Ознака: Арсим Зеколи
Македонија 31.10.21 | 23:51

Зеколи: Следи 100 дена ДУИ?

Недостасува „неотповиклива“ но наликува на таква оставка „до новата влада“, коментира политичкиот аналитичар Арсим Зеколи по оставката на Зоран Заев од премиерксата...

Македонија 18.10.21 | 16:15

Зеколи: СДСМ и ДУИ можеби се извлекоа, но потонаа Заев и Груби

СДСМ и ДУИ можеби се извлекоа, но потонаа Заев и Груби, анализира политичкиот аналитичар Арсим Зеколи, кој го спореди лидерот на СДСМ со Никола Груевски. СДСМ и ДУИ можеби...

Македонија 06.10.21 | 10:39

Ова се лицата за чија смрт нема одговорност: Објавена неофицијална листа со имињата на загинатите пациенти

Албанските портали „Струга лајм“ и „Тетова експрес“ објавија неофицијален список со имињата на 13 од 14 загинати пациенти во трагедијата која се случи на 8 септември...

Македонија 16.09.21 | 11:41

Зеколи: Нема да најдете такви во опкружувањето на Заев што ќе признаат дека власта лапа чоколада на сметка на леб

Според секоја логика на нештата, влада која во нецели триесет дена ќе демонстрира целосна неспремност во справување со масивни пожари; ќе ѝ се случи разузнавачко дипломатски...

Македонија 09.09.21 | 11:03

Зеколи: Некои меѓу нас знаеле, алармирале и предупредувале, одговорно и немоќно

Во Тетово, синоќа, се случи она што можеше да се случи и во Пробиштип, Берово, Струга, Кочани, Дебар, во секој диспанзер, болница, амбуланта за обични луѓе, смртници, граѓани...

Македонија 31.07.21 | 11:04

Зошто се случува операција за спасување на владата на Заев, ако СДСМ е толку многу силна на анкетите

На добро информираната јавност не и е јасно зошто се случува операција за спасување на владата на Заев ако СДСМ е толку многу силна на Анкетите како што тврди оваа партија. Откако...

Македонија 06.05.21 | 10:17

Зеколи: Дали Црвенковски е веќе во таа фаза на политичката еволуција која ѝ недостасува на Македонија?

Неговата непопуларност кај етничките Македонци е правопропорционална со впечатокот споделен кај сите соседи кои (колку и да се (не)согласни со неговите политики) токму...

Македонија 22.02.21 | 12:02

По „бегањето“ на Мијалков неприфатлива е било каква друга изјава на Заев, Спасовски, Маричиќ која не почнува со „Оваа Влада поднесува…“

Според аналитичарот Арсим Зеколи постои само една прифатлива постапка од премиерот и министрите за внатрешни работи и правда по бегството на Сашо Мијалков. Шеги на...

Македонија 13.02.21 | 09:47

Владата е падната. Власта виси

Доколку би суделе по често повторуваниот шаренашки слоган дека „демократија е кога владата се плаши од народот, диктатура е кога народот се плаши од сопствената влада”,...

Македонија 26.12.20 | 19:35

Зеколи со порака до власта: Дечки, само пандемијава и стравот од болест ве спасува од демонстрации

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи и порача на власта дека само стравот на граѓаните од болести ги спасува од демонстрации   Дечки од Влада, само пандемијава и стравот...

Македонија 09.12.20 | 22:33

Интересно, доскора беше дека Крушевска ги поставила темелите, сега АСНОМ

Интересно, доскора беше дека Крушевска ги поставила темелите, а сега АСНОМ, забележува политичкиот аналитичар Арсим Зеколи, коментирајќи ги различните изјави на премиерот...

Македонија 21.11.20 | 12:20

Зеколи: Ахмети не успеа од Чаир да направи Зајас, а Заев успеа Македонија да ја направи Муртино

За три години Заев ја направи цела Македонија Муртино, прецизен е ексамбасадорот и политички аналитичар Арсим Зеколи. Али се обидуваше цела деценија од Чаир да направи...

Македонија 21.11.20 | 11:13

Зеколи: Најдете еден про-СДСМ медиум кој има линк на албански јазик

Споделувајќи линк од сајтот на албански јазик на „Република“, како и линк од веб-сајтот на Министерството за труд и социјална политија, кој има само македонска верзија,...

Македонија 18.10.20 | 22:43

Зеколи: Бигорски манастир до 1945 бил дел од Албанската православна црква

На денот кога манастирот Свети Јован Бигорски слави 1.000 години од постоењето поранешниот амбасадор, Арсим Зеколи вели дека манастирот до крајот на Втората светска војна...

Македонија 20.07.20 | 10:48

Зеколи: Oваа бихаќка структура прави сè да се одвлече вниманието од единствениот поразен – Зоран Заев

Агонијата на Бихаќка продолжува. Проектот на ширење смут и шизма кај Албанците пропадна, неславно. Сега се компензира со ширење шизма и смут кај Македонците, кај ВМРП....

Македонија 12.07.20 | 20:29

Зеколи им се потсмева на СДСМ: Со нетрпение се очекува демантот од Бихаќка

Со нетрпение се очекува демантот од „Бихаќка“, пишува политичкиот аналитичар Арсим Зеколи по последната аудиобомба во која Зоран Заев признава дека влегол во рекет...

Македонија 10.07.20 | 17:30

Зеколи: Што е изненадувачки во гнојот на Заев, кој нормален очекувал од некој што го мрази своето, да го почитува туѓото

Што е изненадувачки во гнојот на Заев, кој нормален очекувал од некој кој си го мрази сопственото, своето, родот свој, да го почиутва туѓото – констатира Арсим Зеколи...

Македонија 29.06.20 | 15:46

Зеколи до СДСМ: Откачетете ја будалата пред да ве повлече во бунар

Откачетете ја будалата пред да ве повлече во бунар, им порача на Социјалдемократите политичкиот аналитичар Арсим Зеколи зборувајќи за нивниот лидер Зоран Заев. Ферски...

Македонија 29.06.20 | 13:43

Зеколи: Кој и зошто инсистира да еден лик како Рашковски е сè уште во самиот врв на Владата

Скандалот со поврзаноста на највисоки Владини раководители со крајно сомнителни олигарси од Црна Гора/Србија познати по блиски односи со Руската Федерација ја враќа...

Македонија 28.06.20 | 08:40

Зеколи со порака: Пендаровски да свика Совет за безбедност поради руските врски на Заев

Скандалот со поврзаноста на највисоки Владини раководители со крајно сомнителни олигарси од Црна Гора / Србија познати по блиски односи со Руската Федерација ја враќа...