Ознака: беса транс
Македонија 08.04.23 | 09:40

Се чека вештачењето од Бугарија за автобуската несреќа на „Беса Транс“

Државниот обвинител Љубомир Јовески синоќа соопшти дека предметот за трагедијата во Бугарија кога изгоре автобусот на „Беса транс“ и имаше 40 жртви, е пред конечна...

Црна хроника 07.04.23 | 21:01

Предметот за изгорениот македонски автобус во Бугарија пред конечна одлука

Државниот обвинител, Љубомир Јовески, соопшти дека предметот за трагедијата во Бугарија кога изгоре автобусот на „Беса транс“ при што имаше 40 жртви, е пред конечна...

Македонија 03.04.23 | 20:40

Русковска: Спасовски го потпишал решението за затворање на техничката станица 3 дена по несреќата

Освен притисоците и заканите за предметот за Рашковски, други проблеми немала поранешната шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска....

Црна хроника 01.03.23 | 21:08

Царинска Управа ќе испрати претставник за судењето за „Беса Транс“ на рочиштето закажано за 31 март

Претставник на Царинска управа е поканет и ќе присуствува на следното рочиште за предметот „Беса Транс“ закажано за 31.03.2023 година, одговорија од Царинската права на...

Црна хроника 01.03.23 | 13:17

„Беса транс“ пак се одложи

 Поради отсуство на застапникот на правното лице „Беса Транс“ како и претставник на Царинска Управа во Основниот кривичен суд Скопје, денеска повторно се одложи ...

Македонија 18.02.23 | 20:55

Истражителите кои работеа на случаите за давањето пасоши на криминалци и на автобусот на „Беса транс“ тргнати од Обвинителството

Истражителите кои работеа на предистрагата против станицата за технички преглед на компанијата „ВИА КОМЕРЦ Џемаљ“, во која бил регистриран автобусот на „Беса транс”,...

Македонија 18.01.23 | 21:25

Toртевски: Спасовски треба да поднесе оставка поради „Беса транс“

Оливер Спасовски има политичка одговорност и треба да понесе оставка зошто во неговото министерство организацијата не функционирала и некој затаил, смета адвокатот...

Македонија 18.01.23 | 13:10

ДКСК одлучи да достави иницијатива за утврдување одговорност на министерот Оливер Спасовски за „Беса транс“

Државната комисија за спречување корупција до Владата побара барање за оставка од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски бидејќи не реагирал навремено за...

Македонија 16.12.22 | 08:52

Рускоска потврди дека Спасовски и „Беса транс“ директно стојат зад нејзината суспензија

Одбивањето на Вилма Рускоска да потклекне на политичкиот притисок е причината таа да биде суспендирана. Поранешната шефица на Обвинителството за органзиран криминал...

Македонија 10.11.22 | 09:22

Абази е во роднинска врска со инспекторот кој е дел од истрагата за „Беса Транс“

Зетот шеф на Организиран криминал ќе истражува дали неговиот дедо има вина во автобуската несреќа на „Беса транс“. Новоизбраниот обвинител Абази е сопруг на ќерката...

Македонија 14.10.22 | 12:38

И рочиштето за „Беса Транс“ одложено

Првото рочиште од судењето за „Беса Транс“, компанијата во чиј автобус во ноември минатата година во несреќа загинаа 45 македонски државјани, е одложено за 15 ноември....

Македонија 14.10.22 | 09:25

Четврта година нема абер за процесот Ласкарци, од утре почнува и судењето за „Беса транс“

На неодреден рок останува заглавено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи на 13 февруари 2019 година околу 17 часот. Бирото за судски вештачења не...

Црна хроника 29.08.22 | 23:23

Што ќе открие?: Бугарската обвинителка бара да разговара со преживеаните од автобусот на смртта на „Беса транс“

Портпаролот на главната обвинителка на Бугарија Сијка Милева изјави дека е прекината предистражната постапка за несреќата на македонскиот автобус во која изгореа...

Вести 25.08.22 | 18:03

Димитров: Барањата за отштета во автобуската несреќа на „Беса транс“ се над 750.000 евра

Николај Димитров, адвокат на дел од семејствата на загинатите и повредените патници од автобуската несреќа на „Беса транс“ на автопатот Струма во Бугарија во ноември...

Црна хроника 25.08.22 | 10:51

Започна новиот увид на автопатот Струма за несреќата со автобусот на Беса транс

Николај Димитров, адвокатот на дел од семејствата на загинатите и повредените патници од автобуската несреќа на Беса транс на автопатот Струма во Бугарија, за дописникот...

Македонија 23.08.22 | 20:32

Распитот по кој Спасовски може да заврши во притвор требало да почне денеска

Твитер профил кој е запознат со судско-полициските процедури и има информации за политичко-обвинителските односи и настани открива дека денеска требало да почне распитот...

Македонија 22.08.22 | 16:16

Висат истрагите за „Виа комерц“ и Арафат Муареми откако ,,Јовески застана на другата страна”

По суспензијата на обвинителката Вилма Рускоска висат односно заглавени се предистрагите за најмалку два случаи во кои се инволвирани двајца функционери на СДСМ, „Беса...

Црна хроника 22.08.22 | 15:03

Левица: Власта ја саботира разрешницата со „Беса Транс“ во која е инволвиран Спасовски

За разрешницата за трагедијата со 46 жртви со автобусот на „Беса Транс”, обвинителката Вилма Русковска најави дека се обезбедени писмени докази и деновиве требаше...

Македонија 07.08.22 | 16:41

Осум месеци по несреќата предистрагата за „Беса транс“ уште е далеку од завршена

Предистрагата на Јавното обвинителство и Обвнителството за гонење на организиран криминал за несреќата во која во Бугарија на 23 ноември 2021 година загинаа 45 патници...

Црна хроника 09.06.22 | 07:33

Се сетија: „Беса транс“ и пожарот во тетовската болница пред собраниска комисија

Информацијата за автобуската несреќа на превозната компанија „Беса Транс“ што се случи во Република Бугарија, како и Информацијата за состојбите и преземените активности...