вторник, 25 јуни 2024
Македонија 25.06.24 | 23:29

Професорот Драги Димитриевски избран за нов претседател на Универзитетскиот сенат на УКИМ

Избран е нов претседател на Универзитетскиот сенат на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ) за периодот 2024-2025 година, соопштија од најголемиот државен...

Технологија 25.06.24 | 23:04

„Леново“ ги претстави најновите телефони на преклоп „Моторола Разр 50“

Kомпанијата „Леново“ во Кина ја претстави серијата „Моторола Разр 50“ телефони на преклопување. Се работи за два моделa – „Разр 50 ултра“ со 4-инчен надворешен екран...

Фудбал 25.06.24 | 22:49

ПСЖ подготви петгодишен договор за Кварацхелија со плата од 7,5 милиони евра

Пари Сен Жермен му нуди на напаѓачот на Наполи, Квича Кварацхелија, 5-годишен договор со плата од 7,5 милиони евра по сезона, објави „Газета дело спорт“. Според италијанскиот...

Балкан 25.06.24 | 22:34

Истрага против хрватскиот претседател бидејќи ја однел сопругата на ЕУРО2024 во Германија

Хрватската комисија за одлучување за судир на интереси отвори случај против хрватскиот претседател Зоран Милановиќ бидејќи ја однел сопругата Сања Мусиќ Милановиќ...

Македонија 25.06.24 | 22:28

Тошковски на средба со австрискиот колега: Заедничката соработка во справување со илегалната миграција е од суштинско значење за регионот

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, оствари билатерална средба со неговиот австриски колега, Герхард Карнер, на маргините на Министерската конференција...

Македонија 25.06.24 | 22:25

Славјанка Петровска: Со единство ќе го вратиме СДСМ на победничките патеки

Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска, пред членовите на СДСМ од Велес ги претстави клучните приоритети од програмата „Манифест за социјалдемократијата“. СДСМ...

Свет 25.06.24 | 22:19

Десет деца дневно губат една или две нозе во Газа

Шефот на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), Филип Лазарини, предупреди дека во просек по десет деца во Појасот Газа секој ден остануваат без едната или...

Црна хроника 25.06.24 | 22:04

Запленети 12 стари монети и два прстена: Кривична за двајца жители на Кочани кои копале злато во Делчевско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против двајца жители на Кочани осомничени дека во атарот на село Очипала, Делчевско,...

Фудбал 25.06.24 | 21:54

Франција и Холандија „извисија“: Австрија како прва во групата оди во осминафиналето

Репрезентацијата на Австрија ја победи Холандија со 3:2 во натпревар од 3. коло во групата Д ЕУРО2024. Головите за Австрија ги постигнаа Дониел Мален (автогол), Романо Шмид...

Свет 25.06.24 | 21:49

Полска ќе бара да биде исклуена од миграцискиот пакт на ЕУ

Полска ќе бара повлекување на земјата од миграцискиот пакт на ЕУ. Опозициската партија Право и Правда планира во септември да почне со собирање потписи за одржување...

Фудбал 25.06.24 | 21:48

Ѓоковиќ дава страствена поддршка за српските фудбалери против Данска

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, присуствува на трибините на „Алијанц арената“ во Минхен, каде што српската фудбалска репрезентација против Данска го...

Балкан 25.06.24 | 21:35

Српскиот премиер: Србија нема да дозволи рудникот за литиум да ги „уништи“ реките, шумите и полињата

Премиерот на Србија, Милош Вучевиќ, порача дека српската влада нема да дозволи потенцијалниот рудник за литиум да ги уништи српските „реки“ и „планини“. Вучевиќ сепак,...

Свет 25.06.24 | 21:20

Орбан: Русија мора да стане дел од европскиот безбедносен систем

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, во интервју со германската медиумска групација „Функе“, порача дека Русија мора да стане дел од европскиот безбедносен систем. Не...

Свет 25.06.24 | 21:12

Касетната муниција експлодира додека туристите панично бегаат по плажата: Објавен моментот од украинскиот ракетен напад врз Крим

На социјалните мрежи е објавено видео од украинскиот напад со касетна муниција на преполна плажа во Севастопол на Крим. Снимките направени од камерите за набудување...

Балкан 25.06.24 | 21:05

Случајот добива пресврт? Тројца нови сведоци за убиството на Данка

Тројца нови сведоци ќе бидат сослушани на 5 јули во случајот на исчезнатата/убиена Данка Илиќ, потврдија за српските медиуми од Вишото јавно обвинителство Заечар. Тие...

Култура 25.06.24 | 20:47

Љутков изврши увид на штетата во Стариот амам по невремето во Тетово

Министерот за култура и туризам, Зоран Љутков, го посети заштитеното недвижно добро „Стар амам“ во Тетово, кое беше оштетено од невремето што пред два дена го зафати...

Македонија 25.06.24 | 20:46

Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан упати честитка до Христијан Мицкоски за изборот за претседател на Владата посакувајќи му успешен и плодотворен мандат...

Црна хроника 25.06.24 | 20:32

И пришол од зад грб, ја фатил за рамо и ѝ го скинал златното синџирче од вратот: Скопјанец обвинет за дрска кражба

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело „тешка кражба“ согласно...

Економија 25.06.24 | 20:28

Клековски: Инвестицијата во ветерниот парк е една од трите ветени во програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Клековски, во емисијата Само Вистина на Канал 5 ТВ, изјави дека разликата меѓу влада на СДСМ и влада на ВМРО-ДПМНЕ е токму способноста...

Балкан 25.06.24 | 20:17

Вучевиќ: Србија е подготвена да направи компромиси со Косово

Српскиот премиер Милош Вучевиќ, пред состанокот од висок профил меѓу водачите на двата ривали во Брисел оваа недела, изјави дека Србија е подготвена да направи „договори...