Ознака: бугарски пасоши
Балкан 27.12.23 | 14:38

Бугарски пасош во Албанија се купува на Фејсбук, како што може да купиш детска играчка

По скандалот со купувањето потврди за „букарско потекло“ во село Острени, Голо Брдо, што го открија новинарите на Фикс Фаре на Топ чанел, нов скандал открива Клан телевизија. Под...

Црна хроника 27.12.23 | 11:31

Измамничка им ги собрала парите, а не им обезбедила бугарски пасоши

Триесет и осумгодишниот тетовец, вчера во 14 часот и 10 минути во СВР Тетово пријавил дека минатата година стапил во контакт со женско лице од Кочани, кое му ветило дека...

Балкан 21.12.23 | 14:50

Уапсени три лица за издавање лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Албанската полиција од Булќиза, каде територијално припаѓа областа Голо Брдо, приведе три лица вработени во административната единица Острени, под сомнение за издавање...

Балкан 04.12.23 | 21:40

Поднесени преку 20.000 барања за бугарски пасош по основ на потекло

Документи за стекнување бугарско државјанство по основ на потекло годинава поднеле вкупно 20.817 странци, соопшти бугарскиот министерот за правда Атанас Славов во одговор...

Балкан 06.06.23 | 10:03

Албански политичари помагаат во делење на бугарски пасоши меѓу Македонците во Голобрдо

Покрај во Македонија, Бугарија не бира начин и пари да „создадат“ нови Бугари во соседните земји. Давањето бугарски пасоши зема завав во Албанија во деловите населени...

Македонија 19.05.23 | 09:49

По Пендиков, бугарски пасоши добиваат и првите луѓе на затворениот клуб „Ванчо Михајлов“

Претседателот и секретарот на затворениот бугарски културен центар „Иван Михајлов“ од Битола ќе добијат бугарско државјанство. На Љупчо Георгиевски и Благоја Шаторов...

Македонија 07.10.22 | 16:22

Петров: Бугаризација е кога 150.000 граѓани ќе земат бугарски пасош за да бараат перспектива

Членот на ИО на СДСМ Андреј Петров во емисијата „24 Анализа“ на телевизија 24 истакна вистински патриотизам и штитење на македонските интереси е полноправно членство...