Ознака: Агенција за филм
Филм 16.04.24 | 12:44

„Пролетно чистење“ на режисерката Марија Апчевска – Петровска еден од 10-те проекти одбрани на 16-та едиција на престижната програма La Fabrique Cinéma

Проектот „Пролетно чистење“ на режисерката Marija Apcevska – Петровска во продукција на Kino Oko, а по сценарио на Марија Апчевска – Петровска и Ереник Бекири е еден од...

Филм 19.03.24 | 10:08

Дебитантскиот долгометражен игран филм на Тамара Котевска “Човек против јато” е поддржан од Грчкиот Филмски Центар со 150.000 евра

Седма ко-продукција за новиот долгометражен филм на Тамара Котевска Дебитантскиот долгометражен игран филм на Тамара Котевска “Човек против јато” е поддржан од...

Филм 06.03.24 | 10:10

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски награден на фестивал во Аризона

Политичкиот трилер „Бизнисот на задоволството” на режисерот Гоце Цветановски ја доби наградата за највпечатлив филм (Best Impact Film) на јубилејното 30. издание на „Седона...

Филм 20.02.24 | 10:28

Агенција за филм закупи проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец на Европскиот филмски маркет во Берлин

Во рамките на Европскиот филмски маркет во Берлин, Агенцијата за филм закупи и проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец, соопштуваат...

Култура 16.02.24 | 08:53

Агенцијата за филм на Берлинале, првпат ќе има штанд на Европскиот филмски маркет

Агенцијата за филм на Македонија е присутна со свој штанд на Европскиот филмски маркет, кој се одржува од 15 до 21 февруари во рамки на еден од најеминентните фестивали...

Култура 15.02.24 | 18:40

ВМРО-ДПМНЕ: Судир на интерес – средното име на Агенцискиот финансиски советник дадено од кумовите ДФРМ и Агенцијата за филм

Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук  открива за судир на интереси во Агенцијата за филм. „Бранко Петровски, доскорешниот финансиски советник...

Култура 06.02.24 | 23:24

Владимир Ангелов именуван за директор на Агенцијата за филм

Владата на денешната седница го разреши досегашниот директор на Агенцијата за филм Бојан Лазаревски поради истек на мандатот. За нов директор на Агенцијата е именуван...

Култура 02.02.24 | 09:04

Агенцијата за филм на Кастриот Авдили, Стојан Вујичиќ и Кристијан Ристески им додели по 28, 26 и 25 милиони денари за новите долгометражни филмови

Агенцијата за филм на режисерите Кастриот Авдили, Стојан Вујичиќ и Кристијан Ристески им додели по 28, 26 и 25 милиони денари за новите долгометражни филмови. Агенцијата...

Култура 31.01.24 | 12:32

Костадиновска Стојчевска: Отворен е оглас за директор на Агенцијата за филм, сите заинтересирани да се пријават

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска денеска одговорајќи на новинарско прашање посочи оти не е запознаена со наводните шпекулации за повторно...

Филм 28.01.24 | 12:13

Агенцијата за филм објави Конкурс за финансирање на проекти за произвотство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм

Агенцијата за филм објави Конкурс за финансирање на проекти за произвотство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм за 2024 година. Крајниот...

Култура 01.12.23 | 16:33

Ковачевски: Откако ќе бидат обезбедени сите информации ќе бидат доставени до ЈО, потоа одлука ќе донесе и Владата за состојбите во Агенцијата за филм

Премиерот Димитар Ковачевски, на седница во Собранието посветена на пратенички прашања, соопшти дека откако ќе бидат обезбедени сите информации за состојбите во Агенцијата...

Култура 21.09.23 | 14:28

Буџетот на Агенцијата за филм не е скратен, тврди министерката за култура

Буџетот на Агенцијата за филм не е скратен, ниту во овој предлог на прераспределба на средства што во овој момент се наоѓа во Собрание, ниту по кој било друг основ, истакна...

Култура 19.09.23 | 17:44

Министерството за културa: Сите обврски на Агенцијата за филм ќе бидат сервисирани

Министерството за култура повторува дека кратење на буџетот за филм нема да има. 70 македонски филмски режисери и продуценти бараат повлекување на предлогот за кратење...

Култура 19.09.23 | 15:47

Агенцијата за филм: Средствата за филмските проекти се потребни веднаш, не може да се чека прераспределба до крајот на годината

Реализацијата на филмските проекти мора да продолжи во согласност со предвидените динамики, велат од Агенцијата за филм. Од тука нагласија дека во моментот најавени...

Култура 04.09.23 | 19:02

Директорот на Агенцијата за филм на средба со филмските работници: Филмска продукција ќе има, продолжува поддршката на македонскиот филм

Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски, отворено зборуваше со филмските работници на неформална средба за две клучни прашања за филмските работници. Првото...

Култура 25.08.23 | 13:31

„Мајка – Можната приказна за мајка Тереза“ на Теона С. Митевска поддржан со 600 илјади евра од Агенцијата за филм

Агенцијата за филм ги објави резултатите од овогодинешниот конкурс за финансирање на проекти за производство на долгометражен и краткометражен игран, документарен...

Култура 08.08.23 | 14:11

Лазаревски: Не станува збор за никаков прогон на автор, туку за истраги и постапки за правен субјект во сопственост на господинот Милчо Манчевски

Откако утринава беше објавено писмо од Венецискиот филмски фестивал во кое се дава поддршка на режисерот Милчо Манчевски, реагираше директорот на Агенцијата за филм,...

Култура 24.07.23 | 16:14

„Банана филм“: Управниот суд го прифати нашето барање да се донесе времена мерка против Агенцијата за филм

Управниот суд го прифати барањето на „Банана филм“ да се донесе времена мерка против Агенцијата за филм. Имено, Агенцијата ги стопираше исплатите за веќе одамна завршениот...

Култура 30.06.23 | 14:00

Демант од „Банана филм“ на соооштението на Агенција за филм

Сите извештаи на „Банана филм“ се законски. И самата Агенција за филм го потврди тоа, оти ги прифатила, реагираат од „Банана филм“ на соопштението на Агенцијата за...

Култура 30.06.23 | 13:39

Агенција за филм: За потрошени 985 илјади евра буџетски пари, отчет мора да има

Продукцијата Банана филм Скопје се уште нема доставено финален извештај за потрошени буџетски средства во износ од 900.000 евра за филмот „Мајки“ и спорните уплати на...