Ознака: цени
Економија 16.09.19 | 12:36

Наполнете ги резервоарите: Поскапуваат бензинот и дизелот

Цените на бензинот и дизелот се зголемуваат, одлучи денеска Регулаторната Комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 0,50...

Економија 27.08.19 | 21:16

Македонија има најевтина храна и безалкохолни пијалaци споредено со останатите европски држави

Македонија има најевтина храна и безалкохолни пијалоци споредено со останатите европски држави, покажува европската статистика. Според анализата на Еуростат, лани...

Економија 22.08.19 | 14:50

Рекордни цени на пиперките – ајварот станува луксуз

Тегла домашен ајвар годинава ќе чини барем десет денари повеќе од лани. Ова го покажуваат пресметките на денар.мк според актуелните цени на пиперката. Земјоделците...

Економија 12.08.19 | 12:46

Ќе возиме поевтино: Дизелот поевтинува два, бензините по три денари!

Регулаторна тукушто ги објави новите цени на горивата – максималните цени на бензините се намалуваат за по три денари, додека дизелот поевтинува два денари! Во согласност...

Балкан 29.07.19 | 16:26

Најлоша сезона во Хрватска: И странците и Хрватите негодуваат за високите цени

Хрватска се соочува со една од најлошите сезони од воениот конфликт во деведесеттите години. Цените се навистина високи дури и за оние со поблабок џеб. Хрватите и странците...

Економија 15.07.19 | 12:04

Нови цени на горивата: Поскапуваат бензинот и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 1,50 денари од литар, во однос на цените утврдени со Одлуката од 08.07.2019 година и со тоа...

Патувања 01.07.19 | 15:26

Колку чини еден ден на плажата Јаз кај Будва?

Доколку Црна Гора е вашата дестинација за овогодинешниот одмор, во никој случај не пропуштајте шанса да ја посетите најпопуларната плажа кај Будва. Плажата Јаз е оддалечена...

Економија 01.07.19 | 08:26

Поевтин роаминг во регионот

Цените на услугите во роаминг помеѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ  од денес ќе се намалат за 27 отсто, а од јули 2021 година ќе бидат целосно укинати. Динамиката...

Економија 30.06.19 | 09:08

Од утре пониски цени во роаминг во Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ

Цените на услугите во роаминг помеѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ  од утре ќе се намалат за 27 отсто, а од јули 2021 година ќе бидат целосно укинати. Динамиката...

Економија 25.06.19 | 09:44

Ново покачување на цените, бензинот и дизелот поскапи за половина денар

Регулаторна Комисија за Енергетика и овој понеделник како и секој во неделата, ја смени цената на горивата во Македонија. Бензините и дизелот од полноќ се за половина...

Свет 17.06.19 | 15:00

Лоша вест: Поскапуваат авионските билети во Европа

Европските држави разгледуваат воведување нови такси во авио сообраќајот поради загадувањето, со што ќе се зголемат цените на авиобилетите. Во авиоиндустријата веќе...

Економија 03.06.19 | 12:52

Од вечер на полноќ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се намалува за денар до денар и половина, одлучи Регулаторната комисијата за енергетика. Новата цена...

Патувања 16.05.19 | 15:33

Летово одморот во Грција ќе ни го испразни џебот – кафе 180, пиво 300 денари

Летово одморот во соседна Грцвија ќе не чини поскапо отколку минатата година. Грците драстично качија некои од цените, па така, кафето и пијалаците во просек чинат 1...

Економија 30.04.19 | 12:52

Полнете резервоари: Од полноќ поскапува бензинот и дизелот

Регулаторна Комисија за Енергетика одлучи повторно по празниците да ја зголеми цената на горивата во Македонија. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно...

Економија 15.04.19 | 14:09

Дали цената на горивата ќе вивне: Се подготвува нова методологија за цени, трговците бараат дуплирање на маржата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе...

Економија 01.04.19 | 12:43

Голем ценовен удар: Горивата поскапуваат до три денари за литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 до три денари за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната...

Економија 18.02.19 | 13:42

Регулаторна одлучи: Бензините поскапуваат, дизелот останува со иста цена

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите максимални цени на горивата,  бензините поскапуваат за 0.5, односно 1.00 денари додека цената на дизелот останува...

Економија 04.02.19 | 13:11

Наполнете ги резервоарите, од полноќ ново поскапување на горивата

РКЕ одлучи по две недели да ги зголеми цените на горивата. Се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41%, односно...

Економија 08.01.19 | 12:44

Дизелот паѓа за 3, бензинот за 2,5 денари

Регулаторна Комисија за Енергетика по празниците ги објави новите цени на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање...

Економија 06.01.19 | 13:44

По празниците, нови цени на горивата во Македонија

По божикните празници Регулаторната комисија за енергетика треба да ја објави новата цена на горивата во Македонија. Пред две недели, цените на бензините ЕУРОСУПЕР...