Ознака: беса транс
Македонија 05.05.22 | 20:08

Обвинители влегле во МВР, заплениле документи околу случајот „Беса Транс“

Обвинителството за организиран криминал и корупција отвори предистражна постапка во која треба да се утврди како и зошто станицата за технички преглед „Виа Комерц“,...

Македонија 05.05.22 | 11:13

Русковска испитува зошто Спасовски со месеци не го затворал техничкиот преглед во кој амин доби и „Беса транс“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈОГОКК) испитува зошто во Министерството за внатрешни работи со месеци го чувале во фиока...

Црна хроника 20.02.22 | 13:13

Ќе ни се повтори ли „Беса транс“: На Табановце фатени автобуси без документација

На 19.02.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и од Одделението за прекуграничен криминал Скопје при Регионалниот...

Македонија 11.02.22 | 22:15

Повредените патници и семејствата на загинатите во автобусот на „Беса Транс“ ќе добијат обесштетување

Штетата за сообраќајната несреќа со автобусот на „Беса Транс“ ја понесува осигурителната компанија, која ја има издадено полисата за осигурување, вели Трајче Латиновски,...

Македонија 07.02.22 | 09:09

Истрага за „Беса транс“: Возачот виновен, вратите од автобусот не се отвориле веднаш туку биле откорнати

Барем две грешки на возачот се причина за автобуската несреќа на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, изјавија во гостување на бугарската телевизија „Нова“, раководителот...

Македонија 30.01.22 | 10:07

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу сака да соработува за да се утврдат причините за несреќата

Сопственикот на Беса транс Беким Хаџиу е достапен за Обвинителството и сака да соработува со надлежните органи за да се утврдат причините и околностите кои доведоа...

Македонија 25.01.22 | 19:16

Возачот на автобусот на „Беса транс“ е виновен за несреќата во која загинаа 45 лица

Возачот на автобусот на туристичката агенција „Беса транс“, кој загина, е виновен за несреќата која се случи на 23 ноември во која загинаа 45 македонски државјани, покажа...

Скопје 15.01.22 | 17:39

Новоформирана фирма без лиценца превезувала патници – возилата и лицата се поврзуваат со Беса Транс

Комбе без лиценца вршело превоз на патници од и кон Скопје, како и екскурзии, посочува инспекторатот на Град Скопје. Денеска бил извршен вонреден надзор на терен преку...

Економија 12.01.22 | 20:14

Бектеши се пофали на Фејсбук: По скоро два месеци одземена лиценцата на „Беса травел“

Министерството за економија денеска ја одзема лиценцата на туристичката агенција „Беса Травел“, објави министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот Фејсбук...

Македонија 12.01.22 | 13:03

Лиценцата на „Беса транс“ одземена дури денес, а инспектор нема направено надзор

Министерството за економија денеска ја одзема лиценцата на туристичката агенција „Беса Травел“, објави министерот за економија Крешник Бектеши на неговиот Фејсбук...

Македонија 12.01.22 | 10:58

Комбињата на „Беса транс“ со тргнати ознаки продолжија да возат, имаат и тури за деца до Попова Шапка

Доволно е половина час да поседите тука, на мостот на влезот во Кондово, и сигурно ќе забележите барем едно од комбињата кои порано возеа на „Беса Транс“, а сега со извадени...

Македонија 12.01.22 | 09:08

Дури денес ќе биде поништена лиценцата на „Беса транс“, 50 дена по несреќата

Министерот за економија Крешник Бектеши на вчерашната прес-конференција информираше дека денеска ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката...

Економија 11.01.22 | 20:01

На „Беса транс“ утре ќе ѝ биде поништена лиценцата за вршење туристичка дејност

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција...

Економија 11.01.22 | 17:46

Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција...

Македонија 30.12.21 | 13:59

Спасовски го штител нерегуларното работење на станицата која вршела технички преглед на автобусот на „Беса транс”

Од Министерството за внатрешни работи и Оливер Спасовски нема коментар зошто станицата за технички преглед на компанијата „ВИА КОМЕРЦ Џемаљ“, во која бил регистриран...

Македонија 29.12.21 | 18:18

Спасовски ја затворил станицата во која е регистриран автобусот на „Беса транс“ три дена по трагедијата, но за пропусти откриени уште во август

Решението за привремена забрана за работа на станицата е изречено од МВР на 26 ноември, а поради констатирани пропусти во работењето. На документот стои потписот на министерот...

Црна хроника 28.12.21 | 15:48

Зошто Спасовски чекал 3,5 месеци да ја забрани работата на станицата во која бил регистриран автобусот на „Беса транс“

Зошто министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја потпишал забраната за работа дури три и пол месеци подоцна и тоа веднаш по трагедијата на автобусот на „Беса...

Македонија 28.12.21 | 00:07

Спасовски ја затворил станицата во која е регистриран автобусот на „Беса транс“ три дена по трагедијата, но за пропусти откриени уште во август

Решението за привремена забрана за работа на станицата е изречено од МВР на 26 ноември, а поради констатирани пропусти во работењето. На документот стои потписот на министерот...

Црна хроника 21.12.21 | 19:46

Со „Беса транс“ го заборавивме „Дурмо турс“: Уште се чека супер вештачење за трагедијата кај Ласкарци

Од Техничкиот факултет во Битола, каде што по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17 декември...

Балкан 17.12.21 | 20:17

Бугарскиот јавен обвинител ги награди истражителите, обвинителите и судските лекари за истрагата за несреќата на „Беса Транс“

Главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев, им додели дипломи, благодарници и плакети на обвинителите, истражителите и судските лекари за нивната висока професионалност...