вторник, 28 мај 2024
Скопје 28.05.24 | 22:57

Змија прошета во мензата на студентскиот дом „Стив Наумов“

Студентите сместени во студентскиот дом ,,Стив Наумов”, се згрозени и исплашени од змијата која слободно се шета во мензата на домот, објави Скопје 1. Револтирано прашуваат...

Астро 28.05.24 | 22:41

Ова се двата најмоќни датуми во јуни

Во јуни 2024 година ќе имаме два датуми кои астролозите ги нарекуваат „магични“. Искористете ги добро бидејќи така можете да го постигнете она што долго време го посакувате....

Македонија 28.05.24 | 22:38

Петров и честита на ВМРО-ДПМНЕ за справување со корупцијата на високо ниво односно за случајот со врховниот судија

Андреј Петров во емисијата „24 Отворено“ на 24 ТВ  и честита на ВМРО-ДПМНЕ за справување со корупцијата на високо ниво односно за случајот со врховниот судија. Им честитам...

Македонија 28.05.24 | 22:28

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

„Јас би сакал пречката која што е на нашиот пат кон ЕУ да биде Холандија и нејзиното барање да се справиме со криминалот и корупцијата. Дури и Холандија да ни стави вето...

Македонија 28.05.24 | 22:26

Митрески му ја предаде претседателската функција на Собранието на Гаши

Новиот претседател на Собранието, Африм Гаши веднаш по назначувањето на функцијата, ја имаше првата средба со досегашниот претседател на Парламентот, Јован Митрески,...

Свет 28.05.24 | 22:13

Путин: Западот сака глобален конфликт, во Европа, мора да размислуваат со што си играат

Рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди дека употребата на западно оружје за гаѓање цели на руска територија ќе донесе ризик од „сериозни последици“,...

Свет 28.05.24 | 22:11

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинска држава

Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска официјално...

Свет 28.05.24 | 21:54

Путин: Украина треба да одржи претседателски избори, мандатот на Зеленски истече

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека Украина треба да одржи претседателски избори сега откако истече официјалниот мандат на Володимир Зеленски и дека офанзивата...

Македонија 28.05.24 | 21:52

Коалицијата „Европски фронт“ вечерва поднела тужба пред Управниот суд на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

До Управниот суд вечерва е пристигната тужба од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место...

Црна хроника 28.05.24 | 21:39

Нападната е адвокатка во Скопје

МВР информира дека синоќа во 21.45 часот во СВР Скопје, 45-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 19.10 часот на работното место во адвокатска канцеларија на подрачјето...

Македонија 28.05.24 | 21:29

По Андреј Петров и Стефан Богоев со коментар: Пратениците треба да знаат дека се избрани од народот за во Собрание да аргументираат и дискутираат, а не да се сликаат и да молчат!

Потпретседателот на СДСМ – Стефан Богоев попладнево на социјалните мрежи ја коментираше денешната седница во Собранието на која се верифицирани мандатите на пратениците,...

Македонија 28.05.24 | 21:24

Мицкоски на средба со Сарацин: Важни се можностите за продлабочување на соработката меѓу Македонија и Германија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски и пратениците и членови на ИК Марија Митева и Антонијо Милошоски оствари...

Црна хроника 28.05.24 | 21:09

Скопјанец го нападнал градоначалникот на општина Шуто Оризари, полицијата подготвува пријава

Полицијата постапувајќи по претходна пријава вчера извршила службен разговор со З.И.(47) од Скопје. Како што информира денеска МВР, според пријавата, околу 15.30 часот во...

Македонија 28.05.24 | 20:56

Македонските иселеници од Италија благодарни за честа искажана од претседателката Сиљановска Давкова

Претседателот на италијанско-македонската стопанска комора „АПИ НОРДЕСТ“ Мунир Шемши, кој ја предводеше делегацијата на македонските иселеници во Италија на средбата...

Македонија 28.05.24 | 20:53

Фрчкоски требаше да се консултира и со мене, не само со Османи, за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница, вели претседателката Гордана Сиљановска Давкова

Не бев консултирана за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница, вели претседателката Гордана Сиљановска Давкова. За гласањето за усвојување на Резолуцијата...

Свет 28.05.24 | 20:38

Папата употребил навредлив термин за геј популацијата, Ватикан експресно се извини

Папата Франциск се извини за употребата на навредливите зборови за време на разговорот со кардиналите за примање на геј мажи во семинариите, изјавувајќи дека „никогаш...

Свет 28.05.24 | 20:34

Шпанија: Палестина и Косово не се исто

Министерството за надворешни работи на Шпанија денеска соопшти дека Косово и Палестина се различни случаи и затоа Шпанија не го менува ставот по прашањето за непризнавање...

Свет 28.05.24 | 20:33

Русија ќе гради нуклеарна централа во Узбекистан

Рускиот претседател Владимир Путин на средбата во Ташкент со узбекистанскиот колега Шавкат Мирзијојев потпишаа договор Русија да изгради мала нуклеарна централа...

Филм 28.05.24 | 20:23

Утре свечено доделување на „Златен објектив“ на Столе Попов

Во среда, 29 мај, точно на пладне во киносалата на Кинотеката на Македонија ќе се одржи свеченото доделување на „Златниот објектив“ на големиот доајен на филмската...

Култура 28.05.24 | 20:20

Претставите „МЕДЕЈА-Црвена Празнина“ и „Сите најубави работи“ денеска на фестивалот на монодрама во Битола

Во рамките на Фестивалот на монодрама во Битола, денес ќе бидат изведени претставите: грчката „МЕДЕЈА-Црвена Празнина“ и македонската „Сите најубави работи“. „МЕДЕЈА-Црвена...