Ознака: цени
Економија 12.07.21 | 13:00

Oд полноќ нови повисоки цени на бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 % во однос...

Економија 07.07.21 | 13:17

Животот поскапува: Трошоците во јуни поголеми за 2,7 отсто, а за 4 отсто скокнале цените на мало

Трошоците на животот во јуни годинава, во однос на јуни лани, бележат зголемување од 2.7 отсто, а цените на мало пораснале за 4.0 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. Трошоците...

Економија 06.07.21 | 14:56

Поскапувањето на цените ќе трае до Нова Година

На крајот на годинава ќе запре трендот на раст на цените. Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска Бежоска вели дека инфлацијата досега се задржува во умерени...

Економија 06.07.21 | 12:06

Централната банка ќе ги преземе сите мерки, за да се задржи ценовната стабилност

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска уверува дека централната банка ќе ги преземе сите неопходни мерки со цел да ја задржи ценовната стабилност....

Патувања 29.06.21 | 08:43

Поскапо гиро и лежалки, попуст само за српските туристи – што нè чека на краците годинава?

Документ поврзан со Ковид-19, односно или сертификат за вакцинација, 14 дена по примената втора доза, или негативен резултат од ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето...

Патувања 28.06.21 | 10:37

Поевтин смештај, цени слични на скопските – колку ќе ве чини летувањето во Црна Гора годинава?

Македонците во Црна Гора може да патуваат само со лична карта, што само по себе е голема поволност, зошто патни исправи се потребни само за децата. Годинава, пак, за разлика...

Економија 20.06.21 | 15:47

Николоски: Поскапувањето на горивата што го крстија „еколошка такса“ ќе им ја исцица крвта на граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на Општина Гази Баба, истакна дека потфрлањето на СДСМ...

Економија 15.06.21 | 14:36

Ќе поскапи ли такси превозот поради скокот на цената на горивата, еко данокот и истоштеност на секторот од пандемијата

Нова цена на такси превозот нема и нема да има во блиска иднина, иако во јавноста се шпекулира дека веќе е побарано зголемување на почетната цена од некои компании. Од...

Економија 14.06.21 | 12:33

Повторно поскапуваат горивата: Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денес донесе одлука за поскапување на цената на горивата, при што и бензините и дизелот ќе бидат поскапи од полноќ. Методологијата...

Економија 07.06.21 | 12:48

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68 денари...

Свет 25.05.21 | 22:41

Рекорден раст на цените на станбените објекти во САД во последните 15 години

Цените на станбените објекти во САД, според резултатите од март, покажаа максимална вредност, повисока дури и од 2005 година, се дознава од индексот Кејс-Шилер на S&P Global...

Економија 18.05.21 | 11:35

Храната со највисоки цени во изминатите седум години – доаѓа ценовен бран

И најновите мајски податоци покажуваат раст на цените, а со тоа и раст на трошоците на живот. Народната банка веќе ја зголеми проекцијата за инфалцијата годинава – на...

Балкан 17.05.21 | 15:44

Гиро две евра, пиво едно: Eве какви се цените во Грција во претсезоната

Грција ги отвори границите и првите туристи веќе заминаа.Морето е се уште ладно и не е за капење па на посетителите им остануваа да уживаат во морскиот воздух и грчката...

Економија 26.04.21 | 12:43

Поевтинуваат Еуросупер БС-95 и мазутот, останатите нафтените деривати со непроменета цена

Цените на нафтените деривати остануваат непроменети, освен за Еуросупер БС-95 кој се намалува за половина денар. Пониска цена од полноќ ќе има и мазутот. Согласно денешната...

Економија 21.04.21 | 19:26

Пред Велигден јагнешко тешко се наоѓа, цените на зелените пазари повисоки

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Недостигот од јагнешко е поради тоа што македонските јагниња...

Економија 19.04.21 | 12:09

Од полноќ нови цени: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на...

Економија 12.04.21 | 13:35

Инфлацијата се „подгрева“ – можно поскапување и на увозните производи

Килограм шеќер 44 денари, литар масло за јадење 95 денари. Цените на основните прехранбени производи растат со почетокот на оваа година. На крајот од третиот квартал Заводот...

Економија 09.04.21 | 14:06

Веселата математика на Заев: Сите цени се пораснати, граѓаните тонат во сиромаштија, ама затоа економијата ни заздравувала

Ковид пандемијата го зема својот данок на сите полиња. Многу луѓе починаа,  а најголем дел од останатите се борат за гола егзистенција. Живеачката е се поскапа, цените...

Економија 08.04.21 | 15:15

Собранието не може да изгласа помош за граѓаните, но лесно изгласа зголемување на акцизата за горивата

Од денеска бензините се поскапи за половина денар, а дизелот за 3 денари. Ова вонредно зголемување на цените се должи на измените на Законот за акцизи со кои се воведува...

Македонија 08.04.21 | 10:59

Клиниката „Жан Митрев“ ги намали цените за лекување болни од ковид-19

Клиничката болница „Жан Митрев“ од денеска ги намалува цените за лекување на пациенти болни од ковид-19, па како што наведуваат оттаму, наместо 12.000 евра, пациентите...