среда, 10 јули 2024
Свет 10.07.24 | 23:07

Бајден: Русија го зголемува производството на оружје, не смееме да дозволиме НАТО да заостане

Aмериканскиот претседател Џо Бајден, во воденото обраќање на заседанието на Северноатлантскиот совет во рамки на Самитот на Алијансата во Вашингтон, порача дека земјите...

Балкан 10.07.24 | 23:00

Мицотакис: Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот

Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот, истакнал меѓу другото, грчкиот премиер Кирјакос...

Македонија 10.07.24 | 22:59

Митева: Од продуктивните средби на Мицкоски и делегацијата на Самитот на НАТО можеме да очекуваме позитивни ефекти

Премиерот Мицкоски можевме да го видиме на многу различни средби во текот на посетата со различни конгресмени на Соединетите Американски Држави, со претставници и...

Свет 10.07.24 | 22:53

Инфлацијата во Украина во јуни пораснала на 4,8 отсто, највисока од почетокот на годината

Годишната стапка на инфлација во Украина се зголемила во јуни, од 3,3 отсто во мај, на 4,8 отсто и сега е највисока од почетокот на годината, објави Државниот завод за статистика...

Скопје 10.07.24 | 22:44

Народ ли е, стока ли е: Наместо да им користи на сите, електричен тротинет фрлен во канал

Кому му пречеше електричниот тротинет што секој граѓанин може да го искористи за побрзо да стигне до својата дестинација наместо да пешачи по топлото време, за уредот...

Кујнски тефтер 10.07.24 | 22:30

Цените одат угоре: Kaфето за кратко време ќе биде луксуз

Цените на кафето за крајните потрошувачи ќе продолжат да се зголемуваат бидејќи климатските промени, нарушувањата во снабдувањето и новите регулативи на ЕУ доведуваат...

Сцена 10.07.24 | 22:14

Дина Јашари со настапи на четири фестивали во Хрватска

По првиот дел од нејзината летна турнеја низ Балканот и по успешните настапи во СКЦ Крагујевац, Осијек и фестивалот WMN Amplified во Вараждин, Дина Јашари продолжува со настапи...

Македонија 10.07.24 | 21:59

Министерката Јаневска на средба со претставничката на УНИЦЕФ, Лесли Милер

Министерството за образование и наука и УНИЦЕФ ќе ја продолжат досегашната плодна соработка насочена кон обезбедување квалитетно образование на секое дете, соопшти...

Економија 10.07.24 | 21:44

АХВ И МВР спречија шверц со јагниња

Инспекциските служби на агенција за храна и ветеринарство (АХВ), во соработка со припадници на Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера, 09.07.2024 година, открија...

Македонија 10.07.24 | 21:31

Лефков: Додека Филипче беше министер се случија најцрните денови во македонското здравство

Јас одговорно можам да тврдам и верувам дека огромен број на граѓани во државата ќе се согласат со мене, а тоа е дека нема поцрни денови за македонското здравство од...

Црна хроника 10.07.24 | 21:23

Активиран кризен штаб поради неконтролираното ширење на пожарот во Неготинско

Во 21.30 часот ќе се одржи вонредна седница на советот на општина Неготино на која ќе биде активиран и кризниот штаб. По седницата ќе следи детално соопштение за пожарот...

Македонија 10.07.24 | 21:15

Мицкоски: Ја потврдуваме нашата посветеност на промовирање на мирот, стабилноста и владеењето на меѓународното право

За нас како малоброен народ е важно на овој собир да ги донесеме најзначајните одлуки кои што ќе моделираат иднината на човештвото во следните декади, за што и ние ќе...

Балкан 10.07.24 | 21:07

Овој разузнувач ја режираше акцијата за симнување на Милошевиќ oд власт

Промената на власта во Србија ја чинеше Америка околу 75 милиони долари, а акцијата за соборување на Слободан Милошевиќ ја режираше Американецот Џејмс Добинс, откри...

Црна хроника 10.07.24 | 21:03

Скопјенец среде ноќ со нож ограбил бензинска пумпа во Чаир

Полициски службеници од Полициската станица Чаир денеска во 5.20 часот на подрачјето на Чаир го лишиле од слобода В.В.(35) од Скопје, поради тоа што околу 3.00 часот на бензинска...

Македонија 10.07.24 | 20:54

Средба на претседателот на Собранието Африм Гаши со делегација од Националниот демократски институт

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, за време на престојот во САД остварил средба во Националниот демократски институт (НДИ), каде се сретнал со делегација предводена...

Црна хроника 10.07.24 | 20:44

На 30 јули ќе почне судењето за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

На 30 јули (вторник) треба да почне судењето за двојното убиство убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски. Судија во случајот ќе биде Ивица...

Македонија 10.07.24 | 20:36

Средба на Мицкоски со италијанската премиерка: Побарана поддршка од Италија за реализација на стратешкиот интерес за влез на Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата, Христијан Мицкоски, на маргините на НАТО самитот, остварил разговор со премиерката на Италија, Џорџа Мелони. Разговаравме за продлабочена...

Фудбал 10.07.24 | 20:28

Се степаа холандски и англиски навивачи, петмина повредени

Пет лица се повредени во тепачка меѓу навивачи на англиската и холандската фудбалска репрезентација во Дортмунд пред полуфиналето на Европското првенство во Германија. Повеќе...

Македонија 10.07.24 | 20:22

Бугарскиот премиер: Со Христијан Мицкоски разговаравме за намалување на тензиите и нормализирање на односите

Бугарскиот премиер, Димитар Главчев, пред почетокот на денешното продолжение на Самитот на НАТО во Вашингтон, изјави дека на средба со македонскиот премиер Христијан...

Економија 10.07.24 | 20:18

Директорот на ТИРЗ ги претстави инвестициските потенцијали на Македонија пред повеќе од 50 јапонски компании

Директорот на ТИРЗ, Гоце Димовски, пред повеќе од 50 јапонски компании, меѓу кои гиганти како Тошиба, Мицубиши, Нипон стил, Мабучи Мотор и други, ги претстави економските...