Ознака: Александар Наков
Македонија 18.02.20 | 17:52

Наков: Маршот докажува дека самата Влада на СДСМ е виновна за ситуацијата во судството

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството – оценува правникот Александар Наков, за Алсат. Тој вели дека власта имала доволно...

Македонија 04.09.19 | 21:05

Наков: Катица Јанева како осомничена во случајот „Рекет“ нема право од притвор да им наложува на обвинителите на СЈО како да постапуваат

Катица Јанева како осомничена во случајот „Рекет“ нема право од притвор да им наложува на обвинителите на СЈО како да постапуваат со предметите на ова обвинителство,...

Македонија 10.08.19 | 15:36

Наков: Има основи за притвор на Јанева, таа не смееше да ја напушти земјава

Однесувањето на јавното обвинителство во рамки на случајот „Рекет“ не е соодветно на Законот за кривична постапка, како и на индициите што произлегуваат од досега...