Ознака: британски сој
Македонија 01.06.21 | 10:41

Д-р Беќаровски: Оптимист сум дека може годинава да се оди на одмор зошто топлото време влијаеше врз британскиот сој

Оптимист сум дека може годинава да се оди на одмор, вели проф. д-р Нико Беќаровски, oд Институтот за токсикологија во Студио 10 на ТВ24. Пост-ковид синдромот има различни...

Здравје 01.06.21 | 08:32

Наместо „британски“, „индиски“, соевите ќе се именуваат „алфа“, „бета“, „гама“

СЗО ги смени имињата на мутациите на коронавирусот, пишува Би-Би-Си. Британскиот, индискиот и останатите соеви отсега ќе бидат именувани според буквите од грчката азбука....

Здравје 23.05.21 | 11:43

Британско истражување: „Фајзер“ и „Астразенека“ ефикасно штитат од индиската и британската мутација на Ковид-19

Најново истражување на Здравствениот институт на Англија покажало дека вакцините на компаниите „Фајзер“ и „АстраЗенека“ се ефикасни во заштитата на луѓето од индиската...

Здравје 29.04.21 | 12:20

Во Македонија е присутен само британскиот сој на ковид-19

Во земјава се смирува епидемиолошката состојба со Ковид-19 и не е детектирана друга форма на вирусот, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, апелирајќи...

Здравје 09.04.21 | 08:50

Докиќ: Кај оние кои биле релативно добри, после две недели може да им се влоши состојбата со можна смрт

Вирулентноста на британскиот сој на коронавирусот кој доминира во земјава заедно со индивидуалната способност на имуниот систем, факторот на возраста и коморбидитетните...

Здравје 07.04.21 | 09:47

Д-р Софијанова: Децата веќе не поминуваат асимптоматски, британскиот сој не ги поштеди

Проф. д-р Аспазија Софијанова, директор на Детската клиника вели дека старосната граница на заболените од британскиот сој се симнува. Британскиот сој не ги исклучи и...

Македонија 05.04.21 | 15:28

Вирусот за неколку часа прави компликации и кај млади лица

Лекувањето на новозаболените со ковид-19 сега трае многу подолго од лани, а се влошува состојбата кај младите пациенти, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче...

Здравје 29.03.21 | 15:18

Д-р Докиќ: Децата помалку се заразуваат и имаат полесна клиничка слика, родителите не треба да се плашат да ги пуштат во градинка

Проф. д-р Дејан Докиќ вели дека родителите не треба да се плашат да ги пуштат своите деца во градинка. Тие се сè уште мали и немаат доволен број АЦ2 рецептори и помалку...

Македонија 27.03.21 | 20:49

Филипче ги лаже пациентите, без око да му трепне рече дека никогаш не кажал дека британскиот Ковид сој е со полесна форма

Министерот за здарвство Венко Филипче ги лаже пациентите.   Министерот за здравство вечерва на ТВ Сител без око да му трепне рече дека никогаш не кажал дека британскиот...

Здравје 10.03.21 | 14:33

Научниците потврдија поголема смртност од британската варијанта на коронавирус

Студиите потврдија поголема смртност кај луѓето заразени со британскиот вид на коронавирус. Најновите компаративни анализи потврдија дека смртноста кај заразените...

Македонија 04.03.21 | 16:53

И вториот пациент кој дојде од Занзибар има британски сој на корона

Министрството за здравство информира дека МАНУ детекрирал британски сој на корона вирусот и кај вториот пацинет кој се вратил од патувањето во Занзибар. Оттаму велат...

Македонија 03.03.21 | 18:03

Патувала за Занзибар и покрај забраната за одмор: Заразената битолчанка е медицинско лице во битолската болница?!

Пациентката која со сопругот одмарала во Занзибар е медицинско лице вработено во болницата во Битола, пренесува ТВ21, од каде велат дека иако им е познато името на вработената,...

Македонија 03.03.21 | 17:27

Пациентот од Битола кој се врати од Занзибар го има британскиот сој на вирусот

Детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2, според анализите што денеска ги направи МАНУ, на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се вратил...

Здравје 28.02.21 | 08:23

Ова се клучните симптоми на британската мутација според кои се разликува од оригиналниот вирус

Постојат суптилни разлики помеѓу симптомите на новиот сој на коронавирусот (британскиот) и оригиналната верзија на коронавирусот. Според најновите податоци, симптомите...

Македонија 26.02.21 | 18:25

Британскиот сој на корона брзо се шири во државата, Заев игра „руски рулет” со пописот

Британскиот сој брзо се шири во државата. Тоа е и главната карактеристика на овој вид корона. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број на заразени...

Македонија 25.02.21 | 15:56

Британскиот сој на ковид-19 го затвори Центарот за кардиоваскуларни заболувања во Охрид

Сите термини од платформата Мој термин се откажани на неопределено време, а се примаат само најитните случаи во Центарот за кардиоваскуларни заболувања во Охрид. Петнаесетина...

Македонија 25.02.21 | 10:01

Во „Филип Втори“ 70 отсто од новите случаите се од британскиот сој, рече Филипче

Според податоците од лабораторијата во болницата „Филип Втори“, во 70 отсто од случаите се работи за британскиот сој од корона вирусот, кај новозаболените, кажа министерот...

Балкан 25.02.21 | 08:08

Британскиот сој на корона брзо се шири во Унгарија

Многу заразната мутација на коронавирусот од Велика Британија брзо се шири во Унгарија, изјави денеска главната здравствена инспекторка и членка на кризниот штаб...

Здравје 24.02.21 | 22:46

Британскиот сој на вирусот за 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студија...

Македонија 16.02.21 | 22:40

Филипче: Кај нас има 30-ина детектирани соеви на вирусот, но засега овие мерки се доволни

Засега не треба да се размислува за други мерки и рестрикции за спречување на ширењето на британскиот сој на Ковид-19 вирусот, изјави министерот за здравство Венко Филипче...