Ознака: бгнес
Македонија 10.12.20 | 21:54

Заев самиот си го пофали интервјуто за БГНЕС

Во тоа интервју испратив порака што сите ја слушнаа, дека ние немаме омраза кон бугарскиот народ, ние сакаме да бидеме пријатели со бугарскиот народ, ние немаме проблеми...

Македонија 08.12.20 | 23:51

Ѓорѓиев и Тодоров: Интервјуто на Заев за БГНЕС направи голема штета во Комисијата

Драги Ѓорѓиев и Петар Тодоров, членовите на македонско-бугарската историска комисија, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 потврдија дека интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС...

Македонија 05.12.20 | 11:19

Заев: Во интервјуто за бугарските медиуми нема ништо погрешно

Премиерот Зоран Заев, гостувајќи во емисијата „Стадион“ на Канал 77 радио рече дека лани во октомври осетил дека Бугарија може да биде проблем на патот кон Европската...

Балкан 03.12.20 | 10:07

БГНЕС му порачува на Бучковски до каде може да оди: АСНОМ беше камуфлираната врска со историскиот Илинден во 1903 година

Веднаш откако Владо Бучковски беше назначен за специјален претставник за односите со Бугарија, агенцијата БГНЕС која го објави скандалозното интервју со Заев, излезе...

Македонија 01.12.20 | 21:39

Љубчо Георгиевски за БГНЕС: Од деца нè убедуваа дека Бугарија ќе нė нападне!

Јас бев војник во Штип. Цело време бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека таа може да нè нападне во секој момент. Не ни рекоа да се пазиме од Грците,...

Македонија 30.11.20 | 18:02

ВО ЖИВО: Протест „Оставка на Заев, слобода на народот“

Во 11 градови низ Македонија граѓаните со протест го искажуваат револтот од ставовите на премиерот Зоран Заев посочени во неговото интервју за БГНЕС и неговиот молк...

Македонија 28.11.20 | 17:38

Внуката на Корчагин: Дедо ми беше убиен два пати – еднаш од бугарските фашисти, еднаш од македонската власт

Раде Јовчевски Корчагин е убиен два пати. Еднаш од фашистите Бугари, а денес за жал од македонските власти – вака ја започнува приказната внуката на Раде Јовчевски Корчагин...

Македонија 27.11.20 | 13:35

Да се обединиме и да не дозволиме срамот на Заев да стане колективен срам

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да повлeче од изјавите претставуваат удар темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот...

Македонија 27.11.20 | 13:22

Тито Петковски за раскина во одбрана на Заев: Не кажа ништо лошо

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќе попушти пред одржувањето...

Македонија 27.11.20 | 09:21

Тасевски до правдачите на Заев: Сега не се ништо друго освен соработници на велепредавникот

Толку грандиозни безрбетници и идиоти собрани во една партија е феномен за рубриката верувале или не, коментира Сашо Тасевски за поданиците на Зоран Заев во СДСМ, кои...

Македонија 26.11.20 | 23:55

Утре блокади во Куманово, Тетово, Кавадарци, Прилеп, Битола и Охрид – граѓаните против пробугарските ставови на Заев

Барам Заев под итно јавно да се извини за своите ставови изнесени на бугарскиот медиум, за навредите врз македонските граѓани и нашите предци и херои. Тоа не е став на...

Македонија 26.11.20 | 20:45

По пробугарските ставови на Заев – Особено боли кога понижувањето доаѓа од својот род

Сакам да се обратам до чесниот и неопределен македонски народ и до нашите сограѓани Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби, Бошњаци и сите останати кои знам дека разбираат...

Македонија 26.11.20 | 20:11

Оставка на Заев, слобода на народот!

Сакам да го започнам ова мое обраќање со реченицата: Оставка на Заев, слобода на народот! – вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ; Христијан Мицкоски го започна своето обраќање...

Македонија 26.11.20 | 19:55

Заев не е Македонија, мораме сега да бидеме погласни и да се спротивставиме

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот пред Владапобара оставка на Заев и како што рече, слобода на народот. Според него има работи кои се свети...

Македонија 26.11.20 | 19:19

Божиновски: Заев толку ја свитка кичмата, што според него партизаните станаа терористи

„Вие да велите дека некој бил администратор што дошол кај нас тоа значи дека илјадниците животи згаснати во таа борба со тие администратори всушност биле самоубиства...

Македонија 26.11.20 | 19:15

Венетски: СДСМ влече антимакедонски ставови, по вчерашната изјава на Заев не заслужува името да му се спомене

„Прв пат слушнав као луѓето од Социјалдемократскиот сојуз и нивните блиски, првпат слушнав некои од медиумите блиски до власта да се огласат и да го осудат она што Заев...

Македонија 26.11.20 | 17:12

Очајнички обид за спас на премиерот, по Шекеринска и Филипче со поддршка на пробугарскиот став на Заев

Некој добива наредба да брише статуси, некој пак да објави. На поддржувачите на СДСМ им беше наредено да ги избришат статусите во кои ја критикуваа Бугарија за ветото...

Македонија 26.11.20 | 15:55

Иванов се обрати до јавноста: Македонскиот народ го виде правото лице на Заев

Поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов се обрати до јавноста по изјавите на премиерот Зоран Заев поврзани со македонската историја и Буграрија. Неговото писмо ви го...

Македонија 26.11.20 | 15:51

Eл Гранде Идиото не се кае, ниту е свесен што кажа и каква штета направи

Зборувајќи за денешното „извинување“ на премиерот Зоран Заев по скандалозното интервју за БГНЕС, Сашо Тасевски вели дека не само што не се кае, туку не е свесен што...

Македонија 26.11.20 | 13:30

Јовановиќ: Ако премиерот се однесува вака јавно, како ли се однесува зад затворени врати, со големи светски политичари?

Мачно беше да се гледа интервјуто на Заев. Таквата ревизија на историјата, таквото релативизирање на фашизмот, таквата сервилност, се навредливи и понижувачки, дури...