Ознака: анче џамбазова
Култура 05.10.20 | 08:46

Ѓокица Лукаревски е добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“

Доајенот на македонското глумиште Ѓокица Лукаревски е годинашен добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“ која се доделува на Фестивалот на комедија...

Естрада 30.09.20 | 17:52

Џамбазов со помен за својата Анче: 23 години без мојата најдобра другарка, колешка, мајка…

На 30 септември 1997 година замина легендарната актерка Анче Џамбазова, ќерка на Петре Прличко, сопруга на маестро Александар Џамбазов, мајка на Игор Џамбазов. Актерска...

Култура 31.03.20 | 13:09

В сабота онлајн премиера на документарниот филм за Анче Џамбазова

Документарниот филм посветена на македонската катерка Анче Џамбазова в сабота премиерно ќе се емитува онлајн во 20 часот, соопштија од Тетар Комедија. НУ Театар Комедија...

Култура 02.09.19 | 10:28

Почнува фестивалот „Гола месечина“: На 9 септември премиера на филмoт за Анче Џамбазова

Седум претстави и еден документарен филм се на програмата на шестиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој Театар Комедија го организира секоја...

Култура 23.08.19 | 18:00

Игор и маестро Џамбазов дел од документарниот филм за Анче Џамбазова

Во тек се финалните снимања и подготовка на документарниот филм посветен на животот и кариерата на легендарната македонската театарска и филмска актерка Анче Џамбазова. ...

Култура 16.08.19 | 09:16

Театар Комедија снима документарец за актерката Анче Џамбазова

Националната установа Театар Комедија започна да снима документарен филм за големата актерка Анче Џамбазова. Од театарот велат дека овој филм ќе биде под режисерската...