Ознака: армија на косово
Свет 15.12.18 | 12:50

Седница на Советот за безбедност поради косовската војска

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш доцна синоќа изрази загриженост по одлуката на Косово за формирање војска, повикувајќи ги „сите страни“ на воздржаност,...

Македонија 15.12.18 | 10:53

Села: Изјавата на Заев е насочена против косовските Албанци и САД

Ставот на македонскиот премиер Зоран Заев дека трансформацијата на косовските безбедносни сили во војска на Косово доаѓа во погрешен момент, претставува националистичка...

Балкан 15.12.18 | 10:44

Али Ахмети во униформа на УЧК го честита формирањето на косовската армија

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети облечен во униформа на УЧК го честиташе формирањето на косовската војска. Многу жртвувања, многу соништа, многу напори, многу мачеништво низ...

Балкан 14.12.18 | 22:53

Вулин: Војската е подготвена, чекаме наредба од нашиот Врховен командант

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин изјави дека е направена процена на ситуацијата на Косово и Метохија и дека за сѐ е информиран и српскиот претседател...

Балкан 14.12.18 | 22:14

Вучиќ: Сега е јасно дека Албанците не сакаа компромис, туку напад врз Србите и Република Србија

Денес, после многу години заканување, и официјално е формирана таканаречената војска на Косово, на нелегален и незаконски начин, изјави вечерва српскиот претседател ...

Балкан 14.12.18 | 21:27

Хашим Тачи стана врховен командант

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната...

Балкан 14.12.18 | 20:22

Вучиќ на тајна локација се сретна со српската армија

Претседателот на Србија и врховен командант на Војската на Србија, Александар Вучиќ, на непозната локација ги посетил единиците на војската и разговарал со нив за нивните...

Балкан 14.12.18 | 20:01

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Денешната одлука за трансформација на Косовските безбедносни сили во војска не придонесува за мир оцени министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што...

Македонија 14.12.18 | 15:59

Заев за формирањето косовска армија: Не е време, не ни требаат нови тензии

Не е време, не ни требаат нови тензии, смета Премиерот на Македонија Зора Заев за формирањето војска на Косово. По завршувањето на денешната Национална конференција...

Балкан 07.12.18 | 20:35

Харадинај испратил покани за церемонијата за формирање на косовска армија

Владата на Косово ги презема последните подготовки за церемонијата за формирање војска, па така во име на премиерот Рамуш Харадинај се испратени покани за настанот,...