Ознака: бургас
Црна хроника 03.11.22 | 10:50

Македонски државјанин приведен во Бугарија за шверц на мигранти

Регионалното јавно обвинителство од бугарскиот град Бургас им одреди мерка притвор во траење од 72 часа на државјани на Македонија и на Романија, под сомнеж за организирање...

Балкан 17.09.22 | 21:07

Големо невреме во Несебар и Бургас

Силно невреме го погоди Бургас на брегот на Црното Море. Ураганските ветрови предизвикаа хаос во градот. Како што јави дописникот на МИА, ураганот изненади стотици туристи...

Балкан 30.08.22 | 13:53

Притвор за македонскиот државјанин кој пренесувал 88 нелегални мигранти

Обвинителството во бугарскиот град Бургас соопшти за дописникот на МИА, дека побарало притвор за 60-годишниот македонски државјанин, кој беше упсен во неделата за шверц...

Црна хроника 28.08.22 | 11:02

Во Бургас уапсен македонски државјанин кој шверувал 100 мигранти

Во бугарскиот град Бургас утрово бил приведен возач на камион со повеќе од стотина илегални мигранти, соопшти портпаролката на Регионалната управа на МВР во градот,...

Култура 14.10.21 | 09:19

Фотографска изложба на Милчо Манчевски во Бургас

По успешното претставување на изложбата „Таму“ на Милчо Манчевски во Софија, на 15 октомври (петок) 2021 истата ќе биде поставена и во Бургас, во Центарот за современа...

Балкан 15.07.21 | 18:47

Авион на лет кон Дубаи принудно слета на аеродромот Бургас

Авион на нискобуџетна авиокомпанија попладнево принудно слета на аеродромот Бургас. Како што јави дописникот на МИА од Софија, авионот „Ербас А321“ вршел редовен лет...