Ознака: брзи тестови
Македонија 22.09.21 | 14:16

Царовска: Комисијата за заразни болести не препорачува брзи тестови во училиштата

Во моментов нема потреба за други мерки освен оние што се утврдени од Комисијата за заразни болести за да се заштитат учениците од КОВИД-19 во училиштата, изјави министерката...

Македонија 30.08.21 | 10:49

Д-р Беќаровски до кандидатите: Парите за билборди пренаменете ги за брзи тестови за Ковид-19!

Д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, на својот Фејсбук-профил ги повика кандидатите за градоначалници, парите наменети за изборни кампањи да ги пренаменат...

Балкан 01.08.21 | 21:21

Кипар одлучи да ги наплаќа брзите тестови за да ги мотивира граѓаните да се вакцинираат

Владата на Кипар го укина масовното бесплатно тестирање за корона вирус со цел да промовира вакцинација против Ковид-19. Во исто време се зголемува бројот на места каде...

Свет 20.07.21 | 09:13

Бил Гејтс и Џорџ Сорос ја преземаат компанијата што произведува брзи ковид тестови

Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија...

Македонија 07.07.21 | 09:58

Воведете брзи тестови на граница, не дозволувајте повторно да се случи истото

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот делта сој на ковид вирусот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека...

Балкан 20.06.21 | 14:35

Албанија ќе прави бесплатни ковид тестови за сите туристи со симптоми на корона вирусот

Албанија набави брзи тестови за сите туристи коишто ќе летуваат во земјата, а ќе се пожалат на симптоми на корона вирусот. Таквите тестирања ќе бидат бесплатни за туристите. Во...

Балкан 27.04.21 | 12:01

Граѓаните на Атина ако сакаат во црква за Велигден ќе се тестираат со брзи тестови за ковид-19

Во грчките цркви ќе се спроведува брзо тестирање за ковид-19 за сите оние кои сакаат да присуствуваат на богослужбите. Грците иако го имаат прифатено грегоријанскиот...

Свет 26.03.21 | 12:12

Брзите тестови се подеднакво ефикасни како и карантинот на патниците: Истражување на британските авиокомпании

Брзите антигенски тестови по враќањето на патниците од патување можат да бидат подеднакво ефикасни во запирање на увезените случаи на Ковид-19 како и ставањето на патниците...

Здравје 25.03.21 | 11:54

Д-р Беќаровски објаснува кога да се прави брз тест

И ова лето нема да има одење на годишен одмор, изјави токсикологот д-р Нико Беќаровски во гостувањето во „Студио 10“ на ТВ24. Според д-р Беќаровски, новиот пик се очекува...

Македонија 26.01.21 | 09:47

За да се олесни патувањето: Брзи антиген тестови на Меѓународниот Аеродром Скопје

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради КОВИД-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ Македонија, заедно со генетската лабораторијата...

Патувања 13.12.20 | 23:05

Прво ковид-тест, па после влез и пиење во кафуле

Здравјето на гостите и персоналот е пред сè велат од пабот „Алијанс“ во западна Ирска, во кој посетителите ќе мора да се тестираат со брз ковид-тест пред да можат влезат,...

Македонија 27.11.20 | 15:44

Брзи тестови за корона вирус и во Велес

Трети ден преку Здравствениот дом во Велес се вршат бесплатни брзи Ковид тестови. Како што информира за МИА, Николче Димовски, директор на ЈЗУ Здравствен дом тестот...

Македонија 27.11.20 | 14:52

Норвешка ни донираше 13.500 брзи тестови за ковид-19

Донација од 13.500 брзи тестови доби државава од Кралството Норвешка. На примопредавањето на донацијата во кругот на Воено-медицинскиот центар во Скопје присуствуваа...

Здравје 26.11.20 | 12:15

Дневно само по двесте граѓани од истокот ќе може да се тестираат со брзите ковид тестови

Дневно само по двесте граѓани од истокот ќе може да се тестираат со брзите ковид тестови. Таа привилегија ќе ја имаат граѓаните од Делчево,Македонска Каменица, Штип...

Македонија 10.11.20 | 13:11

Филипче: Со брзите тестови нема потреба секој да прави ПЦР-тест

Од вчера почна тестирањето во шест пунктови (во поликлиниките Јане Сандански, Ѓорче Петров, Чаир, Ченто, Бит Пазар и Млин Балкан) со брзите тестови во Здравствениот дом...

Македонија 03.11.20 | 13:35

Ако сте платиле вчера за брз тест за ковид, МЗ ќе ви ги врати парите

Граѓаните кои вчера се тестирале на ковид-19 со брз тест преку Здравствениот дом Скопје ќе бидат повикани и средствата ќе им бидат вратени, соопшти Министерството за...

Македонија 03.11.20 | 11:46

Брзите тестови од денеска бесплатни за граѓаните, на вчера тестираните ќе им бидат вратени парите

Здравствениот дом Скопје во координација со Министерството за здравство минатата недела набави 4.000 брзи тестови за да им овозможи на пациентите достапно и брзо тестирање...

Македонија 02.11.20 | 14:34

Пристигна три илјади од донираните 13. 000 брзи тестови, тестирањето со нив е бесплатно

Денеска во Министерството за здравство пристигна 3000 тестови, дел од донацијата од 13 000 брзи тестови кои се најнова технологија со која за 15 минути се утврдува дали кај...

Македонија 02.11.20 | 11:40

Почна примената на брзите тестови за Ковид-19

Почна примената на брзите тестови за Ковид-19, потврди за МИА, д-р Виктор Исијановски, директор на Здравствен дом Скопје и член на Комисијата за заразни болести. Здравствениот...

Македонија 01.11.20 | 22:25

Филипче: 13 илјади брзи тестови од донација од утре ќе бидат дистрибуирани во сите пунктови

Во Министерството за здравство утре ќе пристигне донација од 13.000 брзи тестови кои се најнова технологија со која за 15 минути се утврдува дали кај тестираниот е присутен...