четврток, 18 април 2024
Македонија 18.04.24 | 23:50

СДСМ им ветувала на ДУИ колач од 70 проценти од власта и институциите само за да ги земат на власт, но залудно ќе загубат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот во Охрид пред граѓаните обзнани едно сценарио, една завера која ја подготвува актуелната власт и со која...

Македонија 18.04.24 | 23:32

Мицкоски: „Платформа 1198″ е светилник на надежта, најдобрата изборна програма досега – за преобликување на иднината и јасна траекторија за успех на државата

ВМРО-ДПМНЕ традиционално ја започна кампањата од Охрид. На првиот митинг од парламентарните избори во кампањата под слоганот Македонија твоја, лидерот на партијата,...

Македонија 18.04.24 | 23:11

СДСМ и ДУИ ги интересира криминал и корупција, ние сакаме Влада со луѓе кои ја сакаат Македонија

Носителот на листа од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во 2 ИЕ, Владо Мисајловски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, истакна дека ВМРО-ДПМНЕ убедливо води 2:1 со партијата...

Македонија 18.04.24 | 23:10

ЗНАМ во Куманово ја претстави програмата „Проглас за достоинствена Македонија“

Кандидатот за претседател од движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски и носителите на листа од изборните единици ја презентираа програмата „Проглас за достоинствена Македонија...

Фудбал 18.04.24 | 23:02

УЕФА ја казни Барселона за расистичките испади на навивачите

Европската фудбалска централа (УЕФА) ја казни Барселона поради расистичките испади на нејзините навивачи во Париз за време на четвртфиналниот натпревар од Лигата на...

Економија 18.04.24 | 22:57

ВМРО ветува конкретно 5.000 денари за пензионерите, ревидирање на позитивната листа, нови автопати, подобар животен стандард

Најважната порака која што ќе ја упати ВМРО-ДПМНЕ во кампањата е за подобар живот, да имаме повисоки плати, да имаме повисоки пензии, подобар економски стандард, изјави...

Балкан 18.04.24 | 22:54

Уапсен познатиот актер Сергеј Трифуновиќ

Познатиот актер Сергеј Трифуновиќ е уапсен вечерва во Белград, во населбата Вождовац, јавуваат српските медиуми. Полициски инспектори кај актерот нашле неколку грама...

Останати спортови 18.04.24 | 22:50

Арабела се пожали дека не и лесно зад решетки

Поранешната реалити ѕвезда, девојка на американскиот фудбалер Џош Рејнолдс и на крајот боксер, Австралијката Арабела Дел Бусо, деновиве минува низ многу тежок период. Таа...

Македонија 18.04.24 | 22:49

Лукаревска: Само кога СДСМ победува, победници се и државата и граѓаните

Важноста на овие избори не е во тоа дали ќе ги задржиме нашите позиции туку да ја сочуваме државата, нејзината стабилна и предвидлива иднина. СДСМ е силна, голема, моќна...

Македонија 18.04.24 | 22:46

Таравари: Зголемување на минималната плата до 800 евра за борба против имиграцијата

Кандидатот за претседател од редовите на ВЛЕН, Арбен Таравари, ја изрази својата заложба за борба против имиграцијата преку зголемување на минималната плата во нашата...

Балкан 18.04.24 | 22:44

Пријателот на Заев: Ципрас беше воздржан на гласањето за прием на Косово во Советот на Европа

Грчките медуми се гневни на однесувањето на известувачот на Советот на Европа за Косово Дора Бакојани која предложи Косово да биде примено во најстарата европска организација. За...

Македонија 18.04.24 | 22:40

Силјановска: На 9 мај ќе го славиме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, но ќе славиме и за Македонија, горда и твоја!

На 9-ти мај ќе го прославуваме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа! На 9-ти мај, ќе ја славиме Македонија како твоја и Македонија како горда! Ви ветуваме дека...

Македонија 18.04.24 | 22:25

Мицкоски: Ветуваа живот за сите, добивме уживање за Артановци и Зечевиќи во Македонија, следува жесток одговор од народот на овие избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од митингот во Охрид порача дека следува жесток одговор од народот на овие избори кон Артановци и Зечевиќи, им се ближи...

Фудбал 18.04.24 | 22:22

Поранешното момче на Цеца меѓу првите возеше „Ламборџини“

Владан Лукиќ беше европски првак со Црвена звезда и неприкосновен ас на југословенската репрезентација на големите натпреварувања, што беше спречено со повреди и пропаст...

Македонија 18.04.24 | 22:01

Порака од Охрид: Ова се избори за вас, за вашите семејства и за заедничката иднина!

Првиот митинг од кампањата за парламентарните избори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го заврши како и што го започна, со зборовите на великанот на организацијата,...

Балкан 18.04.24 | 22:00

На мекиците кај Звицер, Веља невоља планирал да го убие и водачот на „Шкаљарците“ Вукотиќ

Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кои во јануари 2021 година беа кај водачот на Кавачкиот клан Радојe Звицер на мекици  за раѓање на неговиот син имале големи планови. Aпсења...

Македонија 18.04.24 | 21:59

Национално единство ѝ е потребно на Македонија: Мицкоски обзнани запирање на сите напади кон партиите Левица и Знам

Во обраќањето од Охрид претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати важна порака до целата јавност. Зборувајќи за одговорноста која ја носи самото име на партијата,...

Македонија 18.04.24 | 21:59

Филипче вети: Како пратеник ќе останам достапен за грижите, но и за идеите на граѓаните

Носителот на листа на Изборна единица 4, Венко Филипче во своето обраќање во Гевгелија на централниот караван за парламентарните избори на СДСМ и Коалицијата за европска...

Македонија 18.04.24 | 21:57

Мицкоски ја претстави „Платформата 1198“: Ќе донесе закон и ред, патишта и вработувања, но пред сè – надеж!

И на овие избори излегуваме пред вас со програма и визија, не со празни зборови, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид. На првиот митинг во рамки...

Македонија 18.04.24 | 21:54

Димовски: Преспанскиот договор е неправда за Македонците

ВМРО-ДПМНЕ ќе се труди за клучните прашања да воспостави принцип на национален и државен консензус, рече вечерва во Клан дебата, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ кој укажа...