Ознака: 27 април
Македонија 14.02.24 | 17:04

Притворените од 27 април се неправедно осудени и имаат право на правда

Притворените од 27 април се неправедно осудени и имаат право на правда, вели министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски.

Македонија 16.01.24 | 21:45

Јане Ченто: Тие што го монтираа „27 април“ за многу бргу ќе орговараат

Како кула од карти им се руши предметот „27 април“. Стигаат пресуди дека државата, судиите и обвинителите ГИ ПРЕКРШИЛЕ ПРАВАТА НА ОБВИНЕТИТЕ, вели Јане Ченто. Ова е само...

Црна хроника 14.12.23 | 11:11

Судењето за обвинетите за 27 април е одложено за 30 јануари, се чека мислење од Врховен за Законот за амнестија

Судењето за случајот „Организатори на 27 април“ одложено за 30 јануари идната година. Дотогаш, како што информираат од Основниот кривичен суд Скопје, се очекува Врховниот...

Македонија 14.12.23 | 11:03

Судењето за „Организатори на 27 април“ одложено за 30 јануари, се чека мислење од Врховен за Законот за амнестија

Судењето за случајот „Организатори на 27 април“ одложено за 30 јануари идната година. Дотогаш, како што информираат од Основниот кривичен суд Скопје, се очекува Врховниот...

Македонија 23.11.23 | 18:53

Ченто: Монструму, пензијата ќе ја земаш онаму каде што нас нè прати невини

На страницата за поддршка на Јане Ченто, обвинет и осуден во случајот „27 алрил“ објавен е кометар од Јане Ченто за разрешувањето на обвинителката Вилма Рускоска. Нарекувајќи...

Црна хроника 03.11.23 | 17:11

Поранешни државни функционери обвинети за организирање настани од 27 април повторно бараат амнестија: Судската одлука се очекува наскоро

Поранешните државни функционери кои се обвинети за организирање за упад во Собранието на 27 април 2017 година, уште еднаш побараа покриеност со Законот за амнестија од...

Македонија 16.06.23 | 12:53

Кривичен суд ги отфрли како неосновани барањата за амнестија за случајот „Организатори на 27 април”

Основниот кривичен суд Скопје на денешното рочиште ги отфрли како неосновани барањата на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Ристовски и Владимир Атанасовски за...

Македонија 20.05.23 | 12:10

Државата ќе ѝ плати 1.600 евра отштета на Доцевска Божиновска затоа што и биле прекршени правата при изрекувањето притвор за 27 април

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди дека на Елена Доцевска Божиновска ѝ биле прекршени правата при постапката за одредување притвор во врска со нападот...

Македонија 19.05.23 | 23:11

Правда за Уставобранителите: Доцевска Божиновска ја порази власта на СДСМ во Судот во Стразбур

После 5 години макотрпна борба и страдања, правдата за уставобранителите го виде светлото на денот. Елена Доцевска Божиновска, долгогодишен професионалец во Собранието...

Македонија 27.04.23 | 15:12

Стојаноска: Судскиот процес за 27-ми април се водеше под контроверзни околности – баравме закон за амнестија, власта тоа го одби

Денес поминуваат 6 години од привршувањето на 27-ми април. И по цели 6 години власт на СДСМ-ДУИ манипулациите, шпекулациите на власта со овој случај не престануваат, обвинува...

Македонија 27.04.23 | 12:29

Секој ден смогнуваме сила да се справуваме со болките од неправдата нанесена на нашите затворени синови, сопрузи, татковци и браќа

Семејставта на неправедно осудените за случувањата на 27 април, се обратија со јавно писмо до граѓаните на Република Македонија. Нивното писмо го пренесуваме во целост: „Поминаа...

Македонија 25.04.23 | 12:08

Семејствата на осудените за 27 април ќе добијат по 10 илјади денари од Општина Битола

Семејствата на осудените за упадот во Собранието на 27-ми април 2017 ќе добијат еднократна финансиска помош од 10.000 денари од Општина Битола, изгласаа советниците по иницијативата...

Македонија 04.04.23 | 13:19

Апелација не му остана должна на Кривичен: Против одлуката на Апелација нема што да се изразува став

Апелациониот суд му одговори на Кривичниот суд во врска со враќањето на предметот „Организатори за 27 април“ поради пропусти. Апелација смета дека судовите не смеат...

Македонија 04.04.23 | 13:16

Кривичен контра Алепација му одговори на министерот: Анализирајте поради кои „суштествени повреди“ предметите застаруваат

Апелационите судии, наместо административно да ги враќаат предметите на докомплетирање или на повторно постапување, и повеќе од една година да не постапуваат по истите,...

Македонија 04.04.23 | 08:27

Героски: Трајко Вељаноски е „виновен“ исто толку колку што бил „виновен“ и Методија Андонов Ченто

Колумна на Бранко Героски по одлуката на Апелацискиот суд да ја укине пресудата за „Организаторите на 27 април“. На 26 јули 2012 година, под наслов „Осудивте невин човек,...

Македонија 03.04.23 | 19:35

АА по одлуката на Апелација: Судовите поттикнуваат тероризам

Алијанса за Албанците повторно го актуализира ветингот на судиите откако денеска Апелација ја укина пресудата за „организаторите на 27 април“ и случајот го врати на...

Македонија 03.04.23 | 18:16

МП бара Судскиот совет да ги утврди на околностите во кои е укинатата пресуда за организаторите на 27 април

Очигледно е дека намерните или ненамерните пропусти за суштествени повреди и натаму остануваат дозволива пракса за некои судиим оцени денеска Министерството за правда...

Македонија 03.04.23 | 15:39

Случајот вратен на повторно судење: Aпелација ја укина пресудата за т.н. „Организатори на 27 април“

Апелациониот суд Скопје денеска ги уважи жалбите на обвинетите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски, ја укина првостепената пресуда...

Македонија 16.03.23 | 21:56

Јане Ченто и Игор Југ за тоа што предлогот за амнестија не помина во Собранието: Кажете и на мајка ми нека не жали, оти ние сепак ќе победиме!

Откако беше одбиена иницијативата за ставање на предлог законот за амнестија на осудените за „27 април“ на дневен ред во Собранието, со реакција се јавија и неколкумина...

Македонија 16.03.23 | 20:25

Стојаноска: Да се покаже човечност и да исправи огромна неправда нанесена кон осудените за настаните од 27 април на драконски казни затвор

Во Собранието попладнево на 106-тата седница не беше прифатено по скратена постапка да се донесе Предлог-закон за амнестија на лицата осудени за настаните во Собранието...