Ознака: Андреј Бабиш
Свет 31.05.21 | 19:34

Чешката полиција бара обвинение против премиерот Бабиш за злоупотреба на европски субвенции

Државното обвинителство на Чешка, откако го презеде досието поврзано со наводна злоупотреба на европски субвенции, соопшти дека добило предлог од полицијата за поднесување...

Балкан 20.05.21 | 08:25

Oткако Чешка се извини за бомбардирањето, Србија и подари 100.000 вакцини

Србија ќе ѝ подари на Чешката Република 100.000 дози од вакцината „фајзер/бионтек“ против ковид-19, објави чешкиот премиер Андреј Бабиш на твитер нарекувајќи го потегот...

Свет 03.05.21 | 09:09

Чешкиот премиер: Не ни треба руската вакцина

Спутник V повеќе не е потребен во Чешка, има доволно други вакцини против коронавирус, рече чешкиот премиер Андреј Бабиш во интервју за Јутјуб каналот „Ксавер во живо“. Водителот...

Свет 08.03.20 | 21:20

Чешкиот премиер Андреј Бабиш ја повика Владата во Рим да им забрани на Италијанците да патуваат во Европа

Чешкиот премиер Андреј Бабиш ја повика Владата во Рим да им забрани на Италијанците да патуваат во Европа како начин да се спречи понатамошното ширење на епидемијата...

Македонија 17.12.19 | 19:32

Поддршка од Чешка за позитивен исход до март за преговори со ЕУ

Охрабрени сме со постојаните заложби да се задржи прашањето за проширување видливо и високо на агендата на Европската унија по октомврискиот совет на ЕУ. Искрено се...

Свет 12.09.19 | 17:35

Бабиш: Не гледам зошто Чешка би го повлекла признавањето на Косово

Премиерот на Чешка Андреј Бабиш денеска во Прага изјави  дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово. Бабиш го изјави ова на заедничката...

Македонија 12.09.19 | 09:33

Заев во еднодневна посета на Чешка

Премиерот Зоран Заев денеска е во еднодневна работна посета на Прага, Република Чешка каде ќе учествува на „Самитот на премиерите на државите од Вишеградската група...

Македонија 11.06.19 | 15:56

Бабиш пристигна во Владата со мерцедесот со излижани гуми

И премиерот на Република Чешка Андреј Бабиш, кој ја предводи чешката владина делегација, која е во работна посета на земјава, имаше чест да се вози во блиндираниот мерцедес,...

Македонија 11.06.19 | 12:47

Бабиш: Европските политичари мора да го одржат својот збор кон Македонија

Скопје и Атина успеаја да најдат заеднички јазик, постигнаа компромис за спорот за името. Вие како држава го сторивте своето, одржавте референдум, го сменивте името,...

Македонија 11.06.19 | 08:52

Чешкиот премиер Андреј Бабиш во посета на Македонија

Делегација на Чешката Република предводена од премиерот Андреј Бабиш ќе престојува во официјална посета на земјава. Чешката делегација ќе биде пречекана со високи...

Свет 29.05.19 | 18:19

Телохранител пукал во авионот на чешкиот премиер

Телохранител случајно испука од пиштолот во владиниот авион со кој патуваше чешкиот премиер Андреј Бабиш на вечера во ЕУ, но никој не е повреден, соопшти полицијата. –...