Ознака: Ангела Маркел
Свет 26.09.21 | 23:10

Во изборната единица на Ангела Меркел победила СПД

Како знак колку се катастрофални овие избори во Германија за ЦДУ/ЦСУ покажува и податокот дека во изборната единица на Ангела Меркел, каде што таа е директно избрана...

Свет 23.03.21 | 10:06

Меркел: Ситуацијата е сериозна, за Велигден строги мерки

Германија ги продолжува рестрикциите за уште еден месец и воведува уште некои строги мерки за време на велигденските празници, во напорите за запирање на ширењето на...

Свет 26.01.21 | 13:38

Меркел призна: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според весникот „Билд“,...

Свет 17.12.20 | 16:05

Меркел нема корона

Германската канцеларка Ангела Меркел е негативна на тестот за Ковид-19 по самитот на ЕУ минатата недела, на кој се состана со францускиот претседател Емануел Макрон,...

Македонија 01.12.20 | 08:04

Само уште Меркел се надева дека ќе почнеме преговори

Македонија е во очекување на состанокот на министерскиот совет на Унијата на почетокот на овој месец и на можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка,...

Свет 20.08.20 | 14:57

Меркел се сретна со вистинската Грета

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се сретна со млади активисти, меѓу кои и шведската активистка за животна средина Грета Тунберг, кои од неа побараа посилна...

Свет 04.06.20 | 10:29

Германија најави план за поттикнување на економијата од 130 милијарди евра

Германската канцеларка Ангела Меркел најави синоќа план за обнова од 130 милијарди евра за периодот 2020-2021 година, чија цел е да ја поттикне економијата, која е тешко погодена...

Свет 30.04.20 | 20:06

Не е време за туризам: Mеркел не е оптимист дека годинава ќе се оди на летни одмори

На прашањето за летни одмори, Меркел рече дека денес не може толку далеку да се гледа. – Одењето на годишен одмор во други европски земји се уште не е на дневен ред за...

Свет 23.03.20 | 10:48

Има шанси Меркел да не е заразена од корона

Германската канцеларка Ангела Меркел беше само кратко во контакт со лекарот, кој подоцна беше позитивно тестиран за коронавирусот, па има добри шанси таа да не е заразена,...

Свет 22.03.20 | 19:32

Ангела Меркел е во карантин, била во контакт со доктор заразен со коронавирус

Германската канцеларка Ангела Меркел е ставена во карантин откако било потврдено дека докторот со кого била во контакт е заразен со коронавирус, објавија германските...

Свет 07.11.19 | 18:46

Меркел не ја прифаќа дијагнозата на Макрон за НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел го отфрли мислењето на францускиот претседател Емануел НАТО е на смртна постела и посочи дека такви коментари не се потребни. На...