Ознака: боледување
Калеидоскоп 28.01.21 | 23:25

35 години бил на лажно боледување па отишол директно во пензија

Звучи како да е дело на Балканец, но всушност станува збор за рудар од Италија по име Карло Кани. Тој уште во 1980-тата година, заминал на боледување и никогаш не се вратил...

Македонија 14.01.21 | 14:59

ФЗОМ демантираше, ама пари за ноември уште нема

Дел од лицата што користат боледување и родителите што се на породилно отсуство на своите сметки сè уште ги немаат исплатите за месец ноември. Кога пред десетина дена...

Македонија 04.01.21 | 13:06

„Нас на боледување не ни е Нова година, гнаси?“: Повторно доцнат исплатите за породилно и боледување

Фондот за здравствено осигурување повторно ги остави без пари корисниците на боледување и породилно отсуство. За време на празниците со празни џебови останаа и новите...

Економија 25.11.20 | 20:26

КСС: Го потсетуваме премиерот платата е уставна категорија, затоа 100% плата за време на изолација од ковид-19

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш ги повикува сите надлежни во државата да се одважат и основното право на плата да не го одзeмаат од работниците...

Економија 19.11.20 | 15:23

Владата се предмисли: Нема 100 насто исплата на плата за боледување од Ковид 19

Вработените во јавната администрација позитивни на Ковид-19 ќе користат боледување и ќе им се крати од плата. Имено, иако Владата пред две недели одлучи на административците...

Македонија 04.11.20 | 13:25

15 дена работодавачот, а после ФЗОМ го покрива боледувањето од Ковид-19

Одлуката да биде целосно покриено боледувањето на оние кои се болни од Ковид-19 важи и за јавната администрација и за приватниот сектор, изјави денеска вицепремиерот...

Економија 04.11.20 | 10:03

Важи за корона: Како ќе се регулира боледувањето и колкава ќе биде платата

Владата информира дека на вчерашната седница ја разгледала Информацијата во врска сo регулирање на боледување на вработени лица заболени од КОВИД-19 како и вработени...

Македонија 04.11.20 | 09:05

Владата пресече: Цела плата во тек на боледување од Ковид

Владата информира дека на вчерашната седница ја разгледала Информацијата во врска сo регулирање на боледување на вработени лица заболени од КОВИД-19 како и вработени...

Здравје 26.07.20 | 20:03

Медицински лица давале лажни податоци за да земат боледување

Дел од здравствениот персонал во екот на пандемијата со ковид-19 пријавувал лажни податоци за да искористат боледување, рече за „Алсат“ министерот за здравство Венко...

Македонија 17.07.20 | 10:52

„Не сме битни ние, не ни требаат храна и лекови“: Граѓаните оставени без надоместок за боледување и породилно

Загриженост, неизвесност, стрес. Вака им поминуваат деновите на лицата што користат боледување, родителите што се на породилно отсуство, како и останатите лица што своите...

Македонија 22.05.20 | 15:46

Велес: Сè повеќе медицински лица земаат боледување

Општата болница во Велес регистрира зголемен број на барања за боледување од страна на медицинскиот персонал, информираше денеска градоначалникот Аце Коцевски. Тој...

Калеидоскоп 15.01.20 | 11:53

Падна системот на железницата, а сите од Службата за информации се на боледување

Системот за продажба на возни карти во Железницата во Црна Гора падна во вторникот, а сите вработени во Службата за информации биле на боледување. Информацијата од Железницата...

Македонија 30.10.19 | 23:11

Еден од докторите на бегалецот Спасов бил и неговиот баџанак

Игор Спасов имал закажано операција кај неговиот баџанак, дознава Телма. Урологот од штипската болница Влатко Филипов бил докторот кај кој имал термин за интервенцијата...

Македонија 30.07.19 | 15:19

Сопругот на дoктоpкaта која ѝ дала бoлeдyвaњe на Катица Јанева вработен во СЈО

Докторка, чиј сопруг е вработен во Специјалното јавно oбвинитeлство, најверојатно е дел од шемата во „Рекет“, објави Инфомакс. Според порталот, пocледниот во низата вмeшани...

Македонија 29.07.19 | 21:52

Откако Милошоски ја објави дијагнозата на Јанева, надлежните чекаат пријава за да постапат

Лекарската Комора, Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Фондот за здравствено осигурување не добиле пријава да направат надзор откако пратеникот Антонијо...

Македонија 28.07.19 | 21:45

Милошоски ја објави дијагнозата на Катица Јанева

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил постираше наод од лекар кој и дал боледување на Катица Јанева. Бидејќи СЈО и Владата кријат и не ги...

Македонија 22.07.19 | 12:41

Катица Jанева е на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објавува „Слободен печат“. Докторката...

Македонија 18.07.19 | 14:19

Салиу: Дали следно Катица Јанева ќе бара лекување во странство?

Новинарот  Фуркан Салиу на неговиот Твитер коментирајќи го боледувањето на специјалната обвинителка и нејзиното непојавување  изминативе денови Катица Јанева прашува...

Македонија 18.07.19 | 13:13

Катица недостапна за сите – СЈО не може да ја најде, ЈО избегнува одговор

Три дена му требаа на фамозното боледување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да пристигне кај службите во СЈО. Јанева се покрила со боледување Последен...

Македонија 18.07.19 | 12:29

Јанева се покрила со боледување

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева отворила боледување на 16 јули, соопшти Специјалното јавно обвинителство. Последен пат Јанева била видена на работното...