Ознака: 27 април
Македонија 07.10.21 | 09:35

Ќе одговара ли судијата Трпков за кршење на ЗКП: Обвинетите од „27 април“ се уште ги немаат добиено првостепените пресуди

Поранешниот претседател на Собранието на РМ, Трајко Вељановски, екс-министрите Спире Ристовски и Миле Јанакиески, како и екс-директорот на УБК, Владимир Андоновски,...

Македонија 20.09.21 | 20:43

Кулминира нервозата на Заев, почна да клевети: Вие бевте предводник на толпата што се обиде да го убие вашиот партнер Зијадин Села

Темата за коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и албанските партии од опозицијата предизвикува силна нервоза кај премиерот, кој повторно се обиде да го обвини Мицкоски за повредите...

Македонија 15.09.21 | 22:29

Села: Не треба Мицкоски, туку Заев да ми се извини за 27 април, јас го спасив тој ден

Претседателот на Алијанса за Зијадин Села во емисијата „24 анализа“ рече дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборувале за локалните избори, за иднината...

Македонија 10.08.21 | 11:35

Заврши огласот за судии: Дали судијата од „27 април“ и „Плацеви на Водно“ ќе влезе во Апелација?

Заврши огласот за нови судии во повеќе судови што го распиша Судкиот совет. Во следниот период треба да бидат избрани нови судии во Апелацискиот суд во Штип, судии во...

Македонија 06.08.21 | 10:21

Во Македонија ако Обвинителството те обвини, предвреме си осуден

Во Македонија не дај боже да бидеш обвинет од страна на Обвинителството.Судот „гарант“ ќе те осуди. До ваков заклучок може да дојде ако се погледне извештајот за работата...

Македонија 05.08.21 | 19:18

Грчева: Вељаноски е невино осуден, сведок сум дека беше бесен што Иванов амнестираше функционери

Типичен политички монтиран процес против човек кој повеќе од совесно ја обавуваше функцијата, вели проф. др. Солза Грчева за обвинението против поранешниот собраниски...

Македонија 30.07.21 | 15:31

Пендаровски: Пресудите за „27 април“ немаат логика

Ако го нема Груевски тука, тогаш многу тешко можеш да дојдеш до вистинската слика за 27 април истакна претседателот Стево Пендаровски на денешниот брифинг за новинарите. Според...

Македонија 28.07.21 | 14:30

Судијата кој ги осуди организаторите за „27 април“ по вторпат повеќе му верува на зборот на Нинџа наместо на доказите

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на фактите...

Македонија 26.07.21 | 18:12

Груевски: Со тапани и свирчиња не се прави ни тероризам ни нарушување на уставниот поредок, каде се доказите?

Со тапани и свирчиња не се прави ни тероризам ни нарушување на уставниот поредок, пишува на Фејсбук поранешниот премиер и претседател на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Неговиот...

Македонија 26.07.21 | 15:55

Арсовски: Ќе одговарате за ова, пpeсудата за 27 април е нeocнована и политички мотивирана

Пресудата за 27 април е неоснована, и е планирана со цел изживување со политичките непријатели на Заев, ќе дојде време кога ќе треба да се дадат одговори за ваквите одлуки,...

Македонија 26.07.21 | 14:50

За тапаните и свирчињата на Канческа немаше ниту обвинение, а другите добија пресуди

По денешните пресуди за настаните од „27 април“ големо влијание за судечкиот совет имаше комуникацијата што поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска...

Македонија 26.07.21 | 14:06

Исказот на Нинџа главен доказ при изрекувањето на пресудите за „27 април“

Од она што го слушнавме при образоложението на пресудата за случајот за т.н организатори на настаните од „27 април“ не може да се одбегне фактот дека исказот на Александар...

Македонија 26.07.21 | 13:23

Вељаноски, Ристовски, и Атаносовски одат во куќен притвор, Јанакиески останува дома

Иако обвинителката Гордана Смаќоска побара притвор за поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистерот за образование, Спиро Ристовски, ексминистерот...

Македонија 26.07.21 | 12:06

Јанакиески: Три години ме шетате Шутка – дома, Шутка – дома, а пред влезот ме чуваат 8 полицајци

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој беше прогласен за виновен во случајот „27 април“ и осуден на атворска казна од 6 години и три месеци пред...

Македонија 26.07.21 | 11:56

Судот не се ослободи од политичките стеги: По 6 години затвор за Велјаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски

Судот имаше златна можност токму на ова судење за „27 април“ конечно да се ослободи од стегите и на обвинителството и на политиката, и конечно да манифестира самостојност...

Македонија 26.07.21 | 11:08

ВО ЖИВО: Пресуди за случајот „27 април“

Денеска во Кривичниот суд ќе бидат изречени пресуди за случајот на т.н организатори на настаните од „27 април“.По речиси две години рочишта, одбраната на обвинетите...

Македонија 26.07.21 | 07:51

Денеска пресуди за случајот „27 април“: Aко судот суди ослободен од политичките стеги треба да има ослободителни пресуди

Денеска во Кривичниот суд ќе бидат изречени пресуди за случајот на т.н организатори на настаните од „27 април“.По речиси две години рочишта, одбраната на обвинетите...

Македонија 20.07.21 | 15:19

27 април: Русковска размислува амерички, делува политички – САД тужи за бунт 8 месеци, Македонија за тероризам 200 години

Извесен Пол Хоџкинс од Тампа, Флорида, вчера беше осуден на осум месеци затвор за неговата улога во бунтот од 6 јануари годинава во Вашингтон, иако обвинителството побара...

Македонија 15.07.21 | 13:03

Судењето за „27 април“ меѓу Гоце Делчев и Ченто: Златна шанса на судот да се избави од стегите на обвинителството и политиката

Со симболика почна и со симболика заврши второто судење за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија, што според обвинението првично беше...

Македонија 14.07.21 | 18:21

Пресуда за настаните од 27 април ќе има на 26 јули

Судот ќе изрече пресуда за настаните од 27 април на 26 јули во 11 часот. Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој е обвинет дека бил организатор на упадот...