Ознака: афера пасоши
Македонија 22.02.24 | 12:22

Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ е виновно за хаосот со пасошите

ДПМНЕ целосно го заглавува процесот за издавање пасоши и ги манипулира граѓаните дека со закон може да се сменат обврските од меѓународен договор, обвини СДСМ. ДПМНЕ...

Македонија 21.02.24 | 08:40

СДСМ пред формирањето на техничка влада намерно ја оставија државата без обрасци за пасоши за да креираат тензија

СДС да го поддржи предлогот законот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите, народот не смее да биде заробен со месеци, бара опозициската партија. Над милион...

Македонија 20.02.24 | 10:47

Мицкоски прашува: Зошто кога веќе знаело претходното раководство на МВР дека нема пасоши, не направиле подобра организација

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во утринската емисија „Здраво Македонијо“ на Канал 5 истакна дека политичарите кои беа на власт во последните...

Македонија 20.02.24 | 08:05

Со стариот пасош веќе не може да се влезе во Германија

Македонскиот пасош со старото име можеби се уште е во употреба во дел од европските земји, но не и во Германија. Дипломатски извори за Дојче Веле објаснуваат дека со...

Македонија 15.01.24 | 09:36

Спасовски свесно го остава МВР без обрасци за лични документи за народот да се револтира

СДС создава хаос, во МВР снемува обрасци за патни исправи, рокот за промена да се пролонгира.Според информациите кои ги имаме во МВР има само 40.000 обрасци, а набавката...

Македонија 12.08.22 | 10:06

Светски мафијаши добија пасош, а ни судот не може да го натера МВР да му даде на Македонец по мајка

Три години трае борбата на Хенри де Грааф, роден Димитров, во Кралството Холандија, со македонските институции и администрација. Небулозите и нелогичностите со кои...