Ознака: Авгантистан
Свет 02.10.21 | 22:31

Не го качиле во авионот за Лондон: Британците оставиле снајперист кој работел за нив да го убијат Талибанците

29-годишен авганистански снајперист по име Нор , кој работел со британските специјални сили, бил убиен во Авганистан, бидејќи му било кажано дека нема место за него и...

Свет 22.08.21 | 10:18

Блер: Одлука на Бајден за повлекување од Авганистан е трагична, опасна и непотребна

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден за повлекување на американските војници од Авганистан поранешниот премиер на Обединетото кралство, Тони Блер, ја оцени...

Свет 18.08.21 | 08:14

Aвганистан му го намали рејтингот на Бајден

Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден падна на рекордно ниско ниво од 46 отсто, откако радикалните талибанци го прездоа Авганистан. Тоа го покажува анкетата...

Свет 13.08.21 | 08:53

Падна и Кандахар: Taлибанците заземаат еден по еден градовите во Авганистан

Талибанците ја продолжија офанзивата во Авганистан, заземајќи го вториот по големина град – Кандахар. Кандахар е главен град на истоимената провинција, но е посебно...

Свет 08.08.21 | 13:44

Ова е Кундуз, градот во Авганистан за кој Талибанците велат дека го зазеле

Талибанците го зазедоа градот Кундуз, соопшти оваа вооружена група. Тоа е трет провинциски главен град што го презедоа џихадистите во последните три дена. Но, авганистанските...

Свет 17.05.21 | 14:34

„Демократијата“ не ги предомисли: Само годинава 100.000 раселени од Авганистан

Според Обединети нации од 1 јануари повеќе од 101.000 луѓе се раселени поради конфликтот во Авганистан, што е поголема бројка минатата година. Дваесет и девет од 34 провинции...