Ознака: агенција за вработување
Економија 30.08.21 | 21:50

За три години избришани 25.000 компании, околу 40.000 луѓе останаа без работа

Според официјалните податоци на агенцијата за вработвање која ги евидентира лицата кои бараат работа во моментов таа бројка е близу 140 илјади додека пред да се појави...

Економија 10.06.21 | 23:35

Димитроска: 20 илјади невработени се избришани од Агенцијата за вработување, тоа не значи дека се враборени

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитроска-Кочоска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 обвини дека избришани биле 20 илјади невработени лица од Агенцијата за вработување. Од...

Црна хроника 20.04.21 | 12:05

Кривични пријави за вработени во Агенцијата за вработување

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...

Економија 15.03.21 | 11:08

Само во февруари нови 927 невработени лица, во Агенцијата вкупно заведени 159.608

Бројот на невработени лица на крајот на февруари според евиденцијата на Агенцијата за вработување изнесува 159608 лица што е за 927 лица повеќе во однос на јануари 2021 година....

Економија 19.02.21 | 11:47

Важно за невработените: Да се пријават во Агенцијата за вработување до 19 март, за да не бидат избришани

Од започнувањето на здравствената криза, со цел да не се создаваат гужви во Агенцијата за вработување, беше донесена одлука барателите на работа да не мора да се пријавуваат...

Економија 19.02.21 | 09:55

Невработените граѓани да се пријават во Агенцијата за вработување до 19 март за да не бидат избришани

Директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири, апелира до граѓаните да ги почитуваат роковите за пријава во Агенцијата, затоа што од 15 септември лани повторно...

Економија 18.02.21 | 15:17

Околу 7.000 слободни работни места во Македонија: Се бараат општи работници, хигиеничарки, возачи

На денешната прес конференција директоот на агенцијата за вработување, Абдуш Демири посочи дека на веб страната на агенцијата дневно во просек има меѓу 6.000до 7.000 активни...

Економија 17.01.21 | 13:36

Лани без работа останале 17.026 луѓе

Од 11 март кога беше прогласена пандемијата па до крајот на минатата година, без работа останале 17.026 луѓе во Македонија. Податоците на Агенцијата за вработување покажуваат...

Економија 11.08.20 | 18:59

Два месеци Агенцијата за вработување не објавува извештај за бројот на невработени во текот на кризата

Агенцијата за вработување не ги објавува официјални податоци колку нови лица се пријавиле како невработени во јуни и јули, а кои добиле отказ од работа. Згора на тоа,...

Црна хроника 17.07.20 | 23:45

Имало обиди за измама на апликантите од програмата за Самовработување

Агенцијата за вработување  и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП МК) информираат дека се појавени случаи на обиди за измама на апликантите кои учествуваат...

Економија 16.06.20 | 15:54

Сите што останале без работа од 11 март до 30 април да аплицираат  за паричен надоместок

За да им излеземе во пресрет на сите што имале прекин на работен однос донесовме Уредба што го проширува опфатот на лица кои можат да примаат паричен надомест. Според...

Економија 06.05.20 | 16:23

За неполн месец во Македонија без работа останале 8.160 луѓе

Во периодот од 11 март до 30 април се евидентирани нови 8.160 невработени лица, соопшти Агенцијата за вработување. Според основот на престанок, 4.279 лица (52,4%) се поради истек...

Македонија 07.04.20 | 11:08

МТСП: Паричен надоместок за прекин на работен однос согласно работниот стаж, преку Агенцијата за вработување

Министерството за труд и социјална политика информира дека граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина од 50 отсто од просечната...

Црна хроника 04.01.20 | 15:28

Пронајден застрелан вработен во агенција за обезбедување

Денеска претпладне МВР добило дојава дека под трибините на стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари било пронајдено починато лице. Станува збор за лицето...

Економија 12.04.19 | 12:31

Работа има, но ја одбиваат оти не им одговара местото, платата, смената….

Околу 190 илјади лица се евидентирани во Агенцијата за вработување како невработени, а половина од нив се пасивни баратели односно на секои шест месеци само се пријавуваат...