Ознака: бугарски окупатор
Македонија 28.10.21 | 11:23

Тасевски: Забрчанец, дали ова твое потекло беше услов да станеш пропагандист на Заев?

Забрчанец фактчекеру и вистинољубецу наш! Де кажи дали овој лепотан и благонадежен Блгарин кој е подмочан на сликава во окупаторска бугарска униформа е твој дедо?,...

Македонија 12.10.21 | 22:18

Димитриевски: Нема да дозволам да се менуваат плочите на кои пишува бугарски фашистички окупатор, во тоа време нашите предци се бореле против тој фашистички режим

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски во емисијата „СТАВ“ на ТВ Плус Куманово потенцираше дека додека биде градоначалник нема да дозволи, а ниту...

Македонија 24.09.21 | 08:46

Не се шегувал: Заев потврди дека ќе го тргне зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор, во Софија презадоволни

Во однос на најавите за бришење на зборот „бугарски“ каде што се споменува фашистички окупатор во учебниците и спомениците, Заев рече дека не треба да се поистоветуваат...

Македонија 23.09.21 | 11:50

Заев ќе ги менува учебниците заради „бугарскиот фашизам“, а ќе ги менува ли Британика, меморијалните музеи на холокаустот во Вашигтон и Скопје…?!

Премиерот Зоран Заев вчера најави промена на термините во учебниците по историја поврзани со „бугарскиот фашистички окупатор“ за време на Втората светска војна, како...

Македонија 30.12.20 | 13:50

Со фотографии од нејзиното семејство убиено во Треблинка, Мизрахи го праша Заев: Ова е администрација?

Дали ова е администрација или окупација, го праша пратеничката Рахела Мизрахи премиеро Зоран Заев, покажувајќи ги фотографиите од членови на нејзиното семејство, кои...

Македонија 16.12.20 | 09:47

Димитриевски: Куманово нема да ги смени плочите на кои пишува „бугарски фашистички окупатор“

Куманово нема да ги смениме спомениците каде пишува бугарски фашистички окупатор, затоа што над 1.000 борци ги дале своите животи за денешната слобода, рече градоначалникот...

Македонија 16.12.20 | 09:13

На денешен ден бугарската полиција ѝ ја отсекла главата на Дуња, ја набиле на кол да ја шетаат низ велешките села

На денешен ден 1942 година, од раката на бугарскиот фашистички окупатор, загина 17-годишната Невена Геогриева – Дуња, најмладата партизанка во Првиот скопски партизански...

Македонија 15.12.20 | 12:07

Димитриевски: Нема да ги смениме спомениците каде пишува бугарски фашистички окупатор во Куманово

Не се согласувам со ставовите на премиерот за БГНЕС. Бугарија не била администратор, туку окупатор во Македонија, македонскиот и бугарскиот јазик не се исти. Ова во своето...

Македонија 07.12.20 | 12:01

Бугарските војници жив го закопале, па го откопале да го расечкаат: Внуката на Првата улица до владата го носи името на Благој Страчков

Народниот херој Благој Страчковски бил жив закопан од бугарските војници откако извикал дека партизаните ќе победат. Првата улица до зградата на владата во Скопје...

Македонија 05.12.20 | 16:11

Kаракачанов: Факт е дека бугарската власт и цар биле сојузници на Хитлер, но не треба да ги нарекувате фашисти

Историски факт е дека бугарската власт и цар биле сојузници на Германија и Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите треба да бидат нарекувани фашисти. Сојузници беа и властите...

Македонија 27.11.20 | 11:23

Спомен-плочата на Мучето ни стана камен околу вратот: Виновни сме што дозволивме да ни се случи Заев

Во последниот број на неделникот Република уредникот Ненад Мирчевски ја откри приказната за избрусениот „бугарски окупатор“ на паметникот на народниот херој Благој...

Македонија 26.11.20 | 23:18

Мицкоски објави Меѓународен мировен договор: Бугарија е фашистички окупатор и треба да плаќа воени репарации, гарантор е САД

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски при своеото гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 го објави меѓународниот договор за примирје каде Бугарија стои...

Македонија 26.11.20 | 22:26

Оваа слика е од убиството на дедо ми: Додека пукала „администрацијата“, извикувала „Еве ти ја слободата“

На скандалозното интервју на Зоран Заев за бугарската БГНЕС реагира и правнуката на народниот херој Раде Јовчевски Корчагин, Кали Ковчевска. Како внука на Раде Јовчевски-...

Македонија 26.11.20 | 20:30

Утре блокади во Куманово, Тетово, Кавадарци, Прилеп, Битола и Охрид – Заев мора да замине!

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ  вечерва на протест пред Владата побара оставка од премиерот Зоран Заев  по неговите ставови во интервјуто за бугарската БГНЕС во...

Македонија 26.11.20 | 20:20

Мицкоски: Македонија ги издржала фашистите, ќе го победиме и ова зло!

Со „Оставка на Заев, слобода на народот!“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва им посака добредојде на илјадниците граѓани кои се одзваа на повикот...

Македонија 26.11.20 | 19:34

Костадинов: СДСМ носи храбри и патриотски одлуки, Бранко е историја

– Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа после години молк. Но граѓаните и СДСМ, одамна и на време избраа европска иднина. Избраа да носат храбри и патриотски...

Македонија 26.11.20 | 16:58

Имала 17 години: Бугарите ѝ ја отсекле главата, па на кол ја шетале по велешките села

Невена Геогриева – Дуња на 16 години, од 1941 година како младинка учествува во подготовките за вооружено востание во Македонија. Таа е меѓу првите 12 борци кои влегуваат...

Македонија 26.11.20 | 12:58

Дојди Заев да ти кажам како генерал Бојдев го уби татко ми и за врелиот шамар што мајка ми го доби од бугарскиот офицер

Никогаш нема да го заборавам теророт од Бугарите за време на Втората светска војна. Кој колку сака нека збори дека Бугарите не биле окупатори, туку администратори. Се...

Македонија 26.11.20 | 09:26

Бугарскиот премиер по окупацијата на Македонија: Адолф Хитлер и Бенито Мусолини кои го остварија обединувањето на Бугарија

Седницата на бугарскиот парламент, која се одржала на 19 април 1941 година, по нивната окупација на Македонија за време на Втората светска војна. Во своето обраќање, тогашниот...

Македонија 19.11.20 | 22:01

Бучковски: Да не заборавиме дека Комунистичката партија на Бугарија многу помогна за ослободување на Македонија

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост...