Ознака: 26 јули 1963
Скопје 26.07.21 | 12:33

Заев и Шилегов заедно се поклонија пред жртвите во скопскиот земјотрес

По повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес на Градските гробишта Бутел денеска положија...

Скопје 26.07.21 | 10:49

Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката

Денеска се сеќаваме на 26 јули 1963 година, кога во 5 часот и 17 минути беа урнати 15.800 станови, оштетени 28.000, а над 200.000 луѓе остана без покрив над глава. Катастрофалниот земјотрес...

Скопје 26.07.21 | 10:13

Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од урнатините

58 години по катастрофалниот скопски земјотрес, се сеќаваме на над 1000 наши сограѓани кои го изгубија животот, но и на солидарноста што ја покажа светот кон нас, објави...