да се борите со вистинскиот криминал, Вие полициските ресурси...

Македонија 19.09.19 | 16:32

Државниот врв на готовс против лажните вести: Зборуваат за транспарентност, а не дозволија новинарски прашања

Власта им објави војна на лажните вести, пропагандата и дезинформациите. Во воведното обраќање на состанокот министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност...

Македонија 19.09.19 | 08:17

Состанок на Акциската група за координација на институциите за борба против дезинформации и напади на демократијата

Конститутивен состанок на Акциската група за координација на институциите на државата за борба против дезинформации и напади на демократијата ќе се одржи денеска...

Македонија 24.08.19 | 14:09

Фуркан Салиу: На ОЈО им е криво што исказот на Камчев не го објави медиум близок до нив

Започнува владината цензура на онлајн медиумите. Новинарот Фуркан Салиу на социјалните мрежи напиша: Мислам дека на OJO им е криво што исказот на Камчев не го објави...