Ознака: 2020 година
Здравје 21.04.22 | 13:53

Во 2020 година само 63 отсто од децата првимиле прва доза МРП вакцина и 68,5 отсто втора доза

Во 2020 години само 63 отсто од децата во Македонија примиле прва доза од вакцината МРП и 68,5 отсто ја примиле втората доза. МРП вакцината е вакцина против морбили, рубела...

Семејство 17.10.20 | 13:06

Ова се најпопуларните бебешки имиња за 2020 година

До крајот на 2020 година остануваат уште два и пол месеца, а според пописот направен на досегашните податоци од јануари на порталот Nameberry, Луна е најпопуларното женско...

Калеидоскоп 28.08.20 | 12:58

Гром удира сред венчавка во моментот кога зетот ја колне 2020 година

Додека ги кажува брачните завети пред неговата избраничка Дениз, Арон Савитски од Масачусетс решава да ја спомене и оваа, за скоро целиот свет – не баш омилена година. Да...

Калеидоскоп 02.01.20 | 10:45

Што предвиде Баба Ванѓа за 2020

Во 2020 година ќе има многу разорни земјотреси, ќе дојде до нова економска криза, американскиот претседател Доналд Трамп ќе победи на изборите, а атентатор од Кремљ ќе...

Калеидоскоп 01.01.20 | 16:22

Сè што се прави во престапна година е со краток рок: Не се прават венчавки и свадба, ниту се гради куќа

Новата 2020 година е престапна што значи дека наместо вообичаените 365 дена, годинава има еден ден повеќе. Престапна е секоја четврта година во која февруари наместо 28 има...

Калеидоскоп 31.12.19 | 19:20

Oва се најлошите работи што може да ви се случат вечерва

Новогодишната ноќ често знае да заврши катастрофално, па ако 2020 година не ја дочекувате дома, ова се едни од можните црни сценарија кои би можеле да ви се случат во најлудата...

Свет 31.12.19 | 19:00

Шест причини за оптимизам во 2020 година

Крајот на годината обично е време кога се објавуваат мрачни предвидувања за најголемите глобални опасности што се закануваат следната година. Секако, и оваа година...

Сервиси 30.12.19 | 10:38

В година шест продолжени викенди за сите граѓани

Во 2020 година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Астро 22.12.19 | 22:38

Предупредување: Најлошиот ден во 2020-та за секој хороскопски знак

Иако генерално 2020 година носи доста позитивни моменти за сите хороскопски знаци, секој ќе се соочи со тешки периоди. Погледнете кој ќе биде вашиот најнесреќен ден следната...

Астро 18.12.19 | 09:43

Кој ќе ви биде најсреќниот ден во 2020 година според хороскопот?

Следната година ќе биде многу добра за многумина, но еден знак ќе биде најсреќен од сите останати. Ако сте родени во хороскопскиот знак Јарец, подгответе се за одлична...

Астро 16.12.19 | 16:28

Астролозите откриваат каква ќе биде 2020 година

Астролозите тврдат дека имаме причина да ѝ се радуваме на наредната година. 2020 ќе биде година во која ќе се збогуваме со старите и непотребни работи. Ќе се ослободиме...

Економија 12.12.19 | 13:27

Владата го усвои дополнетиот предлог буџет за 2020 година

Владата денеска на седница го усвои Дополнетиот предлог-буџет за 2020 година, кој ќе биде доставен на усвојување од страна на Собранието. Дополнетиот буџет, како што соопштија...

Калеидоскоп 07.12.19 | 16:42

Не се венчавајте и не менувајте работно место: 2020 година e престапна и има свои правила

Новата 2020 година е на прагот, за неполн месец ќе отвориме уште едно животно поглавје, а според народните верувања многу започнати проекти во престапна година никогаш...

Астро 17.11.19 | 20:51

Најпознатиот светски астролог предвидува: Во 2020 година овие три знаци ги очекува невидена среќа!

Новата година наскоро пристигнува и сите знаци од зодијакот се надеваат на нови промени, меѓутоа нема сите да ја имаат таа среќа. Според предвидувањата на познатиот...

Калеидоскоп 02.11.19 | 20:35

Календар со неработни денови за 2020 година

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во...

Сервиси 30.10.19 | 11:12

Објавена програмата за неработни денови за 2020 година: Има еден куп продолжени викенди

Министерството за труд и социјална политика ја објави програмата за неработни денови за 2020 година и таа ќе израдува многумина, а најмногу оние што не работат за викенд....

Астро 25.10.19 | 21:18

Најпознатиот руски астролог тврди: Во 2020 година овие 3 знака ги очекува невидена среќа!

Новата година наскоро пристигнува и сите знаци од зодијакот се надеваат на нови промени, меѓутоа нема сите да ја имаат таа среќа Според предвидувањата на познатиот...