Ознака: ЦДУ
Македонија 20.06.23 | 17:20

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со германскиот пратеник од ЦДУ во германскиот Бундестаг

Пратеникот Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук информира за средбата со германскиот пратеник Петер Бајер од ЦДУ во германскиот Бундестаг. 📌 Продуктивна...

Свет 30.01.23 | 16:06

Германската ЦДУ го исклучува од членство поранешниот шеф на разузнавачката агенција

Раководството на водечката германска опозициска партија, Христијанско-демократската унија (ЦДУ), денеска едногласно усвои резолуција со која го повикува поранешниот...

Свет 15.05.22 | 21:04

ЦДУ победи на изборите во најзначајната германска покраина Северна Рајна-Вестфалија

Христијанско-демократската унија победи на важните покраински избори во Северна Рајна-Вестфалија, додека владејачката Социјалдемократска партија го постигна најлошиот...

Свет 07.10.21 | 15:54

Се поизвесно дека партијата на Меркел следните четири години ќе биде опозицијa во Германија

Иако лидерот на ЦДУ, Армин Лашет, се уште се надева дека може да дојде до функцијата канцелар, неговиот коалициски партнер, лидерот на ЦСУ, Маркус Зедер, смета дека е речиси...

Свет 26.09.21 | 19:05

Мртва трка помеѓу ЦДУ и СПД во Германија

Според првичните прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25 проценти од гласовите. На трето...

Свет 20.04.21 | 10:45

ЦДУ го потврди Армин Лашет за кандидат за германски канцелар

Претседателството на германската владеачка Христијанско-демократската унија (ЦДУ) уште еднаш го поддржа својот нов претседател, и премиер на сојузната покраина Северна...

Свет 06.03.21 | 16:38

Пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

Повеќе пратеници на владејачката германска Христијано-демократска унија (ЦДУ) осомничени се дека се стекнале со стотици илјади евра за лобирање на набавка на маски...

Свет 16.01.21 | 20:22

Кој е Армин Лашет, новиот претседател на ЦДУ: Избран ли е идниот Канцелар на Германија

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Со тоа Лешет...

Македонија 16.01.21 | 15:31

Мицкоски и претставници на ВМРО-ДПМНЕ гости на Конгресот на ЦДУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со потпретседателот Александар Николоски и секретарите за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и Тимчо Муцунски учестуваа...

Свет 16.01.21 | 14:17

Армин Лешет е новиот претседател на ЦДУ на местото на Меркел

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Лешет е избран...

Свет 15.01.21 | 12:39

ЦДУ утре го бира наследникот на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел утре го избира новиот шеф на партијата, а во трката за функцијата се поранешниот министер...

Свет 06.03.20 | 16:27

Шеснаесет кандидати за лидер на ЦДУ

Германската медиумска група „Функе“ соопшти денеска, повикувајќи се на извори во седиштето на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), дека 16 лица се кандидирале за...

Свет 13.02.20 | 12:12

Земјотресот во ЦДУ ја тресе цела Германија

Најавата на Анегрет Крамп-Каренбауер дека ќе поднесе оставка на местото претседателка на ЦДУ и нејзиното откажување од кандидатурата за канцеларка ја потресоа несигурната...

Македонија 22.11.19 | 14:03

Мицкоски: Кавгата со ДУИ и ослободувањето на Катица се прикириваат со лажни вести за мене

Сакам да порачам дека во полн израз доаѓа завидлизмот на Заев. Откако виде дека и последната негова теза, неговиот меур како сапуница се распрсна дека ВМРО-ДПМНЕ практично...

Економија 22.11.19 | 13:45

Мицкоски на состанок со претставници на „Ауди“: Да спречиме одлив на мозоци и да зајакнеме економската соработка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе ја искористи посетата на Лајпциг на Конгресот на Германската демократска унија, покрај политичките состаноци, да...

Македонија 22.11.19 | 10:26

Мицкоски ќе ја предводи делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на ЦДУ во Германија

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски, која учествуваше на Конгресот на ЕПП во Загреб ја продолжува меѓународната активност во...

Свет 21.10.19 | 08:31

ЦДУ/ЦСУ: Патот кон ЕУ станува отворен за Сeверна Македонија и Албанија

Владејачката германска коалиција ЦДУ/ЦСУ смета дека патот на ЕУ останува отворен за Македонија и Албанија, и покрај негативен исход од минатонеделниот состанок...

Македонија 12.10.19 | 20:07

Клајн од германскиот Бундестаг: ВМРО-ДПМНЕ има одлични односи со сестринските партии, Мицкоски донесе правилни одлуки

Односите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и сестринските партии во ЕПП се исклучително добри, рече во интервју за „Сител“ Волкмар Клајн, пратеник во германскиот Бундестаг, кој денеска...

Македонија 03.07.19 | 07:32

Ѓорчев: Големи честитки до Фон дер Лајен, германската ЦДУ и Европската народна партија

Големи честитки за Урсула фон дер Лејен, германската ЦДУ и Европската народна партија испрати вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ; Влатко Ѓорчев. Мајка на 7 (седум) деца:...

Македонија 13.06.19 | 13:13

ЦДУ: Не разбираме во што е проблемот ако поглавјата почнат да се отвораат три месеци подоцна, во декември?!

Од владејачката ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ велат дека „не разбираат зошто е толку голем проблем одложувањето за три месеци...