Ознака: 20 години Рамковен договор
Македонија 14.08.21 | 12:56

АA: 500 илјади евра се потрошија за кампања, a не за Охридскиот договор

Денес сме тука за да ја разоткриеме големата измама и злоупотреба на Охридскиот договор и кон сите тие коишто придонесоа жртвувајќи го и својот живот за овој договор,...

Македонија 13.08.21 | 15:42

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата за 20 години од Рамковен се претвори во партиска забава, затоа не присуствувавме на таквиот декор

Прославата за 20 години од Охридскиот рамковен договор се претвори во партиска забава, а не државна прослава и за тоа ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на таквиот декор, велат...

Македонија 13.08.21 | 13:20

Да беше Заев во 2001 година немаше ни да има војна, смета Ахмети

Да беше Зоран Заев во 2001 година немаше да се случи тоа што се случи, искоментирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната конференција во Скопје по повод 20-годишнината...

Македонија 13.08.21 | 13:08

Ахмети: Трагична и за Албанците и за Македонците ќе беше поделбата на државата

Да ги почитуваме постигнатите договори, да успееме заедниците во оваа држава да бидат господари на нивните судбини, да не ни пречи ниту јазикот, ниту културата на другиот....

Македонија 13.08.21 | 11:46

Заев за 20 години Рамковен: Треба да бидеме горди дека цел свет учи од нас

Одбележуваме значајна годишнина од договорот со кој беше обезбедена мирната иднина и натамошна демократска изградба на Cеверна Македонија со еднакво учество на сите...

Македонија 13.08.21 | 11:35

Робертсон: Бугарија да ги послуша пријателите и да ја крене блокадата за Македонија

Не треба само носталгично да се осврнуваме на Рамковниот договор кој беше уникатен пример за крај на еден конфликт. Договорите ги има премногу во историјата, но, она...

Македонија 13.08.21 | 10:59

Груби: Да не беше Охрид, ќе ги немаше ни Преспа, ни НАТО

Денес сме собрани да се потсетиме на храброста на мажите и жените пред 20 години и да ја изразиме нашата најголема почит кон нив со ветување дека ќе го спроведеме и прифатиме...

Македонија 12.08.21 | 15:22

Мицкоски: Парадата ќе заврши, парите ќе се потрошат, коктелот ќе се испие, а реалноста ќе остане

Во време кога граѓаните едвај крај со крај врзуваат, илјадници ги загубија своите работни места, за само три и половина години го задолжија секое македонско семејство...

Македонија 12.08.21 | 13:29

И Алијанса за Албанците и Алтернатива откажа љубов за прославата за Рамковен

И Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива нема да учествуваат на централната манифестација посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор што ќе се одржи...

Твитови 10.08.21 | 09:04

Во уста ни мочаат, ние го плаќаме славјето на терористите

Народот плаќа и за прославата на рамковниот. Некои од нас имаа татковци, роднини и пријатели во бранителите, а сега ние го плаќаме славјето на терористите. Во уста ни...

Македонија 09.08.21 | 20:05

Груби: Трошокот за 20-годишнината од Охридскиот рамовен договор нема да биде поголем од придобивката

Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека тендерот за организација на настаните поврзани со одбележувањето на 20-годишнината од Охридскиот рамовен...

Македонија 09.08.21 | 17:12

Груби го пронајде оригиналот од Охридски договор што го немаше 20 години

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, денеска во Државниот архив го предаде оригиналниот документ на Охридскиот рамковен договор, за истиот...

Твитови 08.08.21 | 09:35

Зошто мерките ќе важат баш од 16 август

Мерките ќе важат од 16-ти август зошто на 15-ти Премиерот Груби треба да ни се измоча во фаца со прославата на 20 год Рамковен. — Манипени (@Mi6eska) August 8, 2021

Македонија 04.08.21 | 16:23

Речиси сите рамковни се распределени на новите работни места

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби одговарајќи на новинарско прашање истакна дека 92 проценти од сите административци...

Македонија 03.08.21 | 16:16

За прославата на Рамковниот договор ќе дојдат Џорџ Робертсон и Хавиер Солана

Во рамки на одбележувањето на 20-годишнината на Охридскиот  рамковен договор, во организација на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците и Министерството...

Скопје 03.08.21 | 14:40

Албанските имиња на 150 улици, плоштади, булевари во Скопје е едно од најголемите достигнувања на Албанците во Македонија

Во рамки на одбележувањето на 20-годишнината на Охридскиот  рамковен договор, во организација на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците и Министерството...

Македонија 27.07.21 | 17:57

Со низа настани ќе се одбележуваат 20 години од Рамковниот договор

Владата на Македонија денеска одржа тематска седница посветена на 20 годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцираше...