сабота, 22 јуни 2024
Фудбал 22.06.24 | 23:07

Белгија ја совлада Романија, Лукаку никако да погоди

Белгија конечно ја оствари првата победа на Европското првенство пртотив Романија.Ја имаа целосната иницијатива против добите Романци. Она што е интересно е што Лукаку ...

Македонија 22.06.24 | 22:37

Ковачевски: Добро е што ќе има продолжување на досегашните владини политики

Лидерот на опозициската СДСМ и пратеник во македонското Собрание, Димитар Ковачевски во однос на програмата на владата посочи дека има неконзистентни делови и ставови....

Ракомет 22.06.24 | 22:25

Браво за нашите девојки: Македонските млади ракометарки ја поминаа групната фаза на Светското првенство

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 20 години обезбедија пласман во главната рунда на Светското првенство кое се игра во Скопје. Македонките вечерва...

Останати спортови 22.06.24 | 22:06

Ноле веќе тренира во Црна Гора, ќе игра и на Вимблдон?

Одлични вести за сите љубители на тенисот во регинот! Според „Би-Би-Си“, Новак Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон и покрај повредата што ја заработи на Ролан Гарос и операцијата...

Македонија 22.06.24 | 21:55

Почина поранешниот пратеник Миле Андонов од Кочани

Во 62. година од животот денеска во Кочани почина поранешниот пратеник Миле Андонов. Во три мандати, во периодот од 2008 до 2016 година, Андонов беше дел од пратеничката група...

Фудбал 22.06.24 | 21:55

Пцујачот на Македонците е роден во Гнилање, прво играл за Косово па се префрлил за Албанија

Мирлинд Даку, играчот кој е главна тема на македонските медиуми е роден на Косово во градот Гнилање на Косово. Тој од тимот на Осијек во Хрватска направил трансфер во...

Балкан 22.06.24 | 21:40

Бетер од Англичани: Туристи од Казахстан запалија грчки остров

Во Грција уапсени се 13 туристи од Казахстан бидејќи со огномет предизвикале пожар на островот Хидри, во Аргосаронскиот залив на Егејското Море, меѓу Атина и Пелопонез. Одземена...

Патувања 22.06.24 | 21:22

Српските туристи ги извадија патлиџаните на грчките плажи

Во фејсбук групата Грција инфо се појави објава на еден член кој предизвика вистинска дискусија. Србин фотографирал оброк на грчка плажа – парчиња леб, суво месо...

Култура 22.06.24 | 21:03

Почина таткото на Тони Михајловски

  Еден од најдобрите и најпознатите македонски актери, Тони Михајловски на социјалните мрежи сподели тажна објава. Михајловски објави дека починал неговиот татко,...

Балкан 22.06.24 | 20:49

Со новиот српски воз од Белград до Скопје ќе се патува за помалку од два часа

Најновите брзи возови, кои неодамна ги доби Србија имаат вкупно 250 седишта и ќе се движат со брзина од 200 километри на час. Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура,...

Фудбал 22.06.24 | 20:33

Најголемите гради во Дортмунд, а и пошироко

Вереницата на Роналдо беше најгласниот навивач на натпреварот во Дортумнд. Можеби таа беше амајлијата во победата на Портуалија над Турција со што Португалците обезбедија...

Фудбал 22.06.24 | 20:17

Португалија обезбеди пласман во втората фаза

епрезентацијата на Португалија попладнево ја совлада со 3:0 Турција во натпревар од групната фаза на Евро 2024 година. Во 21. минута погоди португалскиот играч за врска...

Македонија 22.06.24 | 19:56

Пешевска: Со изборот на оваа Влада се става крај на едно недемократско криминално и режимско владеење

„После 8 години Македонија ќе добие влада избрана од народот. Времето на катастрофални политики погубни за Македонија и сите граѓани заврши“, истакна пратеничката...

Фудбал 22.06.24 | 19:41

Судиите на ЕП не простуваат за симулација

Рафаел Леао доби два жолти картони за симулација на два натпревара на ЕП 2024. Во 39. минута од денешниот натпревар со Турција, португалскиот фудбалер доби жолт картон за...

Македонија 22.06.24 | 19:28

Слаб интерес кај членството: Утре истекува рокот за изборите за претседател на СДСМ

Утре истекува рокот за активна регистрација на членовите на СДСМ за гласање на вонредните внатрепартиски избори за партиски лидер, што ќе се одржат на 30 јуни. Како што...

Фудбал 22.06.24 | 19:18

Роналдо и Португалија растураат против Турција

Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо постави рекорд на Европските првенства по бројот на одиграни натпревари во низа. Натпреварот против Турција на групниот...

Македонија 22.06.24 | 18:33

Седницата за избор на новата влада продолжува утре

Собраниската седница за избор на новата влада продолжува утре. Во попладнeвниот дел од собраниската дебата пратеникот Бобан Карапејовски од Движењето ЗНАМ – За наша...

Живот 22.06.24 | 17:57

Се огласи вереникот на македонската државјанка која загина во сообраќака во Грција

Се огласи вереникот на македонската државјанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи во петокот на автопатот Егнатиа во правец кон Солун. -Со тешко срце...

Македонија 22.06.24 | 17:39

Милошоски: СДСМ кои го потпишаа Преспанскиот договор периодов координирано напаѓаат заедно со грчката страна

Се наследува презадолжена држава во која претходните влади ја етаблирале корупцијата, како правило, а владеењето на правото станало селективен исклучок. од граѓаните...

Црна хроника 22.06.24 | 17:33

Ставен под контрола пожарот во Кичевско, хеликоптер на МВР исфрли над 25 тони вода

Хеликоптер од Одделот за воздухопловни единици на МВР исфрли над 25 тони вода и го стави под контрола пожарот во Кичевско. -Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни...