Ознака: билјана ванковска
Македонија 23.06.21 | 17:59

Ванковска за Заев: Боже, кој кретен е ова!!!! Ова е или грешка на природата или плаќаме некој колективен грев?

Боже, кој кретен е ова!!!! Ова е или грешка на природата или плаќаме некој колективен грев? Трето – нема! Смеам да псујам?!, напиша на Фејсбук, професорката Билјана Ванковска. 

Македонија 20.06.21 | 10:28

Проф. Билјана Ванковска: Ако Македонија не се периципира и не функционира како едно општество, уште помалку ќе функционира како (унитарна) држава

Кога еден од најценетите албански интелектуалци (барем така го ценевме) ќе каже „албанското општество во МК“ – човек треба да се подзамисли особено кога промовира...

Македонија 19.06.21 | 08:39

Ванковска: Додека ние дишеме со Македонија поради фудбалот, тој се лигави во Софија!

Додека ние дишеме со Македонија поради фудбалот, тој се лигави во Софија! Зборува за братска историја, ама и за евроатлантска!?! Три години по Преспа!, коментира на фејсбук...

Македонија 18.06.21 | 16:10

Ванковска: Каков идиот треба да бидеш за да преговараш во време на техничка влада

Гарант ќе нè „израдува“ за Илинден, на четвртата годишнина од Договорот, коментира професорката Билјана Ванковска, откако во бугарските медиуми беше објавен конкретниот...

Македонија 13.06.21 | 16:30

Овој сфатил дека сè е на распродажба, особено кога не е твое, вели Ванковска за интервјуто на Заев

Го читаш ова, и ако е вистина околу создавањето на првиот и останатите милиони на фамилијата, сфаќаш дека припадноста на работничката класа не е никаква гаранција за...

Македонија 13.06.21 | 14:20

Заев од лубеници стаса до ганџа

Професорката Билјана Ванковска на Фејсбук го коментира интервјуто на Заев за српски „Курир“ во кое тој ракажува како го заработил првиот милион во Србија, како бил...

Македонија 31.05.21 | 09:01

Ова е порака на љубов, не е закана по живот, нели?, прашува Ванковска за статусот во кој Тричковски ѝ порачува дека ќе добие „розев чај“

Ние од Антимакедонскиот концепт имаме Вениш и за такви флеки. Така што, Биљанче, ако во некое кафуле ти сервираат розев чај, знај дека дошло време и тебе да те размакедончиме. Ова...

Македонија 29.05.21 | 10:31

Ванковска: Сè што допреа – размакедончија!

Сè што допреа – размакедончија!, бесно реагира професорката Билјана Ванковска, по промоцијата на новите дресови за настапот на македонската фудбалска репрезентација...

Македонија 26.05.21 | 19:11

Ванковска за Кацарска: До оваа позиција стасува не затоа што е врвен правник, туку како награда за послушен егзекутор

Ова е скандалозно од повеќе причини, а најголемата е што оваа жена нема никаква врска со конституционализам, владеење на правото и човековите права, реагира професорката...

Македонија 18.05.21 | 09:52

Ванковска: Koлозова лаже дека „Професорски пленум“ барал поддршка од СДСМ

Професорката Катерина Колозова вчера во емисијата „Заспиј ако можеш“ говореше за нејзиното учество во „Шарената револуција“ . Таа во еден момент го спомена и „Професорскиот...

Македонија 14.05.21 | 10:44

Ванковска: Моронов не е ни крив за тоа што е глуп и расипан, криви смо ми што смо их пустили!

Најмногу ме боли што морон ни го прави сето ова, а професори, активисти, новинари и слични му помагаат, коментира професорката Билјана Ванковска за последниот од бескрајните...

Македонија 03.05.21 | 11:35

Овој педер, да ми прости ЛГБТ заедницата, става жени на отстрел, ама жени му аплаудираат

Овој педер, да ми прости ЛГБТ заедницата, става жени на отстрел, ама жени му аплаудираат. Јас сум за него токсична Биби, на Гордана (за него Гога) ѝ дели психијатриски дијагнози,...

Македонија 27.04.21 | 15:20

Ванковска: Ај што се договориле со Господ и Алах навечер да не напаѓа вирусот, туку што не им текна да преипитаат за маските на отворено?

После една година веќе научивме како да се чуваме себе си и од вирусот и од вашите топло-студени политики, вели професорката Билјана Ванковска коментирајќи ги последните...

Македонија 23.04.21 | 15:14

Ванковска за спротивставувањето на Пауновски на Заев: Отпорот почнува кога ќе кажеш НЕ на некој кој ти е близок

Видете! Стојко си бил партиски војник и кадар, но во даден момент му кажува НЕ на овој од десно (на сликата) и тоа со добра аргументација. Демонтажата на оваа какистократија...

Македонија 20.04.21 | 18:24

Ванковска до Најчевска: Ја браниш Бисера, а вмровци доктори те заразиле! Чудесии!

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на својот профил на Фејсбук го коменира ставот на професорката Мирјана Најчевска, според која коронавирусот во Македонија...

Македонија 19.04.21 | 11:01

Ванковска до Филипче: Ќе ја пофалиш Бисера која им врза шлаканица на оние во бели мантили?

Венко Филипче, ти ниту си статистичар, ниту портпарол – ти си министер во влада одговорен за ресорот здравство, го потсети професорката Билјана Ванковска министерот...

Македонија 18.04.21 | 21:25

Овие не се опасни само за државата и демократијата, овие се опасни по животот на секој од нас! Или тие или ние!

Денешното присуство на пратеници позитивни на корона на собраниска седница предизвика револт кај јавноста. Додека пратениците кои заболени и заразни одењето во собрание...

Македонија 18.04.21 | 13:33

Ванковска за пратеничката од СДМ: скафандерот ја штити неа, а не другите околу неа

Професорката Билјана Ванковска ја коментира постапката на пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во Собрание да се појави во скафандер. Професорката...

Македонија 13.04.21 | 20:12

Недела – неработен ден за премиерот и владините паразити

Неделата е од особено значење за премиерот – тоа го сфативме. Од петни жили се труди да ја направи неделата неработен ден иако на оние со моторите веќе им е. Останатите…...

Македонија 13.04.21 | 19:06

Тајните хонорарци се платени да го обелуваат образот на власта, онаа што нема два прста образ

Само да знаете: сите овие земаат повеќе од редовен професор на УКИМ, на пример од професорите на најдобриот факултет како ПМФ. Оние кои ни го обелуваат образот во светот...