Категорија: Култура
Култура 19.02.24 | 21:37

Бени Шаќири прво што направи го тргна написот „Ние сме од Скопје“ поставен на предната страна од МКЦ

Речиси еден месец од назначувањето на новиот директор на МКЦ, Бени Шаќири, првата новина е неговата одлука да се тргне написот „Ние сме од Скопје“ кој беше поставен...

Култура 19.02.24 | 19:14

Закажи термин за ЕМБГ: Разговор со Лидија Димковска, авторка на романот „Единствен матичен број“

Во четврток, во книжарницата на ТРИ во ГТЦ, со почеток од 19 часот, ќе имате неповторлива можност да разговарате со авторката на „Единствен матичен број“, Лидија Димковска,...

Култура 19.02.24 | 17:59

Раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ од Џузепе Верди на 21 февруари во Националната опера и балет

На 21 февруари со почеток во 20.00  часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката...

Култура 19.02.24 | 16:58

Ретроспективна изложба на дела од Владимир Георгиевски, еден од најзначајните македонски ликовни уметници во Домот на култура „Драги Тозија“ во Ресен

Понеделник, 19.02.2024  во 13.00 часот, во Домот на култура “Драги Тозија”, ќе биде отворена ретроспективна изложба на ликовни дела на еден од најзначајните македонски...

Култура 19.02.24 | 15:55

Во март ќе се реализира заедничка Реактивна мониторинг мисија на Центарот за светско наследство на УНЕСКО за да се процени состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот Регион

Македонија во 2023 година продолжи посветено да работи на зачувување на статусот на Охридскиот Регион и на исполнување на препораките од реактивните мониторинг мисии...

Култура 19.02.24 | 13:30

Едицијата „Порта Европа“ го носи свежиот европски книжевен здив во македонската преводна книжевност

На 16 февруари, со почеток во 19 часот, во Café Literatura во „Дајмонд мол“, беше промовирана едицијата „Порта Европа“, во издание на „Арс Ламина“. Книжевната едиција „Порта...

Култура 19.02.24 | 13:15

Уште 10 дена пријавување за поетскиот конкурс „Антево слово“ 2024

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на култура и заштита на културно...

Култура 19.02.24 | 09:50

Српскиот виолончелист Драган Ѓорѓевиќ солист на концертот „Хармонија“ во Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист кој со интернационална...

Култура 19.02.24 | 09:32

Традиционален „Зимски салон 2024“ на ДЛУМ

„Интимност и интерконекција“ е насловот на биеналната изложба „Зимски салон 2024“ која Друштвото на ликовните уметници на Македонија ќе ја отвори в четврток (22 февруари)...

Култура 19.02.24 | 09:24

19 романи ја минаа првата селекција за наградата „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2023 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“,...

Култура 19.02.24 | 09:21

Перо Ловшин, фронтменот на словенчката панк-рок група „Панкрти“ ќе гостува во Кинотека на 22 и 23 февруари

На 22 и 23 февруари од 20 часот во Кинотека ќе биде прикажан долгометражниот музички-документарен филм „Перо Ловшин – Ти можеш“ кој ја раскажува приказната на Перо Ловшин,...

Култура 19.02.24 | 09:05

„Вештачката интелигенција во хуманистичките и општествените науки“ е тема на Меѓународната недела на Филозофскиот факултет

Од денеска до четврток ќе се држи 6. Меѓународна недела на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Темата на овогодинешната Меѓународна...

Култура 19.02.24 | 09:03

Љутков: Министерството за култура наместо да поддржува проекти од национален интерес, поддржува новоформирани здруженија на граѓани и компании

Не се поддржани проекти од национален интерес, а се поддржани новоформирани здруженија на граѓани и компании кои се појавуваат за прв пат и за сметка на претходните...

Култура 17.02.24 | 13:05

Вечер во „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика

Фестивал на современа македонска поп музика „Поп култура“ ќе се одржи вечер во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ во Скопје. На „Поп култура“...

Култура 17.02.24 | 11:47

Емотивен и топол настап на Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски во Филхармонија

По пауза од девет години, синоќа Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски  се најдоа повторно заедно на една сцена во Македонската филхармонија и одржаа длабок,...

Култура 17.02.24 | 09:56

Прилепскиот театар прославува 74 години од основањето

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ денеска прославува 74 години од основањето. Во 1950 година, на 17 февруари, ансамблот ја изведе првата претстава „Кир...

Култура 16.02.24 | 13:54

Ана Франговска е нова претседателка на AICA Македонија

На последниот состанок на АИКА Македонија, оддржан на 15. 02. 2024., Јованка Попова, досегашната претседателка на здружението, поднесе оставка, а за нова претседателка беше...

Култура 16.02.24 | 12:46

ДФРМ: Нема конфликт на интереси со именувањето на Бранко Петровски за член на УО во Агенцијата за филм

Друштвото на филмски работници ги демантира информациите изнесени во јавноста дека постои конфликт на интерес во изборот на Бранко Петровски за член на Управниот одбор...

Култура 16.02.24 | 12:02

Културно-информативен центар – Скопје објави конкурси за литературна и музичка дејност

ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, објави конкурси за литературна и музичка дејност. Подолу погледнете ги двата конкурси. Конкурс за литературна дејност ЈУ...

Култура 16.02.24 | 11:58

„Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток во 20:00 часот, ќе биде изведена претставата „Момчето со пругасти пижами“ од Џон Бојн, а...