Ознака: брза помош
Црна хроника 17.02.23 | 13:04

„Човечкиот живот е поевтин од коцките?“ Брза помош едвај стигнала до повредено лице оти надлежните не сакале да фрлат сол на бекатонот

Алекс Пупи Стефановски, лекар во Итната помош во ЈЗУ Здравствен дом во Крушево испрати апел до надлежните во Општината споделувајќи го инцидентот од вчеравечер, кој...

Скопје 01.01.23 | 12:51

Родители се јавувале на Брза помош како да постапуваат со децата кои им биле пијани

Теренската Служба за итна медицинска помош во Скопје во изминатото деноноќе имала 100 интервенци, од кои 40 од прв степен на итност, а имало и многу јавувања од родители...

Здравје 31.12.22 | 13:36

Здравствените установи со дежурни екипи ќе работат за празниците

Во пресрет на одбележувањето на новогодишната ноќ, сите клиники, вклучувајќи ги ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација...

Црна хроника 18.12.22 | 18:06

Нови детали: Девојчето од Велес било донесено починато во болница

На 17.12.2022 околу 18.00 часот во СВР Велес, од Општа болница Велес било пријавено дека кај нив било донесено починато женско дете од Велес. Увид на местото извршила екипа на...

Црна хроника 03.12.22 | 12:34

Украдено возило на Итната помош во болницата во Кочани

Возило на Итната медицинска помош ноќеска било украдено од кругот на Општата болница со проширена дејност во Кочани. Неколку часа по настанот возилото, без видливи...

Црна хроника 22.06.22 | 11:18

Двегодишно дете паднало од втори кат во скопски Аеродром

Синоќа после полноќ во Итната медицинска помош било пријавено дека двегодишно дете паднало од втори кат од зграда во Скопје, објави Телма. Веста за Утринската програма...

Црна хроника 09.06.22 | 14:39

Нападнати двајца вработени во Брзата помош во Тетово

Ноќеска (9 јуни) во 3 часот и 5 минути полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 28-годишниот тетовец М.Г. кој дваесетина минути пред тоа нападнал двајца вработени...

Црна хроника 04.04.22 | 16:40

Возило на Брза помош учествуваше во судар во центарот на Скопје

На крстосницата пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во центарот на Скопје, предмалку се случи сообраќајна несреќа во која учествуваше и возило на Брза помош. На...

Вести 16.12.21 | 14:30

Мицкоски: Власта сака Итната медицинска помош да ја даде во рацете на фирма блиска до Заеви

Со измените на Законот за здравствена заштита сакаат на приватен оператор близок до семејството Заеви кои ангажираа дел од своите вработени да се претставуваат како...

Македонија 16.12.21 | 14:24

Власта сака Итната медицинска помош да ја даде во рацете на фирма блиска до Заеви

Со измените на Законот за здравствена заштита сакаат на приватен оператор близок до семејството Заеви кои ангажираа дел од своите вработени да се претставуваат како...

Македонија 16.12.21 | 09:01

ВМРО-ДПМНЕ: Владата наместо да вработи лекари и да им зголеми плати, ја приватизира итната помош

Владата наместо да вработи лекари и да им зголеми плати, ја приватизира итната помош за ќар на поединци, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта низ мала...

Црна хроника 06.10.21 | 12:48

Автобус и автомобил се судрија на „Партизанска“, едно лице тешко повредено

На 05.10.2021 во 07.45 чaсот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Партизански одреди“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „хонда“ со скопски...

Твитови 23.09.21 | 11:28

Запрена Брза помош за да помине Заев со свитата

Битно Заев да пројде, пациентите можат да почекаат… В У К О Ј Е Б И Н А pic.twitter.com/mbLE9FuvLl — Д-р Таќи (@taklabaz) September 23, 2021 Ама дали? Дали возило на Брза помош запреа за да помине...

Здравје 30.07.21 | 13:05

За неколку часа 30 интервенции на Брзата помош, граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од топлото време

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат помош не...

Црна хроника 20.07.21 | 15:40

Гостиварец физички нападнал вработена во Брза помош

Уапсен и задржан во полициска станица е гостиварец, откако бил пријавен дека нападнал вработена во гостиварската Брза помош. За насилното однесување, тој ќе заработи...

Здравје 07.05.21 | 14:25

Ева се роди на пат кон Прилеп – порудување во возило на Брза помош

Ева Стојческа се роди овој 2 мај во болничкото комбе на пат кон Прилеп. Како што раскажува Жарко Симески, директор на Здраствениот дом во Македонски Брод, Мирјана Стојческа...

Црна хроника 09.04.21 | 13:02

Седум сообраќајки во половина час зошто сите брзаат да стигнат дома пред полицискиот час

Д-р Маргарета Атанасовска-Трипуновска, специјалист по општа медицина во Итната медицинска помош во Скопје – 194, за „Факултети“ вели дека често укажуваат помош по сообраќајки...

Балкан 17.03.21 | 21:14

Бугарската Брза помош: Не можеме да се справиме со оваа масовна зараза

Бугарските болници и служби за брза помош се на работ на издржливост поради наглото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот. Не можеме да се справиме со оваа...

Црна хроника 13.03.21 | 15:09

Повредените вадени со пожарникари: Тешко повредени пациент со корона и двајца вработени во Брза помош

Возач, медицинска сестра и тешко болен пациент од корона вирусот од Кочани се тешко повредени во сообраќајната несреќа што се случи во близина на селото Крупиште. Со...

Македонија 10.03.21 | 11:32

„Кажете кој доктор ќе ви го прими“: И по 10 повици Брзата помош не дошла да помогне за хронично болен на кој му е потребна кислородна поддршка

„Кажете кој доктор ќе ви го прими“, биле зборовите кои Елизабета Гиовска ги слушнала од Брзата помош откако побарала до болница да се пренесе хронично болно, воедно...