Ознака: банкноти
Економија 06.04.20 | 13:54

Мицкоски за новите банкноти: Никој тоа не го бара од нас

Навистина не можам да разберам наместо да се занимаваме со она што е најважно, а тоа е справување со пандемијата и борабата за животите на нашите граѓани,  ние се занимаме...

Македонија 06.04.20 | 08:43

Каракамишева: Вонредната состојба уште еднаш злоупотребена!

Одговорност мора да има, многу скоро, реагира професорката Тања Каракамишева на веста дека Владата донесе одлука новите банкноти од 10 и 500 денари да се печатат со променето...

Твитови 06.04.20 | 08:32

Апасиев до власта: Окупатори да бевте, па ќе имавте поише емпатија за овој народ


Економија 18.09.19 | 17:15

Банкнотите стануваат „северни“: Ќе се печатат нови 10 и 500 денарки

Банкнотите стануваат „северни“. Народната Банка склучи договори за набавка на нови 10 и 500 денарки. Дизајнот останува ист, единствената промена е додавањето на новото...

Економија 27.05.19 | 15:23

Од утре нови банкноти во оптек: Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра

Европската централна банка утре ќе ги пушти во оптек редизајнираните банкноти од 100 и 200 евра. Овие банкноти се последните во низата кои се редизајнирани после оние во...

Свет 22.05.19 | 15:44

Ова се новите банкноти од 100 и 200 евра: Од 28 мај имаат нов дизајн, а еве дали ќе треба да се менуваат

Европската централна банка во Франкфурт го претстави новиот изглед на банкнотите од 100 и 200 евра кои ќе бидат во оптек од 28 мај. Станува збор за серија банкноти наречени...

Македонија 10.05.19 | 16:20

Алијансата на Села: ДУИ само се чаламеше, зошто нема албански на новите банкноти

Алијансата на Села прашува зошто нема албански на новите банкноти, откако од Народна банка соопштија дека првите пари со новото име на државата ќе бидат пуштени во оптек...

Економија 09.05.19 | 14:16

Банкнотите со Северна во оптек од почетокот на 2020 година

Првите пари со името Македонија ќе бидат пуштени во оптек на почетокот на наредната година. Како што соопшти денеска гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска,...

Економија 08.04.19 | 08:14

Првите 500-денарки со „Северна“ од Нова година

Од почетокот на 2020 година на банкнотите од по 500 денари ќе биде напишано новото име на Народна банка, а во втората половина на следната година ќе бидат заменети хартиените...

Економија 07.03.19 | 11:51

Првите „северни“ банкноти ќе бидат од 50 и 100 денари

Според одлуки објавени во Службен весник потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка....

Економија 06.03.19 | 15:59

Новите банкноти ќе бидат со новото име на Народната банка

Со одлуки објавени во „Службен весник“ потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка....