Ознака: буџет
Култура 01.11.23 | 16:49

Филмаџиите бараат посебен буџет за телевизиски серии, надвор од буџетот за филм и нов закон за филм

На барање на филмските професионалци (режисери и продуценти), денеска во Кинотека на Македонија се одржа конструктивна средба со министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска....

Економија 07.10.23 | 13:14

„Фич“: Автопатите на „Бехтел и Енка“ се ризик за буџетот во 2024 година

Рејтинг агенцијата „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, ББ+ со стабилен изглед, што значи дека рејтингот на земата сеуште не е инвестициски, пишува Блумберг...

Економија 03.10.23 | 14:31

Собранието ја усвои Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година

Во Собранието денеска во рамки на 126. седница е усвоена Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година, за која „за“ гласаа 62 и 10 воздржани пратеници. Со...

Свет 19.09.23 | 14:54

Путин: Русија издржа невиден надворешен притисок, економската ситуација е подобра од прогнозата

Ситуацијата во руската економија според клучните показатели се покажа многу подобра од прогнозите, изјави рускиот претседател Владимир Путин на состанокот за нацрт-буџетот...

Економија 15.09.23 | 10:12

Владата на Ковачевски има половина милијарда евра буџетска дупка

Продолжува економското тонење на Македонија. Владата на Ковачевски има половина милијарда евра буџетска дупка, што е резултат на очајната економија во Македонија....

Економија 13.09.23 | 13:06

Мицкоски: Новото задолжување од 300 милиони евра е доказ дека Буџетот е во лоша состојба – моменталната дупка изнесува околу 550 милиони евра

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на посетата на општина Ѓорче Петров ја коментираше информацијата дека вчера на владина седница поминала...

Македонија 22.08.23 | 19:49

Народен правобранител: Граѓаните кои имаат важечка лична карта не треба да плаќаат за нова, тоа треба да се плати од државниот буџет

Граѓаните се колатерална штета на непромислените одлуки на власта, поради кои сега мораат повторно да плаќаат за нови лични документи, иако актуелните им се важечки. Народниот...

Македонија 04.08.23 | 08:43

ВМРО-ДПМНЕ: Власта упорно молчи за 4 милиони долари што припаѓаат на граѓаните на Македонија, а воведува нови даноци поради празната државна каса

Криминалните зделки на власта немаат крај. Власта упорно молчи за 4 милиони долари што припаѓаат на граѓаните на Македонија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Димитар...

Економија 14.06.23 | 14:03

Засега нема потреба од ребаланс на Буџетот, тврди министерот за финансии

Министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека Буџетот е во добра кондиција и затоа не очекува наскоро да има ребаланс. Сега за сега се оди според планот во однос на...

Економија 15.05.23 | 21:57

Власта ќе се задолжува кај граѓаните – во јуни прва граѓанска обврзница

Министерството за финансии планира да се задолжува и кај граѓаните преку нова граѓанска обврзница. Таа ќе се издаде во јуни, а државата ќе ги намени парите за капитални...

Свет 05.03.23 | 12:23

Буџетот за одбрана на Кина годинава ќе биде поголем за 7,2 отсто

Кина денеска соопшти дека нејзиниот буџет за одбраната, втор во светот по американскиот, ќе биде за 7,2 отсто поголем во 2023 година. Издвојувањара за одбрана се повисоки...

Култура 15.02.23 | 15:25

Костадиновска-Стојчевска: Намален е буџетот на Министерството за култура во однос на лани

Буџетот на Министерството за култура е намален во однос на минатата година. Вкупниот буџет за поддршка на конкурсите за финансирање проекти од национален интерес за...

Скопје 29.12.22 | 11:03

Изгласан Буџетот за Општина Ѓорче Петров

Советниците на Општина Ѓорче Петров го изгласаа Буџетот на општината во вредност од 359.182.303 денари. Буџетот е изработен тргнувајќи од основните цели за фискална стабилизација,...

Скопје 28.12.22 | 10:30

Донесен буџетот на Општина Кисела Вода за 2023 година

Општина Кисела Вода го донесе буџетот за 2023 година. Проектиран е на 507.982.798 денари, а она што е најважно за граѓаните е дека неговата висина не се должи на задолжувања...

Економија 23.12.22 | 14:39

Последен ден од расправата по Предлог-буџетот за 2023

Пратениците денеска последен ден расправаат за Дополнетиот предлог-буџет за 2023 година. И на последниот ден од расправата за овој стратешки документ, власта и опозицијата...

Македонија 23.12.22 | 12:47

Предложениот буџет за здравство е срамен и произволен, сметаат граѓанските организации

14 граѓански организации и здруженија обединети во Платформата за ХИВ заедно со Иницијативата за правата на жените од Шуто Оризари и Здружението ЕСЕ реагираат на предложениот...

Култура 23.12.22 | 11:41

СКРМ: Културните работници работат во студени сали, со скршени прозорци, а Владата купува џипови со 6 звучници и нарачува златен прибор

Синдикатот на културата го нарече „некултурен“ буџетот за идната година Синдикатот на културните работници на Македонија објави отворено писмо со кое реагира на...

Економија 19.12.22 | 13:36

Бесими: Во предложениот Буџет за 2023 капиталните расходи се повисоки од буџетскиот дефицит

Предложениот Буџет за 2023 година е во согласност со златното правило во јавните финансии – капиталните расходи се повисоки од буџетскиот дефицит, односно ќе се позајмува...

Македонија 11.12.22 | 15:03

Мицкоски: Во интервјуто на Ковачевски има многу лаги и манипулации, Буџетот не е развоен туку инфлаторен

Успеав да го прочитам тоа пишано интервју на Димитар Ковачевски, и би сакал да кажам три поенти од тоа негово пишано интервју. Првата поента е кога вели дека ова е развоен...

Македонија 11.12.22 | 09:36

ВМРО-ДПМНЕ ја продолжува кампањата „Твојата идеја за промена“, денес во Велес и Свети Николе

Денес со почеток во 11 часот па се до 14 часот во организација на ВМРО -ДПМНЕ ќе се одржи четвртиот настасн „Твојата идеја за промена“, на која граќаните во своите општини...